Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stále sklízíme to, co bylo zaseto v osmdesátých letech?

Stále sklízíme to, co bylo zaseto v osmdesátých letech?

21.05.2020 17:55

V osmdesátých letech došlo v korporátním a investičním světě k určitému posunu v uvažování, který se projevuje dodnes. Možná to současné dění změní.

Následující graf ukazuje, jak se od počátku šedesátých let vyvíjelo zadlužení amerických nefinančních korporací: Vlnitým trendem nahoru. Ony vlny můžeme interpretovat tak, že snaha byla opakovaně o ještě rychlejší tempo růstu, ale to bylo pokaždé korigováno tím, co byly firmy a ekonomika schopny napříč cyklem a krizemi snést:
graf 1
Proč na počátku 60. let firmám stačilo, aby byly financovány dluhy odpovídající méně než 40 % HDP a nyní to je zhruba dvojnásobek? Může to být teoreticky tím, že firmy celkově potřebují více kapitálu (tj. mají více aktiv/kapitálu relativně k produktu). Teoreticky tedy ani jejich míra zadlužení nemusela vzrůst, protože objem akciového kapitálu mohl růst rychleji, než dluhy. Určitým měřítkem nám tu může být dlouhodobý vývoj tzv. Buffetova indikátoru, který dává do poměru tržní cenu akcií a HDP. Na konci roku 2019 byl hodně vysoko, ale ono se mu dá řada věcí vytknout, včetně měnícího se podílu zisků na HDP. My dnes ale z následujícího grafu hlavně vidíme, že najít tu nějaký jasný trend je mnohem těžší než u grafu předchozího. Pokud bychom například skončili rokem 2010, budeme hovořit spíše o stagnaci:
graf 2
Zdroj: Longtermtrends.com

Zdá se tedy, že dluhy se nám nafukují „samy o sobě“ – ne kvůli tomu, že by firmy potřebovaly celkově více kapitálu, ale protože mají tendenci nahrazovat akcie dluhem. Což je minimálně z hlediska rizika přesný opak toho, co bychom měli dělat – nahrazovat instrumenty „pevné“ těmi flexibilními, které v případě šoků negativní jevy nenásobí, ale tlumí (či jsou alespoň neutrální). To, k čemu se dnes chci na závěr dobrat, souvisí s největší vlnou pozorovanou v prvním grafu, která k popsanému trendu významně přímo i nepřímo přispěla. Krátce řečeno:

V osmdesátých letech začala éra toho, čemu můžeme říkat třeba vlastnicko-finanční dluhové inženýrství. Tedy éra dluhy financovaných akvizic, fůzí, LBO, MBO a jim podobných transakcí. Jejich klíčovou součástí byly právě dluhy, které financovaly danou transakci. To by samo o sobě bylo v pořádku, pokud by „podkladová“ firma měla dost kapacity na splácení dluhů svých i dluhů, které financovaly nákup jejích akcií. Jinak řečeno, pokud by měla dost síly napříč cyklem financovat dluhy „konsolidované“ (všechny fakticky navázané na její existenci a podnikání). Průběh oné dluhové vlny, o které hovoříme, ale ukazuje velmi jasně, kam tyto snahy vedly.

Jak může k něčemu podobnému docházet? Mohli bychom tvrdit, že jde o jeden z projevů cyklu „strachu a chamtivosti“, ale pak by bylo namístě se důsledně ptát, z čeho tento strach a chamtivost pramení. Pro zájemce - za brilantní nástroj v této souvislosti považuji videa Davida Hoffmeistera – Levels of Mind. Tímto obsáhlým směrem se dnes ale zabývat nechci, zůstanu při zemi s tím, že na onom vývoji se značně podepsaly i polopravdivé (finanční) příběhy, které jsme si v té době rádi vyprávěli (mimochodem v posledních letech byly některé recyklovány ve vztahu k odkupům).

Jde například o příběh tvrdící, že dluh je levný a díky němu se dá zvyšovat návratnost základního jmění. Je to taková polopovídka: Druh je (vyjma efektu daňové uznatelnosti úrokových nákladů) levnější než akcie jen proto, že zvyšuje riziko akcií, a tudíž jejich „drahost“. A dluh zvyšuje návratnost vlastního jmění ROE, ale i zde je druhou stranou mince ona drahost – tedy náklad vlastního jmění COE.

Můžeme se tak třeba ohánět tím, že vyšší dluhy zvýší někde ROE z 5 % na 10 % (typově součást příběhů z oněch osmdesátých let). Pokud ale COE také vzroste z 5 % na 10 %, tak nula od nuly pošla (jednoduchý nerůstový příklad bez oné daňové uznatelnosti). A COE se může lehce zvýšit třeba na 15 %, pokud je zadlužení již příliš vysoko. Dluhy pak přímo ničí korporátní hodnotu. Ovšem to někdy vyplouvá na povrch až v době, kdy tok hotovosti klesá pod kritické úrovně. Je možné, že současný vývoj přinese změnu v uvažování, které bylo nastaveno někdy v oněch osmdesátých letech (ale vlastně asi ještě dříve)?



Čtěte více:

Softwarové akcie, vítězové hospodářského útlumu?
15.04.2020 15:18
Ani ekonomická krize zatím nedokázala vrátit vysoce oceňované technolo...
Čína by mohla považovat levný tech za příležitost. Evropa se chce bránit
21.04.2020 5:45
Evropa je již dlouho přitažlivým místem pro čínské firmy, které zde ch...
Lufthansa a budoucnost báječných firem na létajících strojích
28.04.2020 17:26
Akcie Lufthansy odepsaly za poslední tři měsíce asi 50 % své hodnoty, ...
Těžké váhy z Wall Street spustily alarm kvůli cenám akcií
14.05.2020 13:49
Největší jména ze světa financí docházejí k názoru, který se ještě pře...

Váš názor
  •  
    22.05.2020 7:38

    Ale vždyť dluh je levnější - i díky monetární expanzi. Teď přijde související vlna - zlevňování Equity, neboli odbourávání dividend směrem k nule. To bude také důsledek monetární expanze, protože držitelé peněz je nemají kam ziskově umístit.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
03.05.2024
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách