Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar může mít v příštím roce těžkou hlavu

Dolar může mít v příštím roce těžkou hlavu

29.12.2017 16:45

Domnívám se, že při všech problémech dneška i minulosti jsme na dobré cestě zvládnout monetární politiku k našemu prospěchu. U politiky fiskální je to ale stále bída s nouzí. Jasně se to možná ukáže opět příští rok a zajímavý bude v této souvislosti vývoj akcií i kurzu dolaru.

Existují názory a teorie, které tvrdí, že aktivní monetární politika je od základu špatná a pokud se jí podaří dosáhnout nějakého úspěchu, je to jen hašením problémů, které sama způsobila. Podle mne se v historii jistě dá najít předlouhá řada příkladů monetárních úletů, ale celkově se učíme (i když pomaleji, než bychom si přáli). Ve fiskální oblasti to zatím vypadá stále jinak. 

V posledních příspěvcích jsem poukazoval na to, že ve Spojených státech dochází k daňovému fiskálnímu uvolnění přesně v době, kdy by vláda mohla proticyklicky začít brzdit, zmenšit dluhové tlaky a netlačit centrální banku do prudšího šlapání na brzdy. Jak ukazuje následující obrázek, USA v tom nejsou ani zdaleka samy. 

Ekonomika roste rychleji, než co by jí umožňoval její potenciál i v Německu, Estonsku, Dánsku a Švédsku (modrý sloupec ukazuje rozdíl mezi růstem skutečným a potenciálem). A všechny tyto země zároveň v roce 2018 půjdou cestou fiskální expanze (oranžový sloupec). Jinak řečeno, vláda bude táhnout růst ještě více nad potenciál v době, kdy by mohla trochu zabrzdit, posunout ekonomiku na udržitelnější trajektorii růstu a zároveň posbírat fiskálně dluhové rezervy na časy horší: 

001

Někdy stojí tomu, aby fiskální politika byla správně proticyklická, řada překážek. Například příliš vysoké dluhy v případě, kdy by bylo dobré politiku uvolnit, nebo skutečně nutný růst výdajů v době, kdy by bylo záhodno brzdit. Minimálně Spojených států se to ale nyní netýká (o vratkém argumentu tvrdícím, že snížení daní zvýší investice, jsem psal minule). Podobně hodnotí situaci třeba taková Danske Bank z jejíž dílny je uvedený graf. A zároveň dodává, že díky snížení daní můžeme v roce 2018 čekat další růst cen akcií.

Akcie si těžkou hlavu nedělají...

Na první pohled jde o pochopitelnou kombinaci: Snížení daní zvýší čisté korporátní zisky, bude více peněz pro akcionáře. Jenže pokud alespoň v jádru souhlasíme s výše uvedenou logikou, pak by to znamenalo, že krok v delším období ekonomice škodící prospívá akciím. Jinak řečeno, uvažování ve stylu: Zvýšení rizika přepálení ekonomiky jdoucí ruku v ruce se zhoršením dluhové situace není zase tak důležité, hlavně že bude více krátkodobých zisků. Tím nechci kritizovat názor Danske, on totiž pravděpodobně odpovídá velmi jednoduché psychologii akciového trhu. A dlužno dodat, že akcie se vezou hlavně na neobvykle silném globálním oživení a daňové hrátky v tomto kontextu hrají až druhé, či třetí housle. Dolar to ale každopádně bude mít příští rok těžší.

Na první pokus o odhad chování dolaru bychom asi rychle dospěli k tomu, že bude posilovat: Ekonomika jede nad potenciálem, snížení daní k tomu asi ještě něco přidá, Fed tak bude brzdit, sazby půjdou nahoru, výnosová atraktivita dolaru vzroste. K tomu můžeme přidat snížením daní vyvolaný návrat korporátních zisků generovaných v zahraničí (i když ty jsou možná z velké části již stejně převedeny do dolarů). Podle této úvahy by to měl mít lehké i dolar, ale proti ní stojí jeden „detail“ ve formě onoho zhoršování fiskální a dluhové situace USA.

Občas uvažuji nad tím, nakolik některé bezpečné přístavy těží pouze ze setrvačnosti a sebenaplňujícího se proroctví. Těžko říci, ale jsem si téměř jistý, že kdyby některá rozvíjející se ekonomika měla vládu, prezidenta a fiskální politiku ve stylu současných USA, její centrální banka už by o překot zvyšovala sazby. Ovšem ne kvůli zabrzdění příliš prudkého ekonomického rozkvětu, ale kvůli snaze zabrzdit odliv kapitálu a prudké oslabení měnového kurzu.

U dolaru se to stále zdá být finance-fiction z mnoha dobrých, ale také nedobrých důvodů. Nicméně jak ukazuje následující graf, dolar přece jen má tendenci k oslabování v době, kdy slábnou i vládní finance. Za touto jednoduchou korelací stojí složitá vazba příčin a následků. Nicméně bych moc nedal za to, že dolar to bude mít v příštím roce skutečně složitější, než akcie, protože nebude moci ignorovat to, co ony ano. Přeji vám hezký Nový i nový rok.

001

 

Čtěte více:

Jednoduché počty napovídají chování Fedu v příštím roce
29.12.2017 13:45
Známý ekonom a odborník na monetární politiku Fedu poukazuje na nedávn...
Dvě nepříjemné zprávy o vývoji v příštím roce
29.12.2017 12:04
Společnost Bespoke přináší svým klientům pár zajímavých faktů a dat tý...
Piketty: Macron a Trump jsou jedno a to samé, nerozumí výzvám globalizace
29.12.2017 15:12
V médiích můžeme často vidět porovnání amerického prezidenta Trumpa s ...
Zahraniční investoři vyklízejí pozice na bondovém trhu
29.12.2017 11:39
Zájem zahraničních investorů o korunové státní dluhopisy v průběhu ro...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2024
22:00S&P 500 stagnoval počvrté v řadě při čekání na výsledky Nvidie  
17:37Dopadne AI jako ESG?
17:13Americké akcie se rychle přenesly přes slabý úvod  
16:47UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:26Regulátor v USA chce po burzách dopracovat žádosti o ETF na spotový ether
15:06Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU
14:56Nastal čas podívat se blíže na britský trh
14:50Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
13:13Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší  
12:45Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %
11:56Spotřeba plynu v ČR dál klesá, v prvním čtvrtletí meziročně o více než čtyři procenta
11:32Inflace Fed nepotěšila? Akcie dnes klesají  
9:56PwC: Odvětví s vysokým podílem umělé inteligence vykazují nárůst produktivity
9:07Rozbřesk: Česká koruna na pozitivní vlně, jaké impulsy ji mohou posunout dál?
8:55Dividenda ČEZ, budoucnost českých sazeb a nová cílovka na Komerční banku od JP Morgan  
6:37FX Strategie: Férové nastavení očekávání pro ECB a Fed by nemělo dát eurodolaru moc prostoru, koruna v silné ofenzivě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba