Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - ropa a ropné firmy zažívají velmi turbulentní období

Rozbřesk - ropa a ropné firmy zažívají velmi turbulentní období

11.12.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Ropa zaznamenala další prudký propad. Cena se tak poprvé za posledních 5 let dostala pod 65 dolarů za barel. S sebou tentokráte táhla dolů i akcie - především akcie ropných společností nakonec přivodily na Wall Street ztráty přesahující 1,5 %. Dolů šly také výnosy dluhopisů. Nižší cena ropy by přitom měla být pro většinu vyspělého světa v tuto chvíli pozitivním fenoménem. Teoreticky by tak v konečném zúčtování měla akciím spíše pomáhat a tlačit reálné výnosy ve vyspělém světě směrem vzhůru.

Proč? Z pohledu eurozóny jsou důležité dva faktory. Za prvé je čistým dovozcem ropy. A za druhé, cena ropy na rozdíl od roku 2009 padá alespoň z části kvůli vyšší nabídce/těžbě. Zatímco propady cen tažené primárně slabou globální poptávkou mají na vývozně orientovanou Evropu zpravidla negativní dopad, v případě pozitivních nabídkových šoků je to přesně opačně. Vyšší globální těžba ropy historicky vzato lehce pomáhala jak evropskému spotřebiteli, tak exportně orientovanému průmyslu.

Je pouze otázkou, z jaké části se na dnešním propadu cen ropy podílí skutečně vyšší nabídka a z jaké je to slabší růst globální ekonomiky. Pokud uvěříme, že nabídka tentokrát hraje prim, mělo by to dlouhodobé reálné výnosy časem tlačit vzhůru. Z tohoto pohledu už nedává velký smysl, aby německé desetileté výnosy z dnešních úrovní okolo 0,70 % dál padaly. A to nehledě na to, že německá inflace v příštím roce pravděpodobně nevzroste vysoko nad 1 %. V Česku je situace obdobná.

Forex

Zřejmě obezřetnější nálada na trzích ve středu neprospívala regionálním měnám, které vůči euru vesměs oslabovaly. Pod výraznějším tlakem byly zejména forint se zlotým, když během oslabily až o 0,4 %. Nicméně připomeňme, že zlotý se stále obchoduje nedaleko od čtyřměsíčních maxim, na která se dostal poté, co centrální banka ponechala sazby v listopadu beze změny a čísla o HDP za 3. čtvrtletí dopadla překvapivě dobře. Kurz koruny se včera měnil pouze minimálně.

Zveřejnění maďarské inflace za listopad bude patrně nejsledovanější regionální událostí dnešního dne. Podobně jako v Polsku tak i zde očekáváme negativní výsledek (-0,4 % y/y), který vyplyne zejména z cen potravin a ropy. Jádrovou inflaci očekáváme stabilní kolem 1,5 % a číslo by tak nemělo mít výraznější tržní dopady.

 


Čtěte více:

Aerolinky díky cenám ropy mohou překvapit výsledky za 4Q14 a výkonem v 2015
10.12.2014 16:00
S padajícími cenami ropy padá také cena pohonných hmot leteckých spol...
Konec roku, konec nadějí?
10.12.2014 17:50
Když si tak v duchu probírám mé letošní příspěvky, zdá se mi, že jsem ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data