Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Do Latinské Ameriky dál proudí kapitál. Navzdory šokům

Project Syndicate: Do Latinské Ameriky dál proudí kapitál. Navzdory šokům

05.05.2017 7:37

Latinská Amerika – a zejména Jižní Amerika – je už léta v krizi. Zahraniční kapitál v podobě přímých i finančních investic však do regionu proudí dál. To je nevídané.

V minulosti byla přerušení finančních toků – neboli „náhlé zástavy“ – základním rysem krizí v Latinské Americe i jinde v rozvojovém světě. Latinskoamerická dluhová krize z 80. let přinesla osmileté přerušení. Asijská finanční krize, která vypukla v polovině roku 1997 a později se rozšířila do všech rozvíjejících se ekonomik, vyvolala šestileté přerušení. A přerušení toků spojované s velkou hospodářskou krizí ve 30. letech trvalo několik desetiletí.

Tato dynamika se však zjevně mění. Po pádu americké investiční banky Lehman Brothers v roce 2007 se kapitálové toky přerušily pouze asi na rok. Navzdory velikosti prvotního šoku se kapitálové toky a rizikové marže v podstatě normalizovaly už do roku 2009, kdy se v Latinské Americe začalo prudce zvyšovat dluhopisové financování a zakrátko dosáhlo trojnásobku průměru z období před rokem 2008.

Šoky, k nimž došlo od té doby, měly na finanční toky ještě menší dopad. V roce 2013 začal Federální rezervní systém omezovat svůj program nákupu dluhopisů a ceny komodit zaznamenaly v polovině roku 2014 kolaps. Koncem roku 2015 a začátkem roku 2016 zase události v Číně rozvířily finanční trhy. Nedávno byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump a Fed přistoupil k prvním dvěma zvýšením úrokových sazeb.

Šoků se nelekli ani investoři, ani latinskoamerické vlády

Nejdelší přerušení dluhopisového financování, které tyto šoky vyvolaly – došlo k němu během druhé poloviny roku 2015 –, však přesto trvalo pouhých šest měsíců. Pád cen komodit v roce 2014 vyvolal v Latinské Americe růst rizikového rozpětí, avšak jen o 1,5 procentního bodu, což byla oproti dopadu ze šoku způsobeného pádem Lehman Brothers zhruba třetinová hodnota.

Ještě pozoruhodnější je, že dvě nedávná zvýšení úrokových sazeb Fedem neměla a nemají žádný hmatatelný dopad na rizikové marže a finanční toky, ačkoliv se vyšší sazby přenesly do Latinské Ameriky. Trumpovo zvolení pak zvýšilo latinskoamerické rizikové marže o necelý jeden procentní bod a tato prémie se do konce roku rozplynula.

Současně s tím si všechny latinskoamerické země s výjimkou Venezuely zachovaly přístup k soukromému vnějšímu financování. Brazílie měla přístup na kapitálové trhy i na vrcholu své loňské politické krize. Argentina loni v dubnu zdárně uskutečnila největší emisi dluhopisů v dějinách Latinské Ameriky poté, co dohoda s neústupnými věřiteli z předchozí restrukturalizace dluhu ukončila její postavení vyvrhele na světových trzích. Rovněž Ekvádor vydal několik emisí dluhopisů. V prvním čtvrtletí roku 2017 se objem emitovaných dluhopisů v Latinské Americe meziročně zvýšil o 53 %, a to při nižších nákladech.

Dokonce ani Mexiko, které patří k hlavním terčům Trumpovy protekcionistické rétoriky, nezaznamenalo žádný nepříznivý dopad na své vnější financování. Trumpovo vítězství sice vyvolalo znehodnocení mexického pesa, avšak kurz se záhy normalizoval a vrátil se na úroveň před volbami.

Pomohly hlavně nízké sazby a nízké zadlužení vůči světu

Znamená to, že časy náhlých zástav vnějšího financování a nenadálých obratů kapitálových toků skončily?

Ne tak docela. Schopnost Latinské Ameriky vyhýbat se v poslední době výpadkům ve financování lze připsat dvěma hlavním faktorům. První z nich je regionální: latinskoamerické země zažily v letech 2003 až 2008 prudké snížení svých dluhových poměrů. Komoditní boom během tohoto období podpořil mohutnou akumulaci zahraničních devizových rezerv, a vnější dluh regionu bez započítání rezerv v důsledku toho klesl z více než 30 % na necelých 6 % HDP.

Druhý faktor je globální. Nízké úrokové sazby v rozvinutých zemích po vypuknutí finanční krize snížily atraktivitu tamních trhů pro investory, kteří hledají vyšší výnosy v rozvíjejících se ekonomikách. Otázka, zda se Latinská Amerika dokáže dál vyhýbat náhlým zástavám způsobeným novými šoky, závisí na tom, zda tyto podmínky přetrvají.

Momentálně se dluhové poměry v regionu zvyšují, ale jen mírně; v průměru zůstávají hluboko pod úrovní, která existovala na počátku tohoto století. Politika ekonomických úprav pomohla, bezpochyby za cenu značného zpomalení růstu nebo i recesí. Podobně lze říci, že úrokové sazby v rozvinutých zemích sice budou pokračovat v růstu až do konečné normalizace, avšak tento proces probíhá pomalu, dokonce i v USA.

Schopnost Latinské Ameriky vyhýbat se poslední dobou náhlým zástavám ve vnějším financování je dobrou zprávou a pravděpodobně ještě nějakou dobu přetrvá. To poskytuje vládám v regionu makroekonomický manévrovací prostor, umožňuje jim vyhýbat se dalším kontrakčním politikám a dává jejich ekonomikám šanci participovat na globálním zotavení, které nyní probíhá.

José Antonio Ocampo, profesor Kolumbijské univerzity a předseda Komise pro rozvojovou politiku při Hospodářské a sociální radě OSN, působil jako ministr financí Kolumbie a náměstek generálního tajemníka OSN pro hospodářské a sociální věci

Copyright: Project Syndicate, 2017
www.project-syndicate.org

 

Čtěte více:

Project Syndicate: Osm principů rozvojové politiky podle Stiglitze
02.01.2017 16:38
Britské hlasování o odchodu z Evropské unie a zvolení Donalda Trumpa p...
Rusko je z nejhoršího venku – díky Trumpovi i ropě
07.02.2017 12:13
Ruský HDP se sice v roce 2016 snížil o -0,2 procenta, ale pro akcie a...
Schäuble: Německo, G20 a globalizace
17.03.2017 10:42
Globalizace se dnes na Západě těší stále horší pověsti. Populistická h...
Existuje alternativa k americkým akciím?
30.03.2017 12:19
Před třiceti lety tvořily rozvíjející se trhy (EM) jen asi 1 % kapital...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2024
14:48Míra inflace v Německu v dubnu setrvala na březnových 2,2 procenta
14:30ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva za rok 2023
14:14Týdenní výhled: Od Fedu nečekáme akci ani velké rétorické změny, velký tech prozatím rally zachránil. ČNB znovu -50 bps, ale zpomalení se blíží  
13:57UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
13:56EU by k zastavení přílivu elektromobilů z Číny potřebovala vysoká cla
13:51Gevorkyan převzal polskou továrnu konkurenta a výrobu převedl na Slovensko. Získal také dodávky pro SKF
13:26Než otevře Wall Street: Tesla, Apple, Paramount Global  
13:00Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 31. 5. 2024
13:00ČSOB Hypoteční banka, a.s.: Výroční zpráva 2023
12:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za 2023
12:01Nabitý týden startuje růstově pro akcie i dluhopisy  
12:00Philips se dohodl na urovnání žalob v USA, jeho akcie prudce posílily
11:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2023
11:07Primoco UAV zveřejnilo výroční zprávu za rok 2023. Výrobce bezpilotních letounů v něm dosáhl růstu tržeb na šestinásobek, svolává valnou hromadu
10:43FT: Velké evropské banky loni zaplatily v Rusku na daních 800 milionů eur
10:31Rohlik.cz Finance a.s.: Výroční zpráva včetně zprávy auditora k 31.12.2023
9:24EDF a KHNP do úterý dají nabídky v jaderném tendru, stát zjistí cenu více bloků
9:20Skupině mmcité v roce 2023 vzrostl provozní zisk EBITDA o 145 procent. Představenstvo plánuje vyplatit první dividendy
9:02Rozbřesk: Týden ve znamení Fedu a ČNB začíná
9:00Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva České spořitelny za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y