Zlato a stříbro rozšiřuje ztráty na mezinárodním trhu obchodování zlata k jeho devíti-měsíčnímu minimu a stříbro na 14-měsíční minimum. Zlato dosáhlo intradenního minima v pátek na úrovni 1 232,33 za unci, nejníže tak bylo od 24. ledna. Stříbro atakovalo minimum 18,46 dolarů za unci, což je nejméně od 1. července 2013.
Sanjiv Arole, nezávislý konzultant drahých kovů řekl, že nevidí okamžité důvody pro další tvrdý propad těchto kovů, dokud FED nezvýší úrokové sazby a těžaři se nezačnou rychle hedgeovat proti případným ztrátám ve velkém objemu.
Přestože FED uvedl, že zvýší úrokové sazby dříve, než se očekávalo, ještě tak dosud neučinil. Také centrální banky zůstávají čistými kupujícími zlata. Nakoupily 117,8 tun zlata ve čtvrtletí končící červnem, podle dat World Gold Council. Jednalo se tak o 14. čtvrtletí v řadě se stejným výsledkem. Celosvětová poptávka po zlatu klesla o 16 % na 964 tuny v posledním čtvrtletí, ale je stále v souladu s 10-ti letým průměrem poptávky po zlatě.

Často se zmiňuje silná korelace mezi americkým dolarem, zlatem a částečně stříbrem. Ta je patrná na výše uvedeném grafu, nicméně podle dat za posledních 15 let na měsíční bázi vychází najevo, že nejsilněji je svázaná australská měna se zlatem. V matici vytvořené právě pro tento účel vychází korelace na 0,5111 právě mezi touto dvojicí. Naopak nejslabší dlouhodobá korelace panuje mezi kanadským dolarem a zlatem.

Austrálie patří do TOP3 skupiny zemí, které těží zlato a podle reportu z roku 2012 vytěžila Austrálie 250 000 kilo zlata a její zásoby, které čekají ještě na vytěžení, dosahují 7 400 tun. Podle reportu je ve světě ještě stále okolo 18 000 tun zlata neobjevených nebo zásob zlata. Jediným státem, který je schopný překonat Austrálii v objemu těžby je v současnosti Čína, nicméně její celkové rezervy jsou nižší.
Zdroj: Reuters, USGS webpage