Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Suzuki ve čtvrtek odkoupí své akcie od Volkswagenu

Suzuki ve čtvrtek odkoupí své akcie od Volkswagenu

16.09.2015 13:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Japonská automobilka Suzuki Motor ve čtvrtek odkoupí od německého automobilového koncernu Volkswagen všechny své akcie, které mu před pěti lety v rámci dohody o vzájemné alianci prodala. Vyplývá to z dnešního sdělení japonské firmy. Volkswagenu nařídil prodej pětinového podílu v Suzuki minulý měsíc arbitrážní soud.

Suzuki odkoupí od Volkswagenu až 122,77 milionu akcií při dnešní závěrečné ceně 3842,50 jenu, a transakce tak bude mít hodnotu až 471,74 miliardy jenů (zhruba 94 miliard Kč). Odprodej se uskuteční přes tokijskou burzu mimo pravidelné obchodování.

Arbitrážní soud Mezinárodní obchodní komory (ICC) v Londýně na konci srpna rozhodl, že Volkswagen musí Suzuki prodat zpět podíl 19,9 procenta, a ukončil tak několikaletý spor mezi oběma podniky. Suzuki v roce 2011 oznámila konec svého partnerství s Volkswagenem a obrátila se na arbitráž, protože jí německý podnik nechtěl podíl prodat zpátky. Soud ale Volkswagenu přiznal právo žádat odškodné, protože Suzuki porušila podmínky dohody o partnerství.

Suzuki dnes neuvedla, co s koupenými akciemi hodlá dělat. Americký investor Daniel Loeb, jehož hedgeový fond má v Suzuki podíl, vyzval firmu, aby tyto akcie zrušila.

Volkswagen a Suzuki se na spolupráci dohodly koncem roku 2009. Volkswagen pak v rámci dohody o partnerství koupil v Suzuki podíl 19,9 procenta, za který zaplatil 1,7 miliardy eur (dnešních 46 miliard Kč).

Obě firmy chtěly spolupracovat při vývoji, výrobě i prodeji s důrazem na hybridní a elektrické vozy. Od uzavření dohody však žádný společný projekt neuskutečnily a jejich vztahy postupně ochladly. Suzuki v roce 2011 svého německého partnera obvinila, že podkopává její nezávislost. Volkswagen pak přišel s tvrzením, že Suzuki porušila dohodu rozhodnutím nakupovat naftové motory od italského konkurenta Fiat.

Volkswagen, jehož součástí je také česká Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě. V letošním prvním pololetí dokonce vystřídal japonského konkurenta Toyota Motor v čele světového automobilového trhu.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Pivo nad zlato! SABMiller raketově roste o 20 %!
16.09.2015 12:16
Příznivá zpráva dnes dorazila z pivovarnického sektoru. Největší světo...
Luxus: Tržby Richemontu překonaly díky poptávce v Evropě a Japonsku očekávání, akcie +6 %
16.09.2015 12:38
Luxusní holding Richemont, který je zároveň největším výrobcem šperků ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.06.2026
9:40Víkendář: Možná se vám bude líbit červené auto víc než modré, ale pokud na auto nemáte, je barva jen hypotetické téma
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data