Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Politika, lži a mozek z doby kamenné

Víkendář: Politika, lži a mozek z doby kamenné

26.12.2015 8:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Rick Shenkman je autorem knihy Political Animals: Why Our Stone Age Brains Get in the Way of Smart Politics. Zabývá se v ní vztahem mezi dnešní politikou a vývojem našeho mozku. Ten se do dnešní podoby zformoval někdy v období před půl milionem až 11 tisíci lety a stále funguje tak, že dává přednost instinktu před úvahami a přemýšlením. Shenkman tím vysvětluje i to, že nám tolik nevadí, když nám politici lžou. Za příklad dává současnou volební kampaň Donalda Trumpa, jehož příznivce „moc nezajímá, jestli hovoří pravdu, nebo lže“. Často to v nich sice vyvolává vnitřní tenze, když se jasně ukáže, že jde skutečně o lži, ale s tím se snaží vypořádat několika způsoby.

Jedním ze standardních způsobů je diskreditace ostatních – tvrzení, že lžou všichni. „Naše podstata je taková, že chceme věřit. Nemáme skeptický postoj, věříme a jen málokdy je naše víra předmětem nějakého zkoumání. Proto jsme oběťmi podvádějících politiků. Máme tendenci jim prostě věřit, výjimkou jsou pouze případy, kdy k nim už předem přistupujeme tak, že jsou nedůvěryhodní,“ říká Shenkman.

Lidské bytosti mají podle Shenkmana „přirozenou tendenci podvádět“. Jde o rys, který je patrný rovněž u šimpanzů. Ukázal to již vědec Roger Fouts, který je naučil, jak používat znakovou řeč. Jednou si při své práci všiml, že jeden ze šimpanzů se vyprázdnil uprostřed místnosti. Když se jej na to pomocí znakové řeči zeptal, šimpanz začal okamžitě tvrdit, že to nebyl on, ale Fouts. Když vědec nesouhlasil, šimpanz začal svádět vinu na jednoho z pomáhajících studentů a až po vzrušené diskusi přiznal, že to byl on. Je tedy velmi pravděpodobné, že naši společní předci měli v krvi podvádění a my jsme to po nich spolu se šimpanzi zdědili. „Rádi si myslíme, že jsme vytvořili ideální společnost, ve které se podporuje pravdomluvnost a čestnost. Problém je v tom, že v takové společnosti může podvodník získat velké výhody na úkor ostatních,“ říká Shenkman.

Na obranu před podvodníky jsme si ale podle Shenkmana vytvořili „sofistikovaný software“. Využíváme totiž toho, že když nám někdo do očí lže, různě se přitom kroutí, mění tón hlasu, popis už není tak detailní, a podobně. Naše podvědomí si toho všímá a lháře identifikuje. Nefunguje to ovšem u psychopatů, protože ti popsané signály nevysílají. Problém s politickými kandidáty ale spočívá v tom, že nám nestojí tváří v tvář, vidíme je pouze v televizi. A náš software už v takovém případě tak dobře nepracuje.

Shenkman poukazuje i na to, že „pokud politici svým lžím věří, prochází jim to“. Tato víra jim totiž umožňuje úplně oklamat náš software. Vše funguje do chvíle, kdy je o takovém politikovi už široce známo, že je lhář. „Donald Trump lže. V určité chvíli už bude nachytán při tolika lžích, že bude znám jako velký lhář a pak bude mít problém,“ říká Shenkman.

„Svou podstatou nejsme vůbec apatičtí, naopak máme tendenci bedlivě sledovat politický vývoj kolem nás. Všichni z nás jsou v podstatě politici, staráme se o své postavení ve společnosti a o to, co si o nás ostatní myslí. Platí to ale jen v menších komunitách, které tvoří zhruba 150 lidí. Taková totiž byla typická komunita v době, kdy jsme byli lovci a sběrači. Náš mozek není nastaven na život v komunitě, kterou tvoří miliony lidí, přemýšlíme pouze lokálně. To pomáhá vysvětlit, proč jsme tak apatičtí, co se týče celonárodní politiky,“ vysvětluje Shenkman. Dodává však, že volební účast v místních volbách je obvykle mnohem nižší než při celonárodních. Příčinou je podle něho to, že v těch druhých jde většinou o důležitější věci, které se úzce týkají našeho života.

Demagog má podle Shenkmana výhodu, protože „reálné politice nevěnuje moc pozornosti“, využívá prostě toho, že křičí nejhlasitěji a patrné je to právě u Donalda Trumpa. Voličům pak radí, aby se nebránili názorům a pohledům, které jdou proti jejich přesvědčení, protože to je způsob, jak celý systém i náš vlastní mozek zlepšit. Zároveň ale dodává, že „v dnešní době sociálních sítí je těžké nezůstat v bublině našich zažitých názorů“.

Náš mozek má tendenci držet se právě zažitých názorů a na to, abychom se jich vzdali, potřebujeme často „ránu do hlavy“. Přesněji řečeno, musí docházet k opakovaným ranám ze strany nových faktorů a „pak přijde chvíle, kdy se zastavíme a přehodnotíme naše uvažování“. Podle Shenkmana jsme tak ve skutečnosti „stvořeni tak, abychom měnili naše názory“. Klíčovým mechanismem je v tomto ohledu to, že „tíha spojená s držením se daného názoru se postupně stává větší než tíha spojená s posunem názoru“.

Autorem je Katelyn Fossett.

Zdroj: Politico


Čtěte více:

Většinu globálních krizí snesly lépe akcie v USA, než ty v Evropě
23.12.2015 11:45
Krachy burz a další krize měly za posledních třicet let obecně menší d...

Váš názor
  • A proto lidstvo si vymyslelo
    26.12.2015 21:45

    bohy, které z jejich podstaty nelze "nachytat". Náboženství se výborně hodí k ovládání společnosti.
    kadanfm
    • Re: A proto lidstvo si vymyslelo
      26.12.2015 22:00

      Ano, je to tak, vidíme to například v těchto dnech u jednoho obskurního náboženství, které nabízí tři bohy v jednom balení :-) Na druhou stranu myslím, že třeba germánští bohové jsou v pohodě.
      rac
      •  
        26.12.2015 22:22

        Jáj, no keď sa dakomu páčia ľudské obete najvyššiemu germánskemu bohovi, tak potom v pohode veru hej.
        Šaňo
Aktuální komentáře
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.