Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summers: AI bude přerozdělovat příjmy jinak, pozor na „válku proti byznysu“

Summers: AI bude přerozdělovat příjmy jinak, pozor na „válku proti byznysu“

04.08.2023 16:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Larry Summers se domnívá, že umělá inteligence (AI) může přerozdělovat příjmy ve společnosti jinak, než tomu bylo u předchozích technologií. Zatímco ty favorizovaly „IQ“ nad manuální prací, AI může mít opačný efekt (viz první část rozhovoru zde). Ekonom se tak domnívá, že management společností může na AI hledět s většími obavami, než tomu bylo u nových technologií dříve. A naopak lidé pracující více manuálně ji mohou vnímat vstřícněji, protože jejich pracovní místa by nebyla touto technologií ohrožena.

Steve Rattner, který stojí v čele Willett Advisors, na Bloombergu uvedl, že s tímto pohledem v podstatě souhlasí. Nicméně přidal svůj příběh, který „dává naději“. Zavzpomínal na to, když začínal na Wall Street v době, kdy nebyly k dispozici žádné počítače, Excel a podobně. Všechny kalkulace byly prováděny na kapesní kalkulačce, trvaly dlouho a „pokud došlo k chybě, muselo se začít znovu od nuly.“ Přestože současné technologie a prostředky jsou úplně někde jinde, množství lidí pracujících v oblasti investic a financí je násobně vyšší než v osmdesátých letech.

Podle investora tento příklad ukazuje, že ani umělá inteligence nemusí vést k zániku „kognitivních“ pracovních míst. Nicméně „může se to vyvinout i jinak, v tuto chvíli prostě nevíme.“ Na Bloombergu pak v souvislosti s přerozdělováním příjmů zmínili názor, podle kterého tu hraje významnou roli klesající konkurence a rostoucí koncentrace firem v některých odvětvích. Summers se ale k takovému pohledu staví kriticky. Přesněji řečeno, nesouhlasí s tím, že by cílem regulace mělo být cokoliv jiného než snižování koncových cen pro zákazníky.

Podle některých názorů by měla regulace v oblasti fúzí a akvizic brát do úvahy i to, jaké dopady by taková transakce měla na trh práce, vývoj mezd a podobně. Summers ale s tímto pohledem nesouhlasí. Podle něj nejlépe funguje tradiční přístup regulátora, který stojí na posuzování cen pro konečného zákazníka. Někdy totiž může nejnižší ceny přinést větší počet firem v odvětví a jejich konkurence. Jindy ale může nejnižší ceny přinést menší počet velkých společností, které díky své velikosti dosahují vyšší efektivity. Podle ekonoma je příkladem Amazon či Walmart.

Summers tedy považuje změnu přístupu v regulaci za nemístné riziko. Požadavky jdoucí tímto směrem pak podle něj někdy až hraničí s „válkou proti byznysu“. Rattner k tomu dodal, že úplně souhlasí. Od devadesátých let ale podle něj v USA panoval velmi mírný přístup regulátora a výsledkem byla mohutná horizontální integrace firem v řadě odvětví. Vysoká ziskovost firemního sektoru dosažená v posledních několika letech pak podle investora dokazuje, že v některých oblastech je konkurence skutečně nedostatečná. Rattner míní, že řešením je „nějaká střední cesta mezi tím, co se dělo v devadesátých letech a mezi šílenou FTC regulací současnosti.“

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Začalo to už ve třináctém století...
27.07.2023 13:02
Umělá inteligence může být „kvantovým skokem“, ale z dlouhodobého hled...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2024
14:26Evropští obchodníci s plynem nakupují opce kvůli obavám z dodávek v zimě
8:29Víkendář: Kde budou akcie na konci letošního roku?
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data