Aktualizováno Výrazně pozitivním překvapením jsou dnes zveřejněná revidovaná data o hrubém domácím produktu Spojených států. Americká ekonomika dle druhého odhadu rostla ve druhém čtvrtletí roku (mezikvartální změna, anualizováno) o 2,5 procenta, zatímco v červenci zveřejněný předběžný odhad byl stanoven na 1,7 procenta. Analytici v průzkumu Bloomberg očekávali mírnější vzestupnou revizi tempa růstu na 2,2 %. V prvním čtvrtletí vzrostl HDP Spojených států o 1,1 %.
K rychlejšímu růstu HDP ve druhém kvartále přispěly především osobní spotřeba, vývoz a soukromé investice, které částečně negativně vyvažovaly slabší vládní výdaje, uvedlo ve zprávě americké ministerstvo obchodu. Tempo růstu vývozu se ve 2Q zvýšilo na 8,6, nejvyšší od čtvrtého kvartálu 2010, zatímco dovoz posílil o 7 %.
Americké hospodářství je dle ekonomů schopno kompenzovat pokles výdajů federální vlády díky zotavování trhu práce a realit, které vede k růstu nákupního apetitu domácností. „Ve druhém pololetí očekáváme další posílení růstu,“ uvádějí ekonomové , jejichž prognózy amerického HDP jsou za poslední dva roky nejpřesnější. „Ekonomice pomáhá spotřeba domácností a přestane ji zatěžovat vládní sektor,“ uvádí .
Z trhu práce přicházejí zprávy o klesajícím počtu nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti. Těch bylo v minulém týdnu 331 tisíc proti 337 tis. v týdnu předchozím. Celkový počet registrovaných žádostí o dávky v USA klesl pod 3 miliony na 2,989 milionu. Analytici očekávali údaje 332 tis. a 2,988 mil.
Vývoj kurzu eurodolaru - online

Americký dolar, který je v posledních dnech obchodován především pod tlakem zpráv o syrském konfliktu, po datech dále mírně sílí k 1,3240 USD/EUR. Denní rozpětí je 1,3232 až 1,3343. Futures na americké akciové indexy po odpoledních datech naznačovaly růstový open se ziskem zhruba 0,3 %, zahájení obchodování na Wall Street probíhá opatrně - úvodní mírné ztráty jsou umazány a indexy mírně rostou.
Ačkoli zpráva posiluje důvěru, že ekonomika zažívá obrat k lepšímu navzdory úsporným opatřením vlády, úplné zotavení z recese let 2007 až 2009 může trvat i řadu let. Míra nezaměstnanosti zůstává na vysokých 7,4 %.
Podle ekonoma Scotta Browna ze společnosti Raymond James dnešní údaje zvyšují pravděpodobnost, že Fed sníží nákupy dluhopisů již příští měsíc. Fed bude o své politice jednat na dvoudenním zasedání 17. až 18. září. Někteří ekonomové předpokládají, že Fed sníží objem nákupů dluhopisů o deset až 15 miliard dolarů měsíčně. Jiní však očekávají, že banka se změnou politiky počká na další údaje o vývoji ekonomiky.
Fed v červnu předpověděl, že americká ekonomika v celém letošním roce vykáže růst o 2,3 až 2,6 procenta. V příštím roce pak centrální banka očekává zrychlení na 3,0 až 3,5 procenta.