Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda schválila návrh na větší kontrolu úvěrů poskytovaných ČEB

Vláda schválila návrh na větší kontrolu úvěrů poskytovaných ČEB

08.10.2014 11:29
Autor: ČTK

Kontrola ministerstva financí nad dotacemi a úvěry poskytovanými Českou exportní bankou (ČEB) se zřejmě rozšíří. Počítá s tím novela zákona od ministerstva financí, jejíž návrh dnes schválila vláda. Informovalo o tom tiskové oddělení vlády. Vedle novely zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou se zřejmě změní i zákon o bankách tak, aby úřad mohl po ČEB požadovat více informací k jednotlivým obchodním případům. Novela by měla být účinná podle návrhu ministerstva od června 2015. Schválit ji musí ještě Parlament a podepsat prezident.

Návrh je reakcí na prověrku Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z roku 2011. Z výsledků kontroly vyplývá, že ČEB neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun. U části úvěrů banka navíc porušila podle NKÚ zákon, a pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta banky by šla na vrub státu. Banka při rozhodování o úvěrech podle úřadu porušovala vedle zásady obezřetnosti, kterou jí ukládá zákon, také vlastní vnitřní předpisy. Například dozorčí rada banky nedostala na stůl část důležitých materiálů, o kterých měla rozhodovat.

"Navrhovaná změna legislativy zvyšuje transparentnost poskytovaných produktů, umožní ministerstvu financí efektivní kontrolu při poskytování dotace ze státního rozpočtu a potažmo kontrolu úvěrů poskytovaných Českou exportní bankou," uvádí důvodová zpráva k novele.

Ustanovení ohledně bankovního tajemství pak podle návrhu umožní vyžádat si libovolné účetní záznamy, věcné podklady a informace k jednotlivým obchodním případům. "Tímto ustanovením je sledován požadavek zajistit působnost ministerstva financí v oblasti kontroly podpořeného financování," uvádí materiál.



Čtěte více:

Babiš: Schodek rozpočtu by letos mohl dosáhnout 90 mld. Kč
07.08.2014 14:07
Schodek státního rozpočtu by letos měl být zhruba 90 miliard korun. S...
Babiš: ČSA potřebují navýšit kapitál
24.09.2014 16:30
České aerolinie potřebují navýšit kapitál. Ministerstvo financí o tom ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.05.2026
22:02Výběr zisku na Wall Street  
18:08Složitý rytmus čtvrtletních výsledkových tanců
17:13Maďarský comeback. Dluhopisy raketově rostou, CEE region cítí tlak  
15:45Akcie zbrojařů pod tlakem: Citi varuje před předčasným nákupem i přes očekávané zlepšení
15:11Footshop a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
14:52Zisk Nubank zaostal za odhady kvůli rostoucím nákladům  
14:13Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326 a XS2821774390
13:44Perly týdne: Dluhové konce velkých říší
13:18UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Sdělení klíčových informací
13:10Patria Finance upozorňuje na podvodný účet na Instagramu zneužívající naši identitu
13:04KKCG Real Estate Financing a.s. : Oznámení o první výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003578510
12:04Arista Networks: AI může firmě zajistit příznivý vítr do zad  
11:41Zklamání z Trumpovy cesty? Dluhopisy i akcie v pátek padají  
11:09Zbrojař Strnad diverzifikuje. Mimo zbrojní sektor plánuje nasadit až 10 miliard eur
10:18Jak (ne)potěšit akcionáře
9:39ČNB připouští možné zvýšení sazeb kvůli dopadům dražší ropy
9:27Rozbřesk: Dluhopisy Republiky jsou zpět. Stabilní investice, nebo drahý luxus pro stát?
8:55RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
8:52Direct Financing s.r.o.: Potvrzení o plnění ukazatele LTV
8:49Akcie obracejí do červeného, investoři vybírají zisky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m