Sentiment mezi americkými spotřebiteli se v první polovině května zhoršil, ukazuje průzkum provedený Michiganskou universitou. Celkový index důvěry se podle předběžných údajů snížil na 81,4 bodu z dubnových 84,1. Tržní konsensus přitom počítal s mírným zlepšením na 84,5 bodu. Zhoršení je vidět jak na hodnocení současné situace, tak na očekáváních. První z těchto dílčích indexů klesl na 95,1 z 98,7 bodu, druhý se snížil na 73,2, poté co v dubnu slušně narostl na 74,7 bodu.
Podle průzkumu na důvěru spotřebitelů dolehl především výhled jejich příjmů. Poslední data z trhu práce byla velmi dobrá, co se týče zaměstnanosti, náladu však více ovlivnily stagnující mzdy. Poté, co se už podstatně snížila, zřejmě nezaměstnanost už nemá takovou sílu náladu vylepšit, a otázka trendů u mezd se tak mohla dostat do popředí. Hodinová mzda se přitom za duben meziměsíčně nezměnila, meziročně byla vyšší o 1,9 procenta, což ale ani nestačilo na inflaci.
V květnu klesly také vyhlídky pro ekonomiku. Index sledující očekávání spotřebitelů v této oblasti se snížil na 98 z 101 bodů. Současné hodnocení ekonomické situace ale zůstává v historickém srovnání velmi vysoko.
Inflační očekávání zjišťovaná tímto průzkumem se pro jednoletý horizont nezměnila a zůstávají na 3,2 procenta. V pětiletém výhledu pak spotřebitelé předpokládají růst cen o 2,8 procenta, zatímco v dubnu čekali 2,9 procenta.
Data o spotřebitelské důvěře v květnu zaostala za očekáváními. Údaje přesto zůstávají na slušných úrovních a dávají naději na navázání na několikaletý růstový trend. Dopad vývoje mezd na náladu může být krátkodobý. Dubnový vývoj průměrné mzdy mohl ovlivnit výrazný příliv nových zaměstnanců, u kterých se dají předpokládat nižší platy při nástupu. Navíc, co se týče reálných čísel, ta ovlivnila inflace, která v dubnu narostla kvůli efektu srovnávací základny na energiích. V dalších měsících by ceny měly růst pomaleji. Dolar na údaje Michiganské university téměř nereaguje.
