Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co se to stalo akciím?

Co se to stalo akciím?

06.02.2018 11:40, aktualizováno: 6.2. 13:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Turbulence na trzích, která začala v závěru minulého týdne a zatím neskončila, nemá žádný konkrétní spouštěč. Pro mnohé obchodníky mohou být prudké výkyvy amerických i evropských akcií ze včerejška a z dnešního rána šokem, už jenom proto, že leden byl dobrý měsíc, během kterého se hlavní americké akciové indexy bez většího vzrušení posouvaly neustále nahoru. Výplach z poslední dní ale způsobil, že dosavadní letošní přírůstky jsou v případě amerických akcií pryč. Co za tím může být?

Vysoké výnosy

Dlouhodobější americké obligace se zarputile odmítaly znatelně pohnout poté, co Fed v roce 2015 odstartoval politiku utahování. Mottem bylo, že v době stabilního ekonomického růstu bez větší inflace mohou dlouhodobé výpůjční náklady zůstat nízké. A to představovalo červenou muletu pro býčí akcie. Jenomže minulý měsíc se začaly výnosy šplhat nahoru. Někteří dokonce varovali, že pokud desetileté výnosy prolomí hranici 2,6 %, akcie se dostanou do problémů. A měli pravdu.

Obavy ohledně Fedu

Za nárůstem výnosů stojí stále intenzivnější debata ohledně budoucí politiky Fedu. V této části cyklu byli investoři spokojení s myšlenkou, že americká centrální banka přestane zvyšovat cílovou sazbu na mnohem nižší úrovni než v minulosti, čímž by zadržela inflaci.

Pak USA schválily daňové úlevy za 1,5 bilionu USD, a to ve chvíli, kdy ekonomika rostla  za poslední tři loňské kvartály v průměru o 3 %. Navíc mzdy podle páteční zprávy o americké zaměstnanosti rostou, což může inflaci dál podpořit. To vše v kombinaci se změnou v čele Fedu zvýšilo obavy, zda se vedení Fedu skutečně zastaví na oněch zhruba 3 %, kde je horní pásmo jeho cílové sazby. A může trvat ještě týdny, než investoři od nového šéfa Fedu Jeroma Powella něco uslyší.

Napjaté technické indikátory

Silný vstup amerických akcií do nového roku byl nejvýraznějším indikátorem toho, že akcie jsou krátkodobě překoupené, řekli 25. ledna stratégové Citigroup. Týdenní index relativní síly pro index S&P 500 vzrostl na nejvyšší zaznamenanou hodnotu, díky čemuž by návrat k trendové lince nynějšího cyklu znamenal korekci ve výši přes 20 %.

Podle názoru banky BoA Merrill Lynch na akciové trhy příliš rychle připlulo velké množství peněz. Kontrarianský prodejní signál zazněl 30. ledna, když její indikátor “Bull & Bear” vystoupal k červenému pásmu, z části právě díky rekordním přílivům kapitálu.

Tlak sázek na volatilitu

Popularita shortování tržní volatility, tedy sázek proti kolísavosti akciových trhů, ukázala svou stinnou stránku v pondělí. Prodeje ze strany obchodníků řídících se strategií sledování trendů přispěly kolem 15:10 newyorského času k bleskovému propadu amerických akcií, myslí si stratégové JPMorgan Marko Kolanovic a Bram Kaplan. Nárůst realizované volatility na konci minulého týdne byl přitom pro takovéto související strategie nezanedbatelným signálem k odprodeji. Analytici také odhadují, že další nárůst volatility by mohl spustit odliv kapitálu ve výši až 100 miliard dolarů z amerických akciových trhů, přičemž peníze by z trhu stahovaly fondy vyznávající takzvanou „systematickou“ strategii.

Valuace téměř extrémní

Ocenění amerických akcií se dostalo blízko extrémům, a to i podle ne úplně skromných standardů z posledních tři desítek let. Ukazatel zvaný  Shillerovo P/E, kde je základem porovnávání cen s cyklicky upravenými zisky, si nejnověji prošel ojedinělým vývojem, když se vyšvihl o dvě směrodatné odchylky nad stoletý průměr. Stalo se to teprve potřetí za posledních sto let. Prvním případem byla rally ve 20. letech minulého století, která skončila velkou hospodářskou recesí, a druhým období internetové bubliny dot.com v závěru minulého století.

Algo?

Algoritmické obchodování je jedním z dalších možných vysvětlení, byť ne jediným. Asi hodinu před ukončením pondělní seance na Wall Street přišla extrémně rychlá záplava příkazů k prodeji. Na kadenci, která trvala zhruba 15 minut, se nabalil další výprodej, který nakonec srazil index Dow Jones o zhruba 700 bodů na pouhých 1 600 bodů, jakkoli ten se později zase vzpamatoval.

Podle Waltera “Bucky” Hellwiga, vice prezidenta ve společnosti BB&T Wealth Management, byla děsivá hlavně rychlost, kterou se trh řítil dolů. „Ranní propad zavinili lidé, odpolední volný pád ale způsobily stroje. Způsobilo to stejnou reakci jako v roce 2010, která byla zhruba taková: Co se to tu sakra děje?“ citoval ho Bloomberg. Co pondělní propad urychlilo, se přitom nemusíme nikdy dozvědět. Na příklad u bleskového propadu z 6. května 2010 si nejsme jisti pořád, připomíná také agentura Bloomberg.

Ponurý výhled? 

Podle analytika Patria Finance Branislava Sotáka se v tuto chvíli nezdá, že by se chtěl sesun dolů zastavit. Index S&P 500 i polovodičový Philadelphia Semiconductor Index oba v pondělí bez odporu rozbily 50 denní klouzavý průměr (DMA) a zastavily se až na 100 DMA, což ukazují grafy níže. „Ve zkratce, buď se to zastaví teď, nebo až na 200 DMA (cca 5% downside), kde se shodou okolností nachází i trendová podpora,“ uvedl také analytik, který pokrývá zahraniční technologické tituly jako Apple nebo Facebook. 

sp500 

indexpol 

Futures na americké akciové indexy po přechodné stabilizaci opět zamířily do záporného pásma.

Zdroje: Bloomberg, Patria.cz, Reuters

 

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Nízká volatilita prý může odstartovat korekci. Proč?
05.02.2018 11:15
Když je kolísavost na trzích nízká, znamená to, že cena akcií jsou už ...
Jak čtu akciovou korekci minulých dnů? Zatím jako posun ke starému normálu
05.02.2018 19:16
Minulý týden přinesl na akciové trhy určité negativní turbulence a obr...
Evropské trhy spadly nejprudčeji od poloviny roku 2016. Wall Street bez letošních zisků, Japonsko v korekci
06.02.2018 8:43
Evropský akciový index Stoxx 600 dnes po otevření odepsal 3,2 procenta...
WGC: Poptávka po zlatu loni klesla nejníže za osm let
06.02.2018 9:46
Celosvětová poptávka po zlatu v loňském roce klesla o sedm procent na ...
Tržní turbulence hýbou i s korunou, která naopak ignoruje domácí data
06.02.2018 10:40
Včerejší odpoledne dávalo naději na zklidnění rozbouřených finančních ...

Váš názor
  • 2008-2018?
    06.02.2018 14:23

    Tohle je téma, a ne že do odstaveného auta na D1 nabouralo jiné. Kurnik, tohle může být 2008 podruhé..!
    sgt.Mike
    • Re: 2008-2018?
      06.02.2018 15:26

      ...akcie byly silně překoupené, každý to věděl a každý si mohl domyslet, že to nemůže trvat věčně - takže návrat k trendové lince aktuálního cyklu /jak je to v článku hezky řečeno/ znamenající korekci cca 20% je jen oprava nenormálního stavu...politické ani ekonomické důvody současného propadu nevidím.....takže chytit dno a dokoupit.....doufám, že se nemýlím...
      keris
    • Re: 2008-2018?
      06.02.2018 14:56

      V roce 2008 za to mohl problém bankovního systému. Kdyby nebyla hypotéční krize tak by se to tak nesesunulo. Ty akcie v březnu 09 byly za nesmyslně nízký ceny a kdo v tý době kupoval tak na tom královsky vydělal. Teď je to trochu divný, ale pořád v rámci tolerance. Spíš je vidět, že se obchoduje z velké většiny přes počítače a algoritmy, a ty jsou dost nastavený na stop lossy a nebo na technickou analýzu. Prostě a jednoduše, pokud to padá, tak to má tendenci k úplnýmu sesunutí a komplet.
      tk69
    • Re: 2008-2018?
      06.02.2018 14:45

      pochybuji 2008 podruhé.....při nejhorší začnou šašci zase tisknout o sto šest....aby se náhodou trhy nesesypaly kdyby se měly sazby pohnout nahoru.....
      abc
      •  
        06.02.2018 14:56

        Když nebylo životaschopné čistě tržní hospodářství, tak alespoň zachránit plánovitě tržní hospodářství.
        ..
Aktuální komentáře
21.05.2024
17:37Dopadne AI jako ESG?
17:13Americké akcie se rychle přenesly přes slabý úvod  
16:47UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:26Regulátor v USA chce po burzách dopracovat žádosti o ETF na spotový ether
15:06Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU
14:56Nastal čas podívat se blíže na britský trh
14:50Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
13:13Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší  
12:45Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %
11:56Spotřeba plynu v ČR dál klesá, v prvním čtvrtletí meziročně o více než čtyři procenta
11:32Inflace Fed nepotěšila? Akcie dnes klesají  
9:56PwC: Odvětví s vysokým podílem umělé inteligence vykazují nárůst produktivity
9:07Rozbřesk: Česká koruna na pozitivní vlně, jaké impulsy ji mohou posunout dál?
8:55Dividenda ČEZ, budoucnost českých sazeb a nová cílovka na Komerční banku od JP Morgan  
6:37FX Strategie: Férové nastavení očekávání pro ECB a Fed by nemělo dát eurodolaru moc prostoru, koruna v silné ofenzivě  
20.05.2024
19:01Relativita monetární restrikce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba