Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Pomáhá Silicon Valley šířit terorismus?

Víkendář: Pomáhá Silicon Valley šířit terorismus?

08.07.2017 15:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Protiteroristická opatření jsou stále více privatizována a leží na bedrech málo placených zaměstnanců technologických firem jako Facebook, Google a Twitter. Tyto společnosti sice najímají i odborné poradce a bývalé vládní agenty a snaží se s jejich pomocí bojovat proti propagandě extrémistů. Většinu této práce ale provádějí lidé s platem kolem 15 dolarů na hodinu. V případě YouTube jde dokonce o dobrovolníky. Zaměstnanci s minimálními znalostmi potřebnými v boji proti extrémismu tak zastávají práci, kterou bychom čekali spíše u policie či tajných služeb. A tato jejich práce je prováděna v utajení, nesystematicky a bez přímé zodpovědnosti, píše reportérka britské deníku The Guardian Olivia Solon.

Společnosti Facebook, YouTube, Twitter a Microsoft před několika dny oznámily, že vytvářejí společnou protiteroristickou platformu. Činí tak po letech kritiky, která tvrdí, že nejsou schopny blokovat aktivity extrémistů. Současná praxe ukazuje, v jak složité pozici tyto společnosti jsou. Na jednu stranu chtějí, aby jejich uživatelé věřili, že jsou chráněni před zásahy vládních institucí. Na stranu druhou je od nich ale veřejností požadováno, aby bránily šíření radikalismu a násilí. Z nedostatečného pokroku v této oblasti je viní i významní politici, jako třeba britská premiérka Theresa Mayová či francouzský prezident Emmanuel Macron. EU chce zase schválit zákon, podle kterého by sociální sítě musely proti extrémistům zakročit, jinak budou čelit obrovským pokutám. 

Carl Miller z think tanku Demos tvrdí, že technologičtí giganti musí s terorismem bojovat proti své vůli čistě proto, že vládní složky toho schopny nejsou. Zčásti kvůli nedostatečným kapacitám a částečně proto, že technologické společnosti jim neposkytují přístup ke svým datům. Twitter, Facebook a Google oznámily, že podniknou nové kroky, včetně blokování účtů a využívání umělé inteligence, které by měly identifikovat nebezpečné informace šířené po síti. K tomu by měla být vytvořena společná databáze digitálních „otisků prstů“, která by měla pomoci identifikovat teroristické zdroje. Facebook dal dohromady tým lidí, kteří by měli mazat teroristickou propagandu a zároveň analyzovat podezřelé uživatele. 

Tato protiteroristická jednotka má povolení k přístupu na účty těch uživatelů, kteří jsou podezřelí z napojení na teroristické skupiny nebo se na nich objevují specifické výrazy, jako třeba Islámský stát. Členové skupiny pak mají možnost prohlédnout si osobní komunikaci daného uživatele, zjistit, s kým si vyměňuje informace a kde se pohyboval. Prioritou je získání přístupu k takzvaným „cestujícím bojovníkům“. Takový člověk je údajně nalezen alespoň jednou za den a jeho účet bývá předán vládním složkám. Facebook ale na žádost o detailní informace týkající se této činnosti nereagoval. 

Dilema Twitteru

Twitter čelí jiné výzvě. Je totiž znám svou snahou o svobodu projevu a naprostou anonymitu. Podle některých studií je to právě jeho platforma, kterou teroristé využívají k šíření propagandy nejraději. Podle jednoho bývalého zaměstnance společnosti bere Twitter tento problém velmi vážně, částečně z právních důvodů. Zablokoval proto už tisíce účtů, ale jeho popularitu to u extrémistů nijak nesnížilo. Někteří odborníci dokonce sociální sítě kritizují s tím, že jejich kroky jsou naprosto nedostatečné. Analytik zaměřující se na teroristické aktivity Michael Smith říká: „Všechno to jsou jen kecy. Tyto společnosti se pouze snaží budit dojem zodpovědného chování, aby tím prospěly svým akcionářům. Nic víc.“ 

Hany Farid z Counter Extremism Project s takovým pohledem souhlasí a říká: „Dávají obrovské sumy na technologie, které jim umožní správně zacílit reklamu. Jsem si na 100 % jistý, že kdyby jen malou část těchto peněz daly do vybudování nějakého systému včasného varování, nastala by skutečná změna.“ A je faktem, že například na YouTube lze velmi rychle najít video, ve kterém třeba nějaký anglicky hovořící džihádista vyzývá k bodnutí nevěřícího nožem či přejetí autem. 

Pokud se technologické společnosti nezačnou snažit více, mohou je k tomu donutit vlády. V Evropě se k tomu už schyluje a podle některých názorů nebudou Spojené státy kvůli dalším útokům daleko pozadu. Terorismus to sice nevymýtí, ale pro extrémisty pak bude znatelně těžší získávat nové členy.


Čtěte více:

Merkelová po Trumpově návštěvě Evropy: Už se nemůžeme spoléhat na ostatní, musíme vycházet i s Ruskem
29.05.2017 12:41
Po summitu sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) v italské Taormin...
Víme, přesto riskujeme. Jak velkou šanci dáváme hackerům při ovládání peněz?
15.06.2017 13:16
Takřka všichni vidíme jako jako správnou pravidelnou kontrolu pohybů p...
Útok nového počítačového viru? Podle expertů má za cíl šířit chaos
28.06.2017 12:36
Společnosti A.P. Moller-Maersk, FedEx, Nissan Motor, Rosněfť , reklamn...
Podle analytiků mohou rakety KLDR zasáhnout USA. Asijské trhy i přes napětí rostly
05.07.2017 9:35
Spojené státy dnes uvedly, že raketa, kterou Severní Korea na začátku ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2024
14:40Seidler z ČBA: ČNB dnes dle očekávání snížila sazby o 0,5 p.b.
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  
10:14Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva k 31. 12. 2023
8:51HSBC: Silná ekonomika bude akciím dál pomáhat, důležitý je příběh klesající inflace
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  
21:35SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.