Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bethune: Slepé restrikce jen jako nástroj pro získání času

Bethune: Slepé restrikce jen jako nástroj pro získání času

07.05.2020 5:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Měli bychom se snažit o získání kolektivní imunity proti novému typu koronaviru, nebo je lepší snaha o omezení jeho šíření? Tuto nelehkou otázku si dnes klade řada odborníků i laiků a na stránkách VoxEU se na ni zaměřují rovněž ekonomové Zachary Bethune a Anton Korinek. Mimo jiné tvrdí, že lidé odhadují náklad nakažení se virem asi na 80 000 dolarů, ale „skutečné sociální náklady jsou více než třikrát vyšší“. 

Ekonomové zmiňují, že v principu je možné nechat na každém, aby posoudil nutnost sociálního distancování, nebo vláda může omezit osobní svobody a jít cestou povinných restrikcí. Do úvahy je pak nutno vzít „ohromné externality“, které nákazy, jako je COVID-19, přinášejí. Jak bylo zmíněno, podle ekonomů lidé vnímají náklady související s nákazou COVID-19 na úrovni asi 80 000 dolarů. Nicméně „sociální náklady, které zahrnují externality související s infekcí, jsou více než trojnásobné a pohybují se kolem 286 000 dolarů.“ Důvod spočívá zejména v tom, že jednotlivci neberou v úvahu náklady a rizika spojená s tím, že mohou infekci dále šířit. 

Pokud vláda nepřijme restrikce, ohrožení lidé sami o sobě určitým způsobem mění své chování, aby snížili pravděpodobnost infekce. Jestliže však má být dosaženo kolektivní imunity a tudíž infekce přivedena pod kontrolu, musí podle ekonomů získat odolnost asi 60 % populace. A to díky imunitě či díky dostupné vakcíně. Ta ale podle vědců nebude k dispozici dříve než za 18 – 24 měsíců a to znamená, že hovoříme zejména o imunitě. 

Vládní intervence se pak zaměřují především na rychlé zastavení ohnisek šíření nákazy. Pokud je vláda schopna rychle najít nově nakažené a izolovat je, stačí celkově mírné restrikce na ohroženou populaci. Taková situace ale vyžaduje velkou testovací kapacitu a schopnost sledovat, s kým nakažený přišel do kontaktu. V takovém případě epidemie netrvá dlouho a ekonomická aktivita se může v řádu měsíců vrátit k normálu. 

Nový koronavirus ale podle ekonomů představuje pro tuto strategii významnou výzvu, protože podle odhadů asi 50 % nakažených nevykazuje symptomy, avšak část z nich může virus šířit. Komplikací je i dlouhá inkubační doba odhadovaná až na čtrnáct dní. A v neposlední řadě má řada vlád po celém světě problém se zajištěním dostatečné testovací kapacity. Podle ekonomů některé východoasijské země a země na severu Evropy dávají určitou naději, že tato strategie je i přes popsané překážky uplatnitelná. Tam, kde tomu tak není, ale musí přijít mnohem silnější restrikce a ty již sebou nesou velké ekonomické náklady. 

Tuto strategii „slepých restrikcí“ je tak podle ekonomů dobré používat jen jako nástroj pro získání času na implementaci strategie chytrých restrikcí, která byla popsána výše. I ta ale může souviset s opakovanými návraty epidemie, ať již kvůli tomu, že se ji nepodařilo úplně dostat pod kontrolu či kvůli přenosu z jiné země. Ekonomové uzavírají svou úvahu s tím, že život se pravděpodobně nevrátí k normálu dříve, než bude k dispozici vakcína nebo fungující léčebný postup. 

Zdroj: VoxEU


 

Čtěte více:

Jak vyvinout vakcínu proti COVID-19 pro všechny
02.05.2020 15:20
V prvních týdnech roku 2020 začalo lidem docházet, že COVID-19 by se m...
Víkendář: Italové vyhlíží světlo na konci tunelu
03.05.2020 10:08
Koronavirus je pro Itálii těžkým šokem. Vede i k tomu, že utichla větš...
Buffettův Berkshire vykázal rekordní ztrátu, prodal podíly v aerolinkách
04.05.2020 8:18
Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena...
Rozbřesk: Vytáhne ČNB něco nového ze zbrojního arzenálu?
04.05.2020 9:12
Česká národní banka tento týden pravděpodobně opět bude chtít ekonomic...

Váš názor
  •  
    07.05.2020 9:28

    Kdo nemá humánní pohled na věc, ten zapomněl, že je člověk. Promořenost např. na 70% by přinesla desetitisíce mrtvých a vůbec ještě není jisté, jak dlouho a jestli vůbec by imunita u každého pokračovala. A to ani nevíme, jaký další pohrobek koronaviru a kdy nás zase navštíví, možná už bude nově vyvinutá vakcína zbytečná. Prostě musíme si nově vzniklá ložiska permanentně hlídat a reagovat okamžitě. Omezit je i územně, nevztahovat omezení na celou republiku, ale jen na tu její část, kde je výskyt.
    James Bond
    •  
      07.05.2020 20:21

      Vem si to i z druhé strany. Kolik tisíc lidí ze strachu anebo nemocnice zastavily příjem pacientů, odložilo operace, léčení a návštěvu doktora vůbec. Tohle se nahromadí a za pár měsíců to může být docela mazec. Kolik lidí propadlo psychickým tlakům, osobní bankroty, nárůst spotřeby alkoholu a drog. Domácí násilí. Sebevraždy. A nakonec, rozsáhlé ekonomický škody, které se s náma potáhnou dekády. On tohle někdo nakonec musí zaplatit. Ona chudoba, zabíjí taky. Jak se ukazuje v USA, promořenost je zřejmě vyšší než udávají čísla. Nemocnice a ekonomika stojí a lidé sedí doma pro nic.
      Čert
Aktuální komentáře
28.05.2024
22:01Index Dow Jones v úterý odepsal přes 0,5 %  
17:58Snížit inflaci poklesem sazeb?
17:23Sektorově dnes vítězí polovodiče a energie. Americký spotřebitel s překvapivě dobrou náladou  
17:00Německo by mělo zvážit, zda neuvolnit dluhovou brzdu, uvedl MMF
15:51FT: Řada západních firem zůstává v Rusku navzdory dřívějším plánům na odchod
14:17Jaromír Strnad: Akciový split Nvidie a dividendy ČEZ a Kofoly
13:53ECB: Inflační očekávání spotřebitelů v eurozóně klesla nejníže od září 2021
12:41Tesla a evropský indikátor dalšího vývoje v USA
11:49CNBC: Podvodů označovaných deepfakes přibývá, firmy už přišly o miliony dolarů
11:23Banka ABN Amro koupí za 672 milionů eur německou Hauck Aufhäuser Lampe
11:01Amerika se po přestávce vloží do hry. Evropa zatím hledá inspiraci i směr  
9:10Rozbřesk: O podivné dichotomii amerických měkkých a tvrdých makro-indikátorů
8:49Kofola navrhla dividendu 13,50 Kč, americký trh je konečně stejně rychlý jako před sto lety a futures jsou lehce nad nulou  
6:34NVIDIA a dva druhy investičních her
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board