Data o osobních příjmech a výdajích v USA za leden pozitivně překvapila. Příjmy se zvýšily o 0,3 procenta oproti odhadovaným 0,2 procenta. Výdaje pak zrychlily na 0,4 procenta, zatímco konsensus činil 0,1 procenta. Výdaje nadále drží vyšší tempo než příjmy, což se přenáší do poklesu úspor. Ten byl ale za leden jen nevýrazný a míra úspor činila 4,3 procenta.
Růst výdajů na první pohled kontrastuje s maloobchodními tržbami, které v lednu klesaly. Pokles výdajů na zboží ale ukazují také dnešní data. Růst celkových výdajů byl tažen vyššími nákupy služeb. Cenový index výdajů na spotřebu stoupl o 0,1 procenta, takže reálně výdaje spotřebitelů vzrostly o 0,3 procenta.

V meziročním srovnání jsou výdaje o 3,5 procenta a příjmy o 4,1 procenta výš. Dynamika výdajů se tak velmi pozvolna zlepšuje. U příjmů vývoj narušuje jednorázový propad v prosinci, který ale způsobila vysoká srovnávací základna prosince předešlého.
Zmíněný cenový index PCE se zvýšil v lednu meziročně o 1,2 procenta, přičemž jádrový index bez potravin a energií je výš o 1,1 procenta. Ceny podle tohoto indikátoru drží prakticky stejné tempo už bezmála rok. Jejich vývoj nevybočuje z předpokladů a netlačí centrální banku do rychlejšího odbourávání měnového stimulu.
Ačkoli data o osobních příjmech a výdajích překonala konsensus, pro finanční trhy se nestávají impulsem k pohybu. Tento týden je ve hře řada důležitějších témat a také dnes nás ještě čeká index ISM, na který se trhy určitě zaměří více.