Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde a jak hledat bubliny

Kde a jak hledat bubliny

25.02.2015 17:30

Hledači bublin rádi poukazují na to, že podle cyklicky upraveného PE je nyní akciový trh masivně nafouknut, přepálen, nadopován. Toto cyklicky upravené PE je známým měřítkem používaným neméně známým Robertem Shillerem a dává do poměru hodnotu indexu (P) a průměr zisků za posledních deset let (E). Takto konstruované valuační měřítko má své přednosti a negativa. Každopádně nyní skutečně kreslí obrázek, který je pro americké medvědy pohlazením na duši. Aktuální stav i historie (mediány, minima a maxima) vypadají na hlavních světových trzích podle čerstvého grafu následovně:

sous1

Zdroj: FT

Fakta jsou tedy následující: Žádný z hlavních trhů není současnou valuací (červeně) blízko v historii dosažených maxim (z dot.com bubliny). Což ale samo o sobě asi býky neuklidní. Zrovna tak se žádný trh nepohybuje moc blízko historických minim. Nejrelevantnější je porovnání s mediánem. Americký trh nyní tuto metu znatelně pokořuje. Výrazněji pod ní je Japonsko, Španělsko a Francie. Německo, UK, Austrálie a Kanada jsou zhruba na mediánu. Podle těchto jednoduchých vah bychom tedy tvrdili, že globálně „nevážené“ trhy určitě nijak přepáleny nejsou, významnou „výjimkou“ je ale trh americký, který tvoří velkou část globální kapitalizace.

Asi nejvýznamnější námitkou proti tomuto PE nazývanému CAPE je podle mne to, že postupně docházelo ke změnám účetních standardů a dnešní „E“ tak není moc podobné tomu, čím bylo dříve. CAPE tak v USA už cca od roku 1990 ukazuje, že trh je příliš vysoko a může to být prostě kvůli tomu, že „E“ jsou níže, než by byly se starými účetními standardy. Pro mě je CAPE zajímavé z hlediska skutečně dlouhodobého vývoje a trendů, ale i z hlediska toho, čemu říkáme dlouhodobější investice (5, možná i 10 let), moc použitelné není. V podstatě to samé říká i pan Shiller. Z grafu je pak mimochodem také vidět, že s výjimkou Japonska jsou mediány valuace relativně blízko sebe. Současná valuace je pak geograficky znatelně rozházenější.

Bublina se ale možná přece jen najde ...


Baijnath Ramraika a Prashant Trivedi na následujícím grafu ukazují, že ziskové marže firem v USA se nyní nachází více než dvě směrodatné odchylky od historického standardu. Což je spouštěč pro diskusi nad tím, zda se dříve či později začnou marže a zisky vracet k průměru, či zda došlo ke strukturální změně a žádný návrat se nekoná. Pokud bychom to chtěli rozlousknout, museli bychom si mimo jiné odpovědět na následující otázky:

Nakolik je nyní relativní útlum vyjednávací síly práce dán cyklicky a nakolik strukturálně? Pokud strukturálně, nakolik je to vyvoláno technologiemi a roboty a nakolik globalizací? Pokud globalizací, kolik je ještě ve světové ekonomice levné práce, která bude tlačit dolů i cenu práce na vyspělých trzích? Jak dlouho může pokračovat růst zisků a tlak na mzdy bez toho, aby to už bylo společensky neúnosné? Jak moc je vysoká ziskovost korporátního sektoru dána rostoucí monopolní silou některých firem? A našlo by se toho více. Odpovědi jednoduché nejsou a tudíž se nedobereme ani k jasné odpovědi na to, zda je to ohledně zisků „tentokrát jinak“.


sous2

Celkově se zde snažím ukázat, že pokud někdo chce, hůl si na psa najde – najde si valuační měřítko a „relevantní“ historické období, které naznačí, že současné trhy jsou v bublině. CAPE je typickým příkladem, ale i ono by podle výše uvedeného maximálně naznačovalo, že excesy se dějí jen v USA. Ani tento valuační extrém by tak mimo jiné nepotvrzoval tezi, že trhy po celém světě jsou mimo jakkoliv přijatelné ceny a valuace kvůli tomu, že centrální banky sledují stimulaci a inflace se (stále trochu záhadně) úplně přelila z trhu zboží a služeb na trhy s aktivy.

Pokud bychom za každou cenu chtěli hovořit o bublině (jako definici něčeho potenciálně nezdravého a škodícího), měli bychom se možná spíše zaměřit na druhou zde zmiňovanou oblast – relativní výši korporátních zisků. Ne kvůli tomu, že bychom chtěli motivovat k třídnímu boji. Ale kvůli tomu, že v ekonomice platí „všeho s mírou“. A je dost dobře možné, že kombinace vysokých zisků recyklovaných do vysokých odkupů, relativně nízkých reálných investic a relativně slabé poptávky naznačuje, že optimum bylo překročeno. Ale jak jsem uvedl, i zde bychom museli zodpovědět řadu otázek předtím, než bychom si udělali zodpovědnější silný závěr.

 


Čtěte více:

Wall Street chce vidět krev - 10 nejshortovanějších titulů
25.02.2015 15:07
Shortování je vždycky „risky business“ ale někdy se může vyplatit vsad...
Prodeje nových domů se drží poblíž 6letého maxima
25.02.2015 16:14
Počet prodaných nových domů ve Spojených státech se v lednu nepatrně s...
ČEZ vytáhl Prahu k již třetímu zisku v tomto týdnu
25.02.2015 16:47
Elektrárenská společnost ČEZ dnes vytáhla tuzemský akciový trh již ke ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:30DE - PMI v průmyslu
    10:00EMU - PMI v průmyslu
    14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
    16:00USA - Prodeje nových domů