Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fischer: Fed přispívá ke vzniku nové realitní bubliny v USA

Fischer: Fed přispívá ke vzniku nové realitní bubliny v USA

17.10.2013 21:40
Autor: ČTK

Jeden z předních z činitelů americké centrální banky (Fed) dnes varoval před vznikáním nové "bubliny" na trhu obytných realit. K ní přispívá Fed svými pokračujícími nákupy hypotečních dluhopisů, řekl prezident Federální rezervní banky v Dallasu Richard Fisher. Minulý hypoteční a realitní boom zvýšil ceny realit na neudržitelné úrovně a následný pád cen byl spouštěčem těžké globální finanční krize. 

"Začínám pozorovat nejen ve své oblasti, ale i v celé zemi, že se objevují známky vznikající bubliny na trhu bydlení," řekl Fisher novinářům po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku. "Vede mě to k opatrnosti ohledně našeho programu nákupů cenných papírů zajištěných hypotékami," uvedl. 

Fed od finanční krize let 2008 až 2009 podporuje ekonomiku nulovými úrokovými sazbami a nestandardními opatřeními. Nyní každý měsíc kupuje dluhopisy za 85 miliard dolarů, z toho téměř polovinu tvoří aktiva krytá hypotékami. Snižuje to úrokové sazby na trhu a vede k růstu poptávky po hypotékách. 

Fed od jara signalizoval, že ještě letos začne nákupy dluhopisů omezovat, v září tak ale ke všeobecnému překvapení neučinil a naděje na takový krok je nyní vzhledem k rozpočtové krizi ve Washingtonu prakticky nulová. Sám Fisher dal dnes najevo, že kvůli rozpočtovému "zmatku" na nadcházejícím zasedání měnového výboru Fedu omezení nákupů nepodpoří. Fisher přitom patří k "jestřábům", tedy k těm, kdo kladou důraz na zabránění růstu inflace a vzniku bublin na úkor podpory aktuálního ekonomického růstu. 

Fisher ale upozornil na silný meziroční růst cen obytných realit v Texasu a řadě dalších států. Ceny starších domů na trhu v srpnu meziročně vzrostly o 15 procent, třebaže v posledních měsících hypoteční úroky kvůli náznakům zpřísnění měnové politiky Fedu výrazně stouply, uvedla agentura Reuters. 

"Musíme být ostražití a uvědomit si, že v historii byla období, kdy Fed ekonomiku nadměrně stimuloval. Obávám se, že v této tradici teď pokračujeme," uvedl Fisher. K minulé bublině podle ekonomů Fed výrazně přispěl tím, že od mírné recese roku 2001 udržoval příliš dlouho neúměrně uvolněnou měnovou politiku, a zvyšoval tím množství peněz a úvěrů v ekonomice. 

"Nikdo neví, kdy bublina splaskne. Podle mého názoru se ale ke zlomovému bodu dostáváme každým dolarem, za nějž kupujeme státní dluhopisy a hypotékami kryté cenné papíry," řekl Fisher.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m