Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Znovuzrození WTO?

Project Syndicate: Znovuzrození WTO?

12.03.2017 14:44

Světová obchodní organizace (WTO) příliš dlouho chřadla u “vod Leman“ (Ženevské jezero), abych citoval T.S. Eliota. V posledních letech byla WTO, kdysi přední multilaterální obchodní fórum světa, soustavně opomíjena a poslední “výtky“ globalizaci, jako například Brexit Velké Británie či zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, naznačují, že tento trend bude pokračovat. Tyto výsledky by však nakonec mohly mít opačný efekt a to díky třem klíčovým událostem, které by mohly umožnit vzkříšení WTO – a multilateralismu, který ztělesňuje.

První událostí je úbytek alternativních obchodních ujednání. WTO dosáhla svého vrcholu počátkem 21. století, pár let po ukončení uruguayských jednání o globálním obchodu a v době, kdy se k organizaci přidávalo více zemí – zejména Čína.

Hlavní hráči obchodu jako jsou Spojené státy a Evropská unie však následně přesunuli své zaměření z multilaterálních obchodních dohod k dohodám bilaterálním, regionálním a mega-regionálním. Ty mega-regionální – jmenovitě Trans pacifické partnerství (TPP) a Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) – představovaly obzvláště velké nebezpečí pro WTO. Jsou to však přesně ty dohody, které Trumpova administrativa odmítá, nebo alespoň oddaluje.

Evropská integrace měla na WTO obdobný dopad, protože poskytla alternativní platformu pro správu vnitřního evropského obchodu. Evropský projekt však zažívá těžké časy, nejvýraznějším důkazem budiž hrozící odchod Velké Británie. Po Brexitu se pravděpodobně WTO stane důležitým fórem pro britské obchodní vztahy se světem. Jakákoliv další dezintegrace EU by tento trend jedině posílila.

Samozřejmě je možné, že regionální obchodní dohody v Asii i jinde budou nadále vzkvétat. Bude se však muset objevit nové vedení. A žádná systémově podstatná země dneška nesplňuje přísné podmínky pro toto vedení: vnitřní politická stabilita, ekonomická dynamika, relativně zvládnutá rizika a vytrvalé odhodlání k otevřenému trhu.

Odmítnutí hyper-globalizace jako živá voda pro WTO?

Ačkoliv to může znít protichůdně, druhou událostí, která je dobrým znamením pro znovuzrození WTO, je narůstající odmítání hyper-globalizace u voličů. Hyper-globalizace je v zásadě “hluboká“ integrace. Jde nad rámec vytvoření otevřeného trhu pro zboží a služby zahrnující vyšší imigraci (v USA a v Evropě), harmonizaci předpisů (ambice TPP a TTIP) a důležité upravení domácí politiky (postupy při vypořádání investorů v rámci NAFTA a TPP). V případě EU dokonce zahrnuje společnou měnu. Pro takovou integraci je regionalismus mnohem efektivnější než WTO.

Když je nyní “hluboký“ aspekt pryč, může se WTO znovu stát atraktivním fórem pro obchodující země. Nenechte se mýlit: stále bude existovat mnoho globalizace, kterou bude muset WTO usnadňovat a spravovat, v neposlední řadě kvůli neúprosnému pokroku techniky. Síťová struktura obchodu a investic, která propojuje země a je ztělesněna v globálních hodnotových řetězcích – které jsme Aaditya Mattoo ze Světové banky a já nazvali “criss-cross globalizace” – zamezí případnému návratu.

Třetí událostí, která by mohla oživit WTO je protekcionističtější pozice Trumpovy administrativy. Pokud USA zvýší cla, nebo zavede hraniční daň ve prospěch exportu a zatěžující import, obrátí se pravděpodobně její partneři na WTO pro řešení, vzhledem k prokázané schopnosti organizace řešit spory.

WTO jako brzda Trumpova protekcionismu

WTO by se tak mohla stát místem, kde by byla přezkoumávána americká opatření a “držena na uzdě.“ Všeobecnost členství v WTO, kdysi viděna jako překážka pro nedočkavost zemí v honbě za novými pravidly a dohodami, by se mohla ukázat jako hlavní deviza, protože přináší vysoký stupeň legitimity, která je klíčová k minimalizaci napětí v obchodě a rizika konfliktu.

V mojí knize Eclipse argumentuji, že multilateralismus nabídl nejlepší prostředky k mírovému růstu nových mocností. Zdá se však, že stejný argument by se mohl vztahovat stejně dobře i na řízení mizejících mocností.

K oživení WTO ale nedojde automaticky. Zúčastněné strany se o to musí snažit. Jako nejvhodnější pro tuto činnost se jeví ekonomiky střední velikosti, které byly největším příjemcem globalizace a které, na rozdíl od USA a některých evropských ekonomik, nejsou v současnosti pod tlakem veřejnosti, která má ke globalizaci averzi.

Zastánci multilateralismu by měli zahrnovat také Austrálii, Brazílii, Indii, Indonésii, Mexiko, Nový Zéland, Jižní Afriku, Velkou Británii a možná i Čínu a Japonsko. Protože žádná z těchto zemí není velká (s výjimkou Číny), musí na obraně otevřeného trhu pracovat kolektivně.

Musí navíc otevřít jejich vlastní trhy, nejen v tradičních oblastech zemědělství a výroby, ale také v oblastech nových, jako jsou služby, investice a standardy. Přitom by tyto země také reagovaly na čím dál více transakční přístup k udržení otevřenosti, kterou jsou větší obchodníci nuceni přijmout.

Svět potřebuje zásadní reakci na pokles hyper-globalizace. Tou reakcí by mohl být multilateralizmus, propagovaný středními ekonomikami se silným zájmem na zachování otevřenosti.

Arvind Subramanian je hlavní ekonomický poradce indické vlády

Copyright: Project Syndicate, 2017.
www.project-syndicate.org

 
 
 

Čtěte více:

Project Syndicate: Hra s ekonomickými sirkami
05.02.2017 17:13
Loni touto dobou ohlásil Mezinárodní měnový fond, že globální růst H...
Project Syndicate: Nedobrá ruská rovnováha
08.02.2017 13:19
Po více než dvou letech hospodářské kontrakce se zdá, že Rusko dospělo...
Přebytek německého zahraničního obchodu loni na rekordu. Voda na mlýn nové americké vlády?
09.02.2017 11:04
Přebytek zahraničního obchodu Německa se loni zvýšil na rekordních 25...
Project Syndicate: Nebezpečný americký neoprotekcionizmus
15.02.2017 11:18
Americký prezident Donald Trump co nevidět zavede chybnou politiku. Po...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.05.2024
17:58Nové technologie si samy dláždí finanční cestu ke svému rozmachu
17:20Akcie jsou na maximech opatrnější, jejich odolnost se však zvedla  
17:03J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:17Jakub Blaha: Tržby Walmartu rostou díky zákazníkům s vyššími příjmy  
14:51Freris o nových clech na čínské zboží a stavu tamní ekonomiky
14:50Zisk i tržby Walmartu překonaly odhady, firma zvýšila celoroční výhled
13:10Michael Burry zvyšuje sázky na čínský big tech, ten od lednového dna připisuje 25 %
12:54Než otevře Wall Street: Cisco, GameStop, Chubb  
11:54FX Výhled: Koruna má to nejhorší za sebou, nový impuls dodala jestřábí ČNB  
11:32Aerolinky easyJet snížily ztrátu, jejich šéf příští rok odstoupí z funkce
10:57Koruna těží z posunu očekávání o sazbách, přichází čas nabíjet eura a dolary  
10:00ČSOB v 1. čtvrtletí: Klienti více investují a upřednostňují úsporné bydlení
9:59Německému koncernu Siemens klesl čtvrtletní zisk, tržby stagnovaly
9:29Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí nečekaně klesla o dvě procenta
9:02Rozbřesk: Slabý maloobchod v USA ve stínu nižších inflačních dat
8:53Futures naznačují pozitivní úvod na trzích. Wall Street po datech i inflaci na rekordech  
6:27Měkké přistání je v Evropě na obzoru a obchodníci na opčním trhu zvyšují sázky na velké snížení sazeb ECB
15.05.2024
22:03Technologické akcie lídry seance  
17:53Na každý tanec je potřeba dvou: Americký dolarově akciový příběh
17:14Výhled sazeb nahrává růstovým titulům, meme akcie jsou však jiná hra  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (04/24 Q2, Aft-mkt)
Deere & Co (04/24 Q2, Bef-mkt)
easyJet PLC (03/24 Q2, Bef-mkt)
Swiss Re AG (03/24 Q1, Bef-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (03/24 Q4, Aft-mkt)
Wienerberger AG (03/24 Q1, Bef-mkt)
1:50JP - HDP, q/q
7:00Deutsche Telekom AG (03/24 Q1)
7:00KBC Group NV (03/24 Q1)
7:00Siemens AG (03/24 Q2)
8:00BT Group PLC (03/24 Q4)
13:00Walmart Inc (04/24 Q1)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m