Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zátěžové testy ČNB: Bankovní sektor zůstává odolný, kapitálová přiměřenost pod požadavek neklesne ani v extrémním scénáři

Zátěžové testy ČNB: Bankovní sektor zůstává odolný, kapitálová přiměřenost pod požadavek neklesne ani v extrémním scénáři

30.08.2010 11:19
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Výsledky zátěžových testů tuzemského bankovního sektoru dnes zveřejnila Česká národní banka. Sektor podle ní zůstává odolný vůči potenciálním negativním šokům a kapitálová vybavenost celého odvětví by zůstala nad 8% regulatorním minimem i v extrémním a velmi nepravděpodobném scénáři.

Srpnové výsledky zátěžových testů pracují s daty bank ke konci června a zaměřují se na horizont následujících dvou let. Kalkulují se dvěma scénáři, z nichž základní pracuje s prognózou ČNB a extrémní kombinuje zhoršení vývoje ekonomiky a pokles hodnoty expozic českého bankovního sektoru vůči zadluženým zemím jižní části EU.

Základní scénář“ ČNB odpovídá oficiální srpnové makroekonomické prognóze ČNB zveřejněné ve Zprávě o inflaci (III/2010). Předpokládá pozvolný růst ekonomiky, postupný růst inflace k inflačnímu cíli, mírné zhodnocování měnového kurzu a stabilitu krátkodobých úrokových sazeb s jejich pozvolným růstem od druhé poloviny roku 2011.

Extrémní scénář „Dluhová krize“ zachycuje kombinaci slabé ekonomické aktivity v ČR i v zahraničí, provázené recesí ve tvaru W se souběžným nepříznivým vývojem na finančních trzích. Obavy ohledně udržitelnosti veřejných financí v něm vyvolávají růst výnosů tuzemských vládních dluhopisů a rychlé oslabení koruny. Následkem pak je nárůst inflačních tlaků a reakce měnové politiky v podobě zvýšení krátkodobých úrokových sazeb. Mimo ČR scénář počítá s krizí na trzích vládních dluhopisů zemí jižní části EU a poklesem hodnoty expozic českého bankovního sektoru vůči zmíněným zemím o polovinu. Tento scénář ale ČNB charakterizuje jako „velmi extrémní a výrazně nepravděpodobný“.

ČNB: Parametry základního a alternativního scénáře

cnb_2
cnb_3

Pokud jde o promítnutí obou scénářů na bankovní sektor, růst podílu úvěrů v selhání (NPL) na úvěrech v sektoru nefinančních podniků i v základním scénáři je počítán do blízkosti 10 % v polovině roku 2011. U obyvatelstva je pak pro základní scénář odhadován mírný nárůst podílu NPL o zhruba 1 % ke konci letošního roku z hodnoty 4,5 % v červnu 2010. Zátěžový scénář pak zejména z důvodu slabší předpokládané ekonomické aktivity počítá s podílem NPL na podstatně vyšších úrovních. Zátěžový scénář „Dluhová krize“ počítá s vysokými ztrátami ze znehodnocení úvěrů. K tomu se přidávají nejen ztráty zapříčiněné poklesem cen držených vládních dluhopisů ČR, ale též ztráty z expozic vůči zadluženým zemím jižní části EU, uvádí ČNB.

Zatímco základní scénář očekává provozní ziskovost pro následující období zhruba na úrovni roku 2009, průběh „Dluhová krize“ započítává 30% propad. „Některé banky se tak v případě zátěžového scénáře mohou dostat do situace výsledné ztráty z hospodaření, což má okamžitý vliv na pokles regulatorního kapitálu,“ uvedla ČNB. Za účelem dorovnání kapitálové přiměřenosti všech bank se sídlem v ČR (tj. bez poboček zahraničních bank) do regulatorního minima 8 % by banky ke konci testovaného období při uvažování o naplnění tohoto extrémního scénáře pak musely navýšit regulatorní kapitál o necelých 3,5 miliardy korun, což odpovídá zhruba 0,1 procentu HDP. Z hlediska rozměru sektoru se tak jedná o nevýznamnou hodnotu. Bankovní sektor jako celek zůstává i přes poměrně vysoké úvěrové i tržní ztráty stabilní v obou makroekonomických scénářích a jeho agregovaná kapitálová přiměřenost se vždy pohybuje nad regulatorním minimem 8 %. Jedním z důvodů je i vysoká skutečná kapitálová přiměřenost bankovního sektoru jako celku, která ke konci června dosahovala téměř 15 procent.

ČNB: Vývoj kapitálové přiměřenosti v základním a zátěžovém scénáři

cnb_1

Předchozí výsledky zátěžových testů bank ČNB zveřejnila v červnu v rámci pravidelné Zprávy o finanční stabilitě. I v rámci nich banky odolaly bez zásadnějších dopadů i velmi nepříznivému vývoji.

(Zdroj: ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba