Aktualizováno Česká národní banka při devizových intervencích do 20. listopadu nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun. Prodáváním korun a nákupy deviz ČNB při intervencích na devizovém trhu po oznámení rozhodnutí bankovní rady velmi rychle oslabila kurz koruny na úrovně poblíž 27 korun za euro ve snaze předejít riziku škodlivé deflace a udržet cenovou stabilitu. Oznámila to centrální banka v dnešním tiskovém prohlášení.
„Náš dlouhodobý závazek je držet kurz poblíž hladiny 27 CZK/EUR a toho jsme dosáhli poměrně záhy po zveřejnění rozhodnutí bankovní rady. Intervenční nákupy cizí měny a prodej korun s cílem oslabit kurz byly koncentrovány do prvních dnů od rozhodnutí. Už po prvním víkendu bylo zřejmé, že trh našemu rozhodnutí věří a naše aktivní přítomnost na trhu není vždy nezbytná,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.
Bankovní rada ČNB rozhodla o používání devizového kurzu jako dalšího nástroje uvolňování měnových podmínek 7. listopadu 2013. Prodejem korun a nákupy eur chce ČNB bránit "přílišnému posílení" kurzu koruny pod úroveň 27 korun za euro. Analytici po zahájení intervencí odhadovali, že ČNB vydala na nákupy deviz přes 100 miliard korun, když nakoupila 3 až 5 miliard eur.
„Nadále platí, že jsme rozhodnuti intervenovat v takovém objemu a tak dlouho, jak bude potřeba k dosažení požadované hodnoty měnového kurzu a tím k hladkému plnění inflačního cíle v budoucnosti. Ve směru intervencí na oslabení kurzu nejsme limitováni výší devizových rezerv, “ dodal Singer.
"Razance intervencí svědčí o jednoznačném a silném závazku ČNB držet kurz koruny v blízkosti hranice 27 Kč za euro. A právě tato razance intervencí, které navíc často doprovází komentáře členů bankovní rady svědčící o odhodlání centrální banky, mohou snížit potřebu reálných zásahů na trhu do budoucnosti," řekl ekonom Patria Finance David Marek. K dalšímu významnějšímu objemu intervencí a nárůstu devizových rezerv může podle něj dojít při opouštění této politiky, tak aby byl přechod pozvolný a nezpůsobil šoky na finančním trzích ani v reálné ekonomice.
Bilanční suma ČNB podle údajů o dekádní bilanci stoupla k 20. listopadu 2013 na 1 077 miliardy korun. Dekádní údaje k 20. listopadu poprvé zahrnují dopad devizových intervencí na bilanci ČNB. V bilanci k 10. listopadu nebyly tyto operace ještě promítnuty, protože byly vypořádány s pozdějším datem.
Závazky ČNB vůči tuzemským bankám stouply v dekádě do 20. listopadu o 201,3 miliardy korun. Dle mluvčího ČNB se tak stalo především z toho důvodu, že ČNB při intervencích na devizovém trhu prodávala koruny a nakupovala za ně cizí měnu. „Z účetního pohledu intervence vedou ke zvýšení devizových aktiv centrální banky a úměrnému zvýšení jejích korunových závazků vůči bankám,“ doplnil Marek Petruš.
ČNB zveřejňuje ukazatele o bilanci a devizových rezervách pravidelně. Stav devizových rezerv ke konci listopadu bude zveřejněn 6. prosince 2013. Devizové rezervy zahrnují likvidní zahraniční aktiva ČNB ve směnitelných měnách. Mezi devizové rezervy řadí monetární zlato, zvláštní práva čerpání, rezervní pozici u Mezinárodního měnového fondu a krátkodobá aktiva ve vztahu k zahraničí (tj. vklady, cenné papíry, valuty a jiná aktiva).
Intervence na devizovém trhu je běžný obchod. Intervence tak podle ČNB nejsou prostým utrácením korun, ale jsou investicí a vedou k nárůstu devizových rezerv ČNB. „Za nulových úrokových sazeb centrální banka při intervencích vydává české koruny bez jakýchkoli nákladů. Eura, která za koruny při intervencích nakupuje, investuje ČNB do kvalitních cenných papírů, zejména vládních dluhopisů zemí jako jsou Spojené státy, Německo, Švédsko, Kanada, Austrálie,“ uvádí dnešní tiskové prohlášení ČNB s tím, že finanční krize ukázala, že výhodou pro finanční stabilitu země jsou spíše vyšší než nižší devizové rezervy.
Centrální banka vidí hlavní přínos intervencí v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace. Krok kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Naopak jej podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.
(Zdroj: ČNB, čtk)
Více o intervencích ČNB čtěte na Patria.cz v Tématu měsíce:
