Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bezúdržbové portfolio, část druhá

Bezúdržbové portfolio, část druhá

16.05.2014 14:45
Autor: Petr Žabža, Patria Online

V první polovině týdne jsme na tomto místě publikovali text na téma tzv. permanentního portfolia – konceptu, který v roce 1981 představili pánové Harry Browne a Terry Coxon.

Uvedená problematika vzbudila poměrně vysokou odezvu, a proto považujeme za vhodné doplnit ještě několik dalších detailů.

Výhody a nevýhody konceptu permanentního portfolia:

1. Relativně vysoká nominální pozice v alternativních třídách investic. Jen málokterý konvenční portfolio-manažer bude udržovat 25%ní alokaci portfolia v drahých kovech, ale na horizontu posledních 10 let by byly bývaly obě komodity velmi úspěšnou sázkou a převálcovaly by z pohledu výkonnosti mnohé jiné třídy aktiv. Výhodou pro investora je v tomto případě nezanedbatelná expozice na alternativní investiční aktiva. Nevýhodou pak fakt, že pohyby na trhu drahých kovů jsou obvykle binární povahy – buďto je chtějí všichni, nebo naopak vůbec nikdo. A případný pokles obvykle trvá relativně dlouho.
 
2. Princip rebalancování. Tento jednoduchý princip je jedním z nejvýznamnějších prvků, který uvedené portfolio odlišuje od svých konkurentů. Tím, že každý rok dochází k vyrovnání vah jednotlivých tříd aktiv na 25%, jsou de facto automaticky realizovány zisky a dočasně málo výkonné třídy aktiv jsou posilovány v očekávání budoucího růstu. Tento mechanismus zajišťuje, že investoři nepřijdou o zisky během býčích trhů (díky investici do akcií resp. zlata) a současně jsou jejich prostředky chráněny v okamžiku, kdy uvedené segmenty výrazně ztrácí a investoři se uchylují k bezpečnějším investičním instrumentům (dluhopisy, příp. hotovost). Nelze než souhlasit, že princip rebalancování je jednoznačnou výhodou.

3. Jednoduchost. Permanentní portfolio bylo vytvořeno jako jednoduchý koncept, který by měl dokázat vyrovnat rizika nominálně velmi heterogenních tříd aktiv. Mezi potenciálně problematickou charakteristiku však musíme zařadit fakt, že případná podvýkonnost vůči čistě akciovým resp. dluhopisovým portfoliím může trvat poměrně dlouho a někteří investoři mohou s tímto portfoliem v mezidobí „ztratit trpělivost“.

4. Inflace. Permanentní portfolio nabízí relativně dobrou ochranu proti inflaci, ne však ochranu zcela neprůstřelnou. Růst inflačních očekávání či obavy z možného defaultu Spojených států amerických by pravděpodobně velmi výrazně poškodily segment státních dluhopisů Treasuries a je diskutabilní, zda by pokles hodnoty dluhopisů dokázaly růsty ceny zlata či akcií (které by se v takovém okamžiku jistě potýkaly s nemálo problémy jiného rázu) kompenzovat.

Jednou z nejčastějších otázek, které investoři ve vztahu k tomuto tématu vznášeli je, jak lze uvedené portfolio replikovat. Jednou z nejjednodušších cest je nákup čtyřech ETF, které jsou navázané na jednotlivé třídy aktiv, tvořících permanentní portfolio – akcie, dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti, zlato a hotovost resp. dluhové instrumenty se splatností do jednoho roku. Nabídka na trhu je široká a každý investor si jistě najde ten, který jeho požadavkům bude vyhovovat co nejlépe.

Druhá varianta je nákup ETF, který princip permanentního portfolia replikuje již ze své podstaty. Jednou z možností na trhu, kterou byste ve svých úvahách mohli jako inspiraci použít, je nabídka společnosti Global X – ta vytvořila indexovou akcii ETF, která se principům „permanentního portfolia“ velmi přibližuje, obsahuje však jemnější dělení jednotlivých tříd aktiv: krátkodobé US Treasuries (23,95%), dlouhodobé US Treasuries (23,61%), fyzické zlato (20,16%), US blue-chip akcie (16,05%), fyzické stříbro (4,85%), nemovitosti (4,50%), US small-cap akcie (3,54%), globální akcie (myšleno z pohledu US investora, 3,34%). Historie tohoto ETF je však relativně krátká (od 7. 2. 2012) a problematickou (resp. varující) se může ukázat likvidita, protože průměrný denní objem dosahuje pouhých 5,000ks. Na burze v New Yorku jej můžete nalézt pod tickerem PERM a jeho plný název je Global X Permanent ETF.



Čtěte více:

Existuje portfolio, na které nemusíte (téměř) sáhnout?
14.05.2014 18:15
Zdá se vám otázka uvedená v nadpisu příliš návodná a sugestivní? Mně t...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)