Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akciové spojky na sílící americkou ekonomiku

Akciové spojky na sílící americkou ekonomiku

21.09.2015 17:45

Na tento týden jsou naplánovány čerstvé PMI z Německa, Francie a celé eurozóny (středa), ve čtvrtek pak dorazí zářijové Ifo. Žádný zázrak se u těchto indikátorů nečeká, spíše naopak. Výjimkou by mohla být Francie, kde by se indikátory ve srovnání s minulým měsícem mohly zvednout. Důvod současného stavu je pak prostý a už nějaký čas stále stejný – problémy v rozvíjejících se zemích.

Nedávno jsem zde v souvislosti s výše uvedeným poukazoval na to, že Německo poměrně úspěšně (je to ale relativní – viz zmíněné Ifo a PMI) přesedlalo z asijského exportního koně na koně amerického. Už jsem zde také díky vstřícnosti Commerzbank ukazoval seznam společností obchodovaných na německém trhu, které jsou svými tržbami nejvíce vystaveny problémům v Asii a v Číně. Nyní se s námi banka dělí o podobný seznam, Na rozdíl od toho předchozího, který spíše navádí k tomu, co nedělat (do jakých titulů neinvestovat), ten dnešní navádí k tomu, co dělat. Jde o přehled toho, jaká část tržeb je u jednotlivých obchodovaných firem generována v USA:

aa1

Podobně jako u tržeb generovaných v Asii jsou na konci žebříčku utility – ty přímo nezajímá ani vývoj v USA, ani v Číně. Relativně málo tržeb v USA ale tvoří i Beiersdorf, VW (na rozdíl od BMW i Daimleru, kde tržby z USA tvoří relativně vysoký podíl celkových tržeb), Infineon Technologies, či Linde. To tedy jsou firmy, kterým bychom se vyhýbali, pokud bychom věřili, že v americké ekonomice nepůjdou věci tím nejlepším směrem. V současné době se ale zdá, že je to naopak jedna z mála významných ekonomik, kde věci relativně dobrým směrem jdou. I poslední rozhodnutí Fedu není pravděpodobně založeno na obavách o vývoj v samotné americké ekonomice, ale na pohledu za její hranice.

Nejvíce exponovanou firmu vůči americkému trhu je Fresenius Medical Care. Jde o méně známou společnost, která se specializuje na zdravotnické přístroje (dialýza, testy, apod.). Ta v USA generuje téměř 70 % svých tržeb. S odstupem za ní je Fresenius – ta z 30 % vlastní předchozí jmenovanou firmu a celkově také podniká ve zdravotní péči. Následuje chemička K+S a SAP, který v USA generuje asi 30 % tržeb. Relativně hodně tržeb v USA generují i giganti Siemens a Lufthansa.

Pokud bychom vývoj v Asii/Číně a v USA považovali za cyklický (tj. relativně krátkodobý jev), podobná rozdělení tržeb nemají zase takový význam. Nebo by možná měly fungovat dokonce opačně než by velela intuice. Konec konců to není tak dávno, co byla americká ekonomika odsuzována téměř k zániku, o Asii se hovořilo jako o nevyčerpatelném tahounovi globálního růstu. Pokud bychom se tehdy řídili podle podobných seznamů, dopadli bychom dobře jen v případě, že bychom je použili jako kontrariáni – pokud bychom šli proti převažujícímu názoru.

Pokud má ale vývoj v USA a (asi zejména) v Číně a u jejích sousedů strukturální (dlouhodobý) základ, situace je přece jen jiná. Sázet na americkou ekonomiku přes německé akcie pak nemusí být špatný nápad – v určitém smyslu to je ta nejlepší kombinace, protože evropské, respektive německé akcie nemají zase tak nafouknuté valuace jako tomu obvykle je v případě amerických titulů. I tato strategie ale samozřejmě má svá úskalí, mezi ně patří i správná selekce. To, že určitý výběr už probíhá, může naznačovat i následující graf, kde je vývoj ceny akcií VW (který vsadil spíše na čínskou ekonomiku* – viz Německé akcie a jak se čínsky řekne „prodávat“) a akcií Daimleru, který je naopak spojkou na americkou ekonomiku:

aa2

Zdroj: FT

*S ohledem na současný vývoj ohledně údajného falšování údajů o emisích a následných problémech v USA se z VW asi sázka na americkou ekonomiku jen tak nestane.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
9:17Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
9:07Rozbřesk: Globální výprodej dostal pod tlak i středoevropské trhy
8:54ČEZ jedná o větrných turbínách v lesích. Bank of England možná začne snižovat sazby dříve než Fed a futures jsou smíšené  
8:09Adidas po nečekaně úspěšném prvním čtvrtletí zvedl celoroční výhled
6:27Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.3.2024
6:21EUC a.s.: Výroční zpráva EUC, a.s. za rok 2023
5:58Stratégové z Wall Street varují, že pokles na akciích může vyvolat širší prodeje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m