Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledek zasedání Fedu: úroky beze změn a ještě více holubičí než byste čekali

Výsledek zasedání Fedu: úroky beze změn a ještě více holubičí než byste čekali

18.09.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Tak tedy úroky americké centrální banky zůstaly beze změn. Více než to. Nejistota, kdy a zda vůbec Fed zvedne úrokové sazby, výrazně narostla. Počet centrálních bankéřů z vedení Fedu, (FOMC) kteří nevěří, že úroky půdou letos vzhůru, se zvýšil ze dvou na čtyři. Tyto dva nezpochybnitelně holubičí signály z FOMC byly sice včera na tiskové konferenci šéfky Fedu Yellenové jistým způsobem tlumeny, avšak celkový dojem z rozpoložení amerických centrálních bankéřů to nijak nezměnilo. Vzhledem k nízké inflaci, silnému dolaru, přísnějším finančním podmínkám a hlavně i nové situaci v zahraničí konkrétně v Číně je na utahování měnové politiky dost času. Otázka, která se pak samozřejmě okamžitě nabízí, je, zdali vůbec mohou být odbourány všechny potenciální body nejistoty pro americkou ekonomiku, aby Fed konečně sazby zvedl? Z odpovědí Yellenové vyplynulo, že takový scénář založený na zlepšení na trhu práce ve zbytku roku je možný, ovšem proti této variantě fakticky hovoří nejen (v průměru) holubičí názor na růst úroků uvnitř FOMC, ale i konkrétní praktické problémy.

Považte, že pokud jde o říjnové zasedání, tak jednak po něm není plánována tisková konference a jednak do něj FOMC neobdrží příliš mnoho nových amerických (eventuálně čínských) dat, aby si centrální bankéři mohli udělat zásadně jiný názor. Co se týká možného zvýšení úroků v prosinci, tak zde zase mohou rozhodování komplikovat obavy z nižší likvidity na trzích před koncem roku. Nicméně připomeňme, že Fed se nebál oznámit zahájení snižování objemů nakupovaných dluhopisů (QE) právě v prosinci a tak letošní předvánoční termín zvýšení sazeb vypadá nejrealističtěji. To konec konců jasně naznačila i J. Yellenová na své tiskovce. Přesto nelze vůbec podceňovat ani scénář zahájení zvyšování úroků až v roce 2016 - rozhodně v tomto okamžiku vypadá pravděpodobněji než říjen 2015. Ale uvidíme, třeba se akcie (a to i v Číně) oklepou a za měsíc a půl se zde vážně budeme bavit o růstu Fed sazeb.

Nicméně je třeba si přiznat, že oddálení zahájení cyklu utahování měnové politiky v USA (minimálně o jeden kvartál) může mít vliv i na ostatní centrální banky, jež budou muset reagovat na politiku “slabého dolaru”. První centrální banka z našeho okolí, která nás v této souvislosti může napadnout je asi ECB - stačí si vzpomenout na holubičí slova jejího prezidenta Draghiho po jejím posledním zasedání… No pokud ECB usoudí, že je třeba pro ekonomiku (inflaci) udělat více, taková ČNB k tomu může být klidně dotlačena rovněž.

Region

Slabší data z Polska (průmysl a maloobchod za srpen) včera odpoledne měla vliv na kurz zlotého. K opatrnějšímu postoji k polské měně přispěl i zápis z posledního jednání centrální banky, který potvrdil obavy z dění v Číně a stabilitu úrokových sazeb. Událostí dne nicméně jednoznačně bylo zasedání Fedu.

Americká centrální banka sazby nezvýšila, což se na regionálních trzích projeví výrazněji až dnes. Oddálení utahování měnových podmínek v USA pravděpodobně skrze dopad na politiku ECB bude mít vliv i v regionu a pro výše úročené měny to znamená pozitivní zprávu. To se přitom dotýká i koruny, která se může opět stát předmětem zájmu pro zahraniční investory, ačkoliv šance na “oficiální” (tedy ČNB oznámené) prodloužení intervenčního režimu za horizont druhé poloviny roku 2016 ve skutečnosti rostou.

Dluhopisy

Americké dluhopisy zareagovaly na zasedání Fedu pozitivně a jejich optimismus ve finále ještě přiživily ztráty akciových indexů. Delší konec křivky šel dolů více a křivka lehce zploštěla.

Rozhodnutí Fedu může ovlivnit i dnešní obchodování v Evropě a to dokonce i u nás. Oddálení zahájení cyklu zvyšování úroků v USA může podpořit především kratší a střední segment eurové a zprostředkovaně korunové křivky. Pokud by se rozjely spekulace na ještě agresivnější (delší) měnovou expanzi ECB, mohou se výnosy českých vládních dluhopisů tlačit do ještě více záporných hodnot.

Komodity

Cena ropy Brent sice v souvislosti s rozhodnutím Fedu nezvyšovat sazby šla vzhůru, ale tato informace nedokázala kompenzovat předchozí pokles. Cena měsíčního futures kontraktu na Brent proto poklesla o 1,4 % a dostala se tak hlouběji zpět pod 50 USD/barel. Ceny základních kovů mají dnes ráno tendenci mírně klesat. Radost z “nečinnosti” Fedu mělo především zlato. Jeho cena rostla asi o 1,5 %. Z hlediska komoditních trhů sice stabilita sazeb představuje pozitivní zprávu, nicméně zasedání patrně podpořilo obavy z dění v Číně.


Čtěte více:

Fed zvolil holubičí minci, normalizace se odkládá a zpomalí
17.09.2015 21:38
Americká centrální banka dnes po dvoudenním zasedání seznámila investo...

Váš názor
  •  
    18.09.2015 10:23

    paraziti bankeri si uz zvykli na penize zadara......zadne zvysovani nebude, no az budenejhur udela se mena a zaplati to lidska spodina
    abc
Aktuální komentáře
16.07.2025
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m