Cena zlata dnes roste až o 0,75 procenta ke 1415 USD/tr. unci poté, co americká vláda výrazně zostřila rétoriku vůči diktátorskému režimu v Sýrii. Obavy z vojenského zásahu odstartovaly komentáře amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který uvedl, že věří, že tamní diktátorský režim použil proti svým odpůrcům chemické zbraně. K tomu se pak přidal i prezident Obama, který prohlásil, že tento nehumánní krok by měl být tvrdě potrestán.

Vzhledem k rostoucímu riziku amerického útoku v Sýrii hovoří obchodníci se zlatem o nárůstu rizikové prémie. Ačkoliv jsou zprávy ze Sýrie zřejmě hlavním motorem růstu zlata, analytici zmiňují i další faktory, jako jsou horší americká makrodata v podobě slabých prodejů domů nebo nečekaného propadu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Na tyto zprávy reagovaly i dluhopisové trhy, když výnos u amerického desetiletého dluhopisu klesá na 2,77 %. Slabší čísla z ekonomiky totiž snižují pravděpodobnost, že Fed na svém zářijovém zasedání přistoupí ke snížení svého programu na nákup aktiv. Další nejistotu přináší na trhy i Egypt, kde zatím nebyla definitivně odvrácena hrozba občanské války.
Obavy investorů začínají pomalu vzbuzovat i blížící se jednání amerických zákonodárců, kteří budou muset opět zasednout ke stolu při řešení problému navýšení dluhového stropu. Podle posledních odhadů by totiž v polovině října mohly bez navýšení dluhového stropu dojít státním institucím peníze na běžný provoz. Analytik společnosti Kitco, Jim Wyckoff, se domnívá, že pro cenu zlata bude klíčový report z amerického trhu práce, který bude zveřejněný příští pátek. J. Wyckoff k tomu řekl: „Do zveřejnění reportu z trhu práce bude cena zlata hledat směr. Vše bude závist na těchto číslech. Pokud uvidíme výraznější zpomalení na trhu práce, vyděsí to ty, kteří očekávají snižování objemu QE Fedu.“
George Gero, analytik společnosti RBC, si myslí, že zlato má na své straně momentum a navíc by mu mohly pomoci i sezónní faktory, když od roku 1990 je září pro zlato nejlepším měsícem v roce s průměrným ziskem 2,7 %. Podle tohoto analytika je po proražení hranice 1400 další meta na úrovni 1426, což je maximum z června. Pokud by se zlatu podařilo zdolat tuto metu, otevřelo by si podle něj cestu až ke květnovému maximu 1490 USD.
Rostoucí zájem o zlato odráží i situace na burzách s futures a opcemi, když počet čistých dlouhých pozic v těchto instrumentech v minulém týdnu vzrostl o 29 %, zatímco počet kontraktů spekulujících na pokles propadl druhým týdnem v řadě na nejnižší úroveň od února. Podle analytické společnosti EPFR Global navýšili správci fondů v minulém týdnu své pozice ve zlatě o 421 mil. USD, což je nejvíce za posledních 33 týdnů. Dle reportu analytiků z 22. srpna by rally u zlata neměla mít dlouhé trvání, když očekávaný růst amerického dolaru, rostoucí úrokové sazby a zlepšující se důvěra v ekonomiku by nakonec měly tlačit cenu zlata dolů.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)