Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nálada mezi německými spotřebiteli nejvýše za 6 let

Nálada mezi německými spotřebiteli nejvýše za 6 let

25.09.2013 8:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Nálada mezi německými spotřebiteli se dále zlepšuje a ocitla se nejvýše za šest let. Spotřebitelé čekají, že ekonomický růst v příštích měsících dále zrychlí. Uvedl to dnes výzkumný institut GfK. „Je zde jasný růstový trend. Zpráva zvyšuje naději, že spotřebitelé by mohli více utrácet, a pomoci tak největší evropské ekonomice v letošním roce k mírnému růstu.  
 
Index, který předpovídá spotřebitelskou náladu pro příští měsíc na základě průzkumu mezi asi 2 tisíci Němců, vzrostl na 7,1 bodu z revidovaných sedmi bodů v předchozím měsíci. Zářijová hodnota před revizí činila 6,9 bodu a analytici dotazovaní agenturou Bloomberg přitom očekávali, že hodnota indexu pro říjen stoupne na sedm bodů.

Němečtí spotřebitelé dávají obvykle přednost spoření. V září však jejich ochota utrácet vzrostla a byla nejvyšší od prosince 2006. Přispěly k tomu historicky nízké úrokové sazby a stabilní situace na trhu práce. Spoření se rovněž stává méně atraktivní, protože inflace je vyšší než úrokové sazby. 

Vývoj indexu GfK

GfK
 
Dílčí index očekávání se však snížil. Analytici ale upozorňují, že index byl na vysoké úrovni a důvodem poklesu byl růst cen potravin, který zhoršuje vnímání kupní síly. "Je také možné, že někteří spotřebitelé se obávají další finanční zátěže kvůli krizi v eurozóně nebo zvýšení daní," dodala GfK s odkazem na volby v Německu, jejichž výsledky nebyly ještě v době, kdy se anketa mezi spotřebiteli uskutečnila, známé. Vítezství Angely Merkelové a neúčast protievropské AfD v parlamentu nicméně dodá spíše další důvěru.

Obavy o další vývoj příjmů však překonala ochota utrácet, kterou GfK nazvala "euforickou". Institut rovněž zopakoval, že za celý letošní rok čeká zvýšení soukromé spotřeby zhruba o jedno procento, což naznačuje, že německá ekonomika by za celý letošní rok měla mírně vzrůst.

Pohled spotřebitelů na další vývoj ekonomiky se v září výrazně zlepšil, dílčí index vzrostl na 10,7 bodu a ocitl se nejvýše od května 2012. Index ekonomického klimatu institutu Ifo včera ukázal, že sentiment podniků je na 17měsíčním vrcholu.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozím kvartálem o 0,7 procenta. Tempo růstu bylo nejrychlejší za více než rok a vyšší, než čekali analytici. V prvním čtvrtletí ekonomika stagnovala. V meziročním srovnání HDP posílil o 0,9 procenta po propadu o 1,6 procenta v prvním čtvrtletí.

(Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg, Gfk)


Čtěte více:

Volby v Německu  - Začátek politického obratu, nebo „jen“ milník?
20.09.2013 18:14
Tento víkend bude důležitý pro Německo i Angelu Merkelovou. Ukáže se t...
Merkelová ovládla německé volby. Nemá ale většinu Sněmu ani dosavadního partnera FDP
23.09.2013 7:47
Konzervativní unie (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové v nedělních ně...
Německo: Reformy byly úspěšné, jenom je nikdo nechce
24.09.2013 7:29
Není to tak dávno, co bylo Německo považováno za nemocného muže Evropy...
Německý index Ifo zaostal za odhady, dál však ukazuje zlepšování nálady
24.09.2013 10:12
Index podnikatelského klimatu německého institutu Ifo v září dosáhl 10...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2025
22:01Americké indexy končí den bez větších změn  
17:25Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
17:20Chaos začíná už na úrovni amerických cílů, ne až u kroků pro jejich dosažení
16:30Americké akcie vykazují neutrální obchodní den  
16:13Czechoslovak Group připravuje dluhopisy až za deset miliard Kč
15:42Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren
15:38Drahá Evropa má pro další rally malý prostor, myslí Goldman Sachs
15:38CATL jde na hongkongskou burzu. Američtí investoři si ale na akcie nesáhnou
13:56WSJ: Čínská firma Baidu se v Evropě chystá poprvé otestovat taxi bez řidiče
13:39Rogoff: Pokud nepřijde exit z chaosu, pravděpodobně nastane recese
11:26Prodej elektromobilů ve světě letos přesáhne 20 milionů, očekává organizace
11:18Průzkum: Třetina firem v ČR je ohledně vývoje v první polovině roku optimistická
10:42Evropská komise pochybila, když nezveřejnila zprávy v aféře Pfizergate  
10:39Zatímco akcie si vybírají oddechový čas, euro pokračuje v posilování  
9:56Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
9:04Rozbřesk: Vyšší cla v americké inflaci zatím těžko pohledat
8:50Evropa zahájí smíšeně, výsledky ohlásila Sony  
6:13Proč se vyplatí investovat v Japonsku a co si na něm oblíbil Warren Buffett
13.05.2025
22:00Wall Street pokračovala v rally; inflace na tříletých minimech  
18:19Traders Talk: ČEZ doručí slabší zisky, Wall Street nabírá dech a kde hledat příležitosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data