Aktualizováno Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti klesl na 350 tisíc z 362 tisíc v předchozím týdnu. Jde o horší výsledek oproti konsensu, který počítal se zlepšením až na 340 tisíc. Navíc minulý týden byl revidován k horšímu z původních 358 tisíc. O žádném mimořádném technickém faktoru tentokrát ministerstvo práce nehovoří. Čísla ale spadají do týdne, kdy americké vládní instituce byly ještě zavřené, což zřejmě mělo negativní vliv i na privátní sektor.
Celkový počet žádostí v týdnu do 12.10. dál klesl a dosáhl 2,874 milionu, zatímco předtím činil 2,882 milionu. Nových žádostí v tomto týdnu přibylo hlavně z Kalifornie, téměř 12 tisíc, a to kvůli propouštění ve službách a zemědělství. Více než 3tisícový nárůst registruje Pensylvánie s propouštěním ve stavebnictví, vědě nebo zdravotnictví.
Data o nových žadatelích o dávky v nezaměstnanosti jsou už třetím týdnem vysoká. Jsou vyšší než odhady, které ale znesnadňovaly jednorázové technické vlivy a ještě částečná uzavírka vlády. Po prvotním nárůstu se čísla snižují jen pomalu. Vypovídat to může právě o promítání nouzového rozpočtového režimu nejen primárně na vládní zaměstnance, ale zprostředkovaně i na soukromý sektor. Slibný sestupný trend od začátku roku je posledními daty značně narušen, stále je ale třeba přihlédnout k tomu, že data prakticky už od začátku září poskytují zkreslené informace.
Implikace pro očekávání o vývoji americké ekonomiky a měnové politiky se s daty o žádostech nemění. Čísla technicky vzato zaostala za odhady a to zapadá do horšícího se obrázku o trhu práce. Předpoklad, že Fed nebude letos, a zřejmě ani v prvních měsících příštího roku, měnit nastavení QE, tedy zůstává.
