Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: HDP ve 3Q pod prognózou kvůli zahraniční poptávce a úsporám. Za vyšší inflací potraviny

ČNB: HDP ve 3Q pod prognózou kvůli zahraniční poptávce a úsporám. Za vyšší inflací potraviny

09.12.2011 13:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Tuzemská ekonomika dle dnes revidovaných údajů ve 3Q11 klesla mezikvartálně o 0,1 %, vzrostla meziročně o 1,2 %, ukázal HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy. Oproti stávající prognóze ČNB je vykázaný růst ekonomické aktivity nižší o 0,5 procentního bodu v meziročním a o 0,3 procentního bodu v mezičtvrtletním vyjádření, uvedla ČNB. Rozdílná výše odchylky od prognózy v meziročním a mezičtvrtletním srovnání odráží revizi časové řady čtvrtletních národních účtů od roku 1995, kterou ČSÚ dnes také zveřejnil a která navazuje na nedávnou revizi ročních národních účtů, doplňuje centrální banka.

Za celkově nižším než prognózovaným meziročním růstem HDP ve 3. čtvrtletí roku 2011 stály drobné odchylky skutečnosti od prognózy ve všech složkách poptávky. Do značné míry se naplnilo očekávání ČNB o pokračujícím mírném meziročním poklesu spotřeby domácností a o prohloubení propadu vládní spotřeby. V obou těchto složkách domácí poptávky se tak i nadále projevuje fiskální restrikce, přičemž spotřeba domácností je vedle přijatých rozpočtových konsolidačních opatření tlumena také stále jen pozvolným oživováním na trhu práce. Hrubá tvorba fixního kapitálu oproti očekávané stagnaci meziročně poklesla o téměř 2 %, což však bylo z hlediska naplnění prognózy celkových investic téměř zcela kompenzováno méně výrazným než očekávaným záporným příspěvkem tvorby zásob. Tempa meziročního růstu reálného vývozu i dovozu zboží a služeb jen o málo předčila očekávání ČNB. Významně kladný příspěvek meziroční změny čistého vývozu k růstu HDP pak byl rovněž jen nepatrně nižší než prognóza ČNB.

V souhrnu se tak naplňují očekávání ČNB, že růst české ekonomiky v průběhu letošního roku dále zpomalí v důsledku odeznění investic do zásob a vlivem fiskální konsolidace v podmínkách postupného utlumování zahraniční poptávky. Zdrojem růstu, který za celý rok 2011 dle prognózy dosáhne 2 %, bude zejména čistý vývoz.

Dle základního scénáře stávající prognózy HDP zpomalí v roce 2012 (na 1,2 %), kdy v souvislosti se zpomalením v zahraničí vykáže čistý vývoz záporný příspěvek, zatímco domácí poptávka mírně poroste. Vedle toho byl zpracován i alternativní scénář předpokládající stagnaci reálné ekonomické aktivity v „efektivní“ eurozóně. Tento předpoklad se promítl do očekávaného výraznějšího ochlazení domácí ekonomické aktivity. Růst domácího HDP v roce 2012 je v alternativě o 1,6 procentního bodu nižší ve srovnání se základním scénářem, a dostává se tedy do mírně záporných hodnot (-0,4 %).

Celková meziroční inflace byla v listopadu letošního roku o 0,5 procentního bodu vyšší v porovnání s aktuální prognózou ČNB. Odchylka od prognózy směrem nahoru byla způsobena z valné části cenami potravin. Je pravděpodobné, že se v cenách potravin v posledních dvou měsících začíná s předstihem projevovat vliv zvýšení snížené sazby DPH, ke kterému dojde od ledna 2012. Podobně se daňové změny promítaly s předstihem do cen i v několika případech v minulosti. Je-li tomu tak i nyní, pak by došlo ke kompenzaci dosavadního rychlejšího než očekávaného růstu cen potravin začátkem příštího roku, kdy by inflace z titulu změny sazby DPH již nezaznamenala skokový nárůst, jak se doposud očekávalo. Nepatrně vyšší oproti očekávání ČNB byly v listopadu letošního roku i korigovaná inflace bez cen pohonných hmot a ceny pohonných hmot.

Celkově zveřejněná data prozatím představují jen mírné proinflační riziko prognózy a výrazně nezpochybňují náhled ČNB. Ta hodnotí situaci v uplynulém období tak, že inflační tlaky z domácí ekonomiky nebyly patrné a zdrojem inflace zůstávaly především ceny komodit a potravin, k nimž se v posledních měsících zřejmě přidává i vývoj měnového kurzu. Podle prognózy ČNB celková inflace v roce 2012 dočasně vzroste těsně pod 3 % v důsledku zvýšení DPH; od začátku roku 2013 se sníží pod cíl. Měnověpolitická inflace se bude v roce 2012 i 2013 pohybovat mírně pod cílem.

(Zdroj: ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data