Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je tu QE jen kvůli Wall Street?

Je tu QE jen kvůli Wall Street?

20.11.2013 18:54

Vykreslovat jakýkoliv sociálně-ekonomický problém v černobílých barvách je většinou nemístným zjednodušením. Platí to i v případě Wall Street. Ta určitě nebude „obydlena“ pouze bezcharakterními a hrabivými bankéři, žijícími způsobem „sex, drogy a peníze“. Ale na druhou stranu si svůj nemalý díl kritiky zaslouží. Na vrcholu US krize jsem zde psal, že velké banky budou rozděleny. Byla to ale spíše než predikce úvaha o tom, co by z dlouhodobějšího hlediska bylo lepší. Ukázalo se ale (opět), že bez dostatečné motivace půjdeme cestou nejmenšího odporu. Dnes je tak WS silnější než kdy jindy a mimo jiné může dál vesele vydírat třeba tím, že pokud o ní někdo byť jen špatným slovem zavadí, poškodí tím celou ekonomiku.

Ve světle uvedeného by bylo jednoduché vnímat články jako „Huszar: Řídil jsem QE. Kvůli frustraci z toho, jak funguje, jsem musel odejít“ jako potvrzení toho, že komplot bankéřů (všech, včetně těch centrálních) dosáhl gigantických rozměrů. Příběh, který vypráví pan Andrew Huszar, je skutečně dobré si přečíst. Ale ne kvůli tomu, abychom se utvrdili v negativním názoru na WS a Fed. Jde totiž o z velké části pomýlenou kritiku, která je si tak stejně prospěšná, jako to, když před problémem WS v druhém extrému zavíráme oči.

„Rozebrat“ Huszarova tvrzení lze řadou jednoduchých dat poměrně lehce a na svých blozích to už udělala řada ekonomů. Mě k tomu může posloužit čerstvá studie od McKinsey. V posledním sloupci obrázku jsou politikou Fedu ztracené úrokové příjmy domácností – tedy jejich ztráty z toho, že po krizi prudce klesly sazby (implicitně a dost zjednodušeně se předpokládá, že jen kvůli Fedu). K tomu ale musíme uvážit pozitivní efekt ve formě růstu bohatství domácností (první sloupec – vliv akciového trhu, trhu dluhopisového a s nemovitostmi) a dodatečné poptávky z tohoto bohatství (prostřední sloupec):

qe1

Jsou to jen odhady, ale i z hrubých čísel je jasné, že celkový vliv expanzivní politiky na domácnosti je, co se týče tvorby bohatství, respektive příjmů, pozitivní. A neplatí to o USA, ale i eurozóně a UK.

Posuňme se nyní na systematičtější rovinu. Klíčovým výrazem u každého porovnávání ekonomického vývoje, či přesněji řečeno vlivu ekonomické politiky, by měl být „alternativní scénář“. Dejme tomu, že se někdo poraní na noze, do rány se dostane hluboký zánět a nakonec nelze jinak, než nohu amputovat. Podaří se uříznout tu správnou, pacient se poté uzdraví a samozřejmě začne rozebírat úspěšnost provedené „politiky“. Může samozřejmě začít kritizovat to, že se dostal do nemocnice, kde mu uřízli nohu. Pokud ale má rozum, je si vědom realistického alternativního scénáře ve formě černé truhly. A podobně je to s monetární politikou a zejména v situaci, v jaké se nacházíme už několik let. Jak by ony scénáře vypadaly v případě americké ekonomiky ukazuje třeba následující odhad:

qe2

Jde o nominální US produkt, který by bez monetárního „zásahu“ začal ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku znatelně klesat. Příčinou by bylo omezení vládních výdajů (pokles vyznačený žlutě) a zvýšení daní (pokles vyznačený modře). Produkt se ale z velké části díky QE vydal po červené, což se samozřejmě projevuje i na jednom z nejdůležitějších ukazatelů ekonomického příběhu – nezaměstnanosti.

I moje smýšlení o QE se časem vyvíjí, jde ale opačným směrem, než jaký většinou zaznamenávám. Zpočátku jsem byl poměrně skeptikem – reálně hrozilo, že komodity celou snahu „zakurvítkují“ a dojde k růstu inflace bez toho, aby významněji klesla nezaměstnanost. Obavy mohly budit i epizody, kdy se PE akcií u S&P 500 šplhalo na předkrizové úrovně bez ohledu na to, že jsme se nacházeli v dramaticky odlišných podmínkách. Ani dnes není QE obrázek černobílý, ale do tábora jeho vyhraněných kritiků už dávno nepatřím. Příčinou může mimo řady jiných argumentů být i prezentovaný graf. A abych předešel logické námitce – oddlužení v USA pokračuje (zatímco v Evropě pyšné na svou konzervativní monetární a fiskální politiku dluhy stále rostou).

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.05.2024
12:54Než otevře Wall Street: Cisco, GameStop, Chubb  
11:54FX Výhled: Koruna má to nejhorší za sebou, nový impuls dodala jestřábí ČNB  
11:32Aerolinky easyJet snížily ztrátu, jejich šéf příští rok odstoupí z funkce
10:57Koruna těží z posunu očekávání o sazbách, přichází čas nabíjet eura a dolary  
10:00ČSOB v 1. čtvrtletí: Klienti více investují a upřednostňují úsporné bydlení
9:59Německému koncernu Siemens klesl čtvrtletní zisk, tržby stagnovaly
9:29Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí nečekaně klesla o dvě procenta
9:02Rozbřesk: Slabý maloobchod v USA ve stínu nižších inflačních dat
8:53Futures naznačují pozitivní úvod na trzích. Wall Street po datech i inflaci na rekordech  
6:27Měkké přistání je v Evropě na obzoru a obchodníci na opčním trhu zvyšují sázky na velké snížení sazeb ECB
15.05.2024
22:03Technologické akcie lídry seance  
17:53Na každý tanec je potřeba dvou: Americký dolarově akciový příběh
17:14Výhled sazeb nahrává růstovým titulům, meme akcie jsou však jiná hra  
16:55Commerzbank uzavřela nejlepší čtvrtletí za 13 let, zisk zvýšila o 29 procent
15:26Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:24Slovenský premiér Robert Fico byl postřelen a je v ohrožení života
15:21Inflace bez překvapení zlepšuje vyhlídky pro akcie i dluhopisy  
15:21Komerční banka, a.s.: Aktuální výpis z obchodního rejstříku
14:58Reuters: USA pohrozily Raiffeisen Bank International omezením přístupu ke svému finančnímu systému
14:28Čína zachraňuje realitní trh? Místní vlády mají skoupit neprodané byty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (04/24 Q2, Aft-mkt)
Deere & Co (04/24 Q2, Bef-mkt)
easyJet PLC (03/24 Q2, Bef-mkt)
Swiss Re AG (03/24 Q1, Bef-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (03/24 Q4, Aft-mkt)
Wienerberger AG (03/24 Q1, Bef-mkt)
1:50JP - HDP, q/q
7:00Deutsche Telekom AG (03/24 Q1)
7:00KBC Group NV (03/24 Q1)
7:00Siemens AG (03/24 Q2)
8:00BT Group PLC (03/24 Q4)
13:00Walmart Inc (04/24 Q1)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m