Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český index PMI věští recesi. Podmínky v průmyslu nejhorší od srpna 2009. Aktivita klesá v celé Evropě i Číně

Český index PMI věští recesi. Podmínky v průmyslu nejhorší od srpna 2009. Aktivita klesá v celé Evropě i Číně

01.06.2012 9:47, aktualizováno: 1.6. 12:12

Aktualizováno

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v květnu zhoršily. Ukazuje to pokles indexu nákupních manažerů (PMI) na 47,6 bodu z dubnových 49,7 bodu. Výsledek pod úrovní 50 bodů navíc signalizuje pokles aktivity v odvětví a bývá ekonomy považován za předzvěst recese ekonomiky. Analytici oslovení v průzkumu agentury Reuters sice s poklesem indexu počítali, ale mírnějším - pouze na 48,5 bodu. Hlavní evropské ekonomiky se dnes sice povětšinou dočkaly mírné vzestupné revize svých indexů PMI ve výrobě, návrat nad klíčovou hladinu 50 bodů však zatím zůstává v nedohlednu.

Aktuální údaje podle společnosti Markit Economics, která průzkum sestavuje, vypovídají o největším celkovém zhoršení podnikatelských podmínek ve výrobním sektoru od srpna roku 2009. Výkonnost se snížila ve čtyřech z pěti složek hlavního indexu, na předchozí úrovni zůstaly pouze dodací lhůty dodavatelů. Objem nových zakázek podle indexu klesl nejrychlejším tempem za bezmála tři roky, výroba stagnovala a firmy propouštěly. Objem nových exportních zakázek klesá již po sedmý měsíc za sebou, a to nejrychlejším tempem od července roku 2009.


PMI -cz 5.jpg
 
"Po oživení, které jsme zažili od loňského listopadu po březen tohoto roku, se výhled výrobního sektoru výrazně zhoršil. Očekáváme, že centrální banka zareaguje na toto zhoršení dalším uvolněním monetární politiky," uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska. 

Z údajů průzkumu Markit plyne, že výroba oproti minulému měsíci nepatrně poklesla, čímž končí pět měsíců mírného růstu. Pokles výroby by býval vyšší, kdyby firmy nesnížily množství rozpracovaných zakázek, jejichž objem poklesl již po druhý měsíc za sebou. Nižší výrobní potřeby dané nižším objemem nových zakázek vedly v květnu k propouštění a poklesu nákupu vstupů.

Aktivita v Evropě klesá i přes revize

Západní Evropa si již první várku dat (článek ZDE) popisujících zhoršení ekonomické aktivitu odbyla v minulý týden. To bylo oznámeno, že kompozitní index nákupních manažerů za eurozónu za květen klesl na 45,9 bodu místo očekávaného růstu na 46,7 bodu z dubnových 46,6 bodu, když v průmyslu došlo k poklesu PMI na 45,0 b. a ve službách na 46,5 b. Dnešní revize indexu PMI v průmyslu eurozóny byla sice nečekaná a vzestupná, ale přinesla posun pouze z 45,0 bodu na konečných 45,2 bodu. Tedy stále zůstává pod 50bodovou hladinou naznačující kontrakci.

Vývoj indexu PMI v průmyslu v eurozóně

PMI Eurozóna.jpg

Mírné vzestupné revize se dnes dočkaly indexy PMI za zpracovatelský sektor také v Německu (z 45,0 b. na 45,2 b.) a Francii (z 44,4 b. na 44,7 b.). Důvod k optimismu dnes neposkytla nová data za Španělska (pokles na 42,0 b. z 43,5 b. proti očekávaní 43,0 b.), za to index nákupních manažerů v průmyslu Itálie dnes překvapivě vzrostl na 44,8 bodu z 43,8 bodu, ačkoliv trh čekal pokles na 43,4 bodu. Řecko dnes oznámilo růst indexu PMI za květen na 8měsíční vrchol 43,1 bodů z dubnových 40,7 bodů. 

Země PMI bilance
Irsko 51,2 2měsíční vrchol
Rakousko 50,2 5měsíční dno
Nizozemsko 47,6 5měsíční dno
Německo 45,2 35měsíční dno
Itálie 44,8 2měsíční vrchol
Franice 44,7 36měsíční dno
Řecko 43,1 8měsíční vrchol
Španělsko 42 36měsíční dno

Index PMI platí za nejlepší indikátor směřování průmyslového sektoru. Ekonomové u něj navcí sledují zřetelnou korelaci s vývojem celosvětových akciových trhů (MSCI World Index), jejichž růst, či pád odráží víru investorů v budoucí expanzi, nebo recesi světové ekonomiky. Někteří analytici před oslabením ekonomické aktivity již varovali s ohledem na pokles cen komodit (více např. viz analázy Morgan Stanley o predikci globálního vývoje dle vývoje cen kovů). 

Čína dále brzdí

Čerstvá data o vývoji aktivity v čínském průmyslu, který je pro vývoj hospodářství klíčový, naznačila, že řůst čínské ekonomiky zřejmě dál zpomaluje. Index PMI, který sestavují státní úřady, klesl na 50,4 bodu a jen těsně se drží v růstovém pásmu. Samostatné měření, které provádí banka HSBC, už ale ukazuje na útlum aktivity. Znamenalo by to, že poptávka klesá rychleji, než se čekalo. Propad indexu je výraznější než v jiných měsících. Ještě v dubnu byl oficiální index na 53,3 bodu. Pokud je index nad 50 body, signalizuje to růst aktivity. Pokud by ale klesl pod 50 hranicí bodů, znamenalo by to, že aktivita klesá. 

Na rozdíl od většiny západních zemí, kde je hospodářský růst převážně výsledkem aktivity ve službách, v Číně hospodářský růst zajišťuje hlavně průmyslová výroba. Oficiální index nákupních manažerů pokrývá situaci v největších podnicích, kde má často hlavní slovo stát.

(Zdroj: Markit, ČTK, HSBC, Morgan Stanley)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data