Aktualizováno Euro na dvouletém vrcholu nemusí být konečnou a stále stojí za to zvážit vstup do pozice proti dolaru, zatímco nedávné posílení koruny až na 25,50 CZK/EUR bylo spíš pouze krátkodobým výletem. Takový postoj aktuálně zastávají měnoví stratégové , kteří kromě eura věří také v sílu britské libry.
již před dvěma týdny v měsíčním výhledu pro měnový trh predikoval, že euro dokáže vůči dolaru posílit až nad hladinu 1,38 USD/EUR. Přesně to se dnes také stalo. Euro prolomilo hladinu 1,38 a posílením až na 1,3825 USD/EUR stanovilo své nové maximum od listopadu roku 2011.
Vývoj eura vůči dolaru za poslední rok

Nyní sice evropská měna část zisků opět odevzdává, v ale věří, že má před sebou prostor pro další posílení. Aktuální prognóza této vlivné investiční banky počítá s vzedmutím eurodolaru až na hladinu 1,40 USD/EUR. Stát by se tak mělo v následujících šesti měsících. Ve 12měsíčním výhledu potom očekává udržení eura na této psychologické úrovni.
Hlavní opodstatnění současné síly eura stratégové vidí v rostoucích známkách oživení evropské ekonomiky a slábnoucích rizicích pro eurozónu od problémových jižních členských zemí. „Zlepšení ekonomického růstu má širokou základnu. Očekáváme, že se hrubý domácí produkt ke konci letošního roku stabilizuje ve Francii, Itálii i Španělsku,“ cituje dnes ze zprávy finanční televize CNBC.
Odliv z dolaru dobrou zprávou pro euro i libru
si ve spojitosti s eurozónou také pochvaluje lepší klima pro podniky i finanční trhy. „Nadále tu máme uvolněné podmínky měnové politiky podporující domácí poptávku v jádru a navíc jsme svědky zrychlení růstu globální ekonomiky, což přináší širší podporu pro exportéry,“ vysvětlují analytici .
Spolu s tím, jak se postupně začínají zlepšovat prognózy trhu pro vývoj ekonomiky eurozóny, lze na měnovém trhu sledovat také změnu finančních toků od významných institucionálních investorů. Americký dolar podle nyní zažívá nejhorší odliv prostředků nejméně od roku 1995. Důvěru v tradiční hlavní rezervní měnu podle nich nahlodala mimo jiné rozpočtová krize a vleklé tahanice o navýšení stropu pro zadlužení Spojených států.
„Když se podíváme na směry těchto finančních toků, tak je euro jasným hlavním vítězem těchto portfoliových změn. To je konsistentní s vzestupnými revizemi konsensu ohledně očekávaného růstu ekonomik Velké Británie a eurozóny,“ říká říjnová zpráva .
Jak slova naznačují, v nové prognóze věří také v posílení britské libry vůči americkému dolaru. Jestliže nyní tento měnový pár obchoduje na hladině 1,618 USD/GBP, tak současný měnový výhled banky věří v posílení do tří měsíců na 1,68 USD/GBP a do šesti měsíců dokonce na 1,69 USD/GBP. Ve 12měsíčním výhledu potom očekává mírnou korekci na 1,65 USD/GBP.
A co koruna?
Posílení české měny vůči euru na hladinu 25,50 CZK/EUR, k němuž se koruna odhodlala po červencovém výpadu opět i na začátku října, podle je spíš jen předbíháním v rámci dlouhodobého trendu.
„Nadále očekáváme, že se koruna bude za tři měsíce i za šest měsíců obchodovat na 25,85 CZK/EUR“ říká říjnová prognóza banky . Hladinu 25,50 CZK/EUR nicméně měnoví stratégové banky nepovažují za nedosažitelnou. Česká měna by se sem však podle nich měla posunout až za 12 měsíců.
Vývoj kurzu koruny vůči euru za poslední rok

V současnosti má totiž česká ekonomika podle Magdaleny Polanové z stále s čím zápasit. „Zlepšení růstu ve 2Q2013 bylo silnější než se čekalo především díky silnému exportu a podpůrnější fiskální politice. Ve druhém pololetí roku 2013 by (česká) ekonomika ještě měla dále získat na síle, silnější oživení ale stále brzdí domácí sentiment,“ vysvětlila.
Česká národní banka podle nyní zůstane u holubičího tónu své rétoriky a dále bude razit prointervenční postoj, aby tak omezila rizika deflace. Rázný zásah proto prý od ČNB radno nečekat. „Bankovní rada se bude nadále soustřeďovat na verbální intervence a k přímému vstupu na trhu by ji nejspíš přesvědčil pouze silný návrat tlaků na posílení měny,“ soudí Polanová. Varuje však, že tento přístup může trh vést k diskusím ohledně kredibility hrozeb ČNB, což by mohlo dospět až k riziku tržního „testování“ slov zaznívajících z centrální banky.
České národní bance po snížení sazeb na technické dno 0,05 procenta v listopadu loňského roku zbyly pro další podporu ekonomiku již jen nestandardní opatření měnové politiky. Z těchto kroků označili zástupci centrální banky opakovaně za nejpravděpodobnější již na konci září loňského roku možnost devizových intervencí centrální banky na trhu.
(Zdroj: , CNBC, ČNB)