Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Varšava získává silné spojence v boji o burzovního hegemona. Zeman je pro připojení Prahy

Varšava získává silné spojence v boji o burzovního hegemona. Zeman je pro připojení Prahy

24.05.2013 11:17, aktualizováno: 24.5. 18:09

Aktualizováno

„Verdikt už padnul, Polsko bude burzovním uzlem střední a východní Evropy,“ říká vysoce postavených manažer Société Générale o varšavské burze, kde již letos proběhly obchody za více než 15 miliard zlotých (asi 4,6 miliard eur) proti pouhým 490 milionům eur ve zbytku regionu CEE. Přesvědčení velkých hráčů na investičním trhu o rostoucí důležitosti polské burzy potvrzují i činy – své regionální divize investičního bankovnictví v zemi již umístily banky UniCredit, JPMorgan Chase & Co a nově i právě Société Générale.

„Směr rozvoje regionálního kapitalismu je nevratný,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Krzysztof Walenczak, country manager Société Générale. Francouzská bankovní skupina proto nyní v Polsku vybudovává síť franšíz, která podle manažera banky „přetrvá“. Walenczak dříve působil jako náměstek ministra financí a pomáhal polské vládě získat 9 miliard dolarů z prodeje podílů ve státních podnicích. V letech 2010 a 2011 Polsko částečně zprivatizovalo i samotnou varšavskou burzu cenných papírů (WSE) nebo polského uhelného konkurenta NWR, kterým je společnost Jastrzebska Spolka Weglowa (JSW).

Société Générale v posledních šesti měsících v Polsku najala řadu investičních bankéřů, kteří jí pomohli posílit pozici na tomto strategickém trhu v oblasti prodeje akcií, fúzi a akvizic a emisí dluhopisů. Mise dopadla úspěšně, tak se SocGen spolu s bankami PKO Bank Polski a Deutsche Bank v dosavadním průběhu letošního roku podle data agentury Bloomberg drží na druhé příčce sprostředkovatelů emisí akcií. První příčku v tomto bodování drží bankovní skupina Citigroup.

Varšava je v kurzu…

Celkový objem nově vydaných akcií na polském trhu letos jen za první tři měsíce dosáhl a 10,4 miliardy zlotých a zastínil tak výsledek 10 mld. PLN dosažený za celý loňský rok. Samotná polská vláda přitom pokračující privatizací státních aktiv skrze domácí burzu lichotivému trendu opět pomohla, když v lednu prodala 12,3% podíl v největší tamní bance PKO Bank Polski za 5,24 mld. PLN. Belgická bankovní skupina KBC potom skrze burzu prodala 21,4% v bankovní trojce v zemi, Bank Zachodni WBK, za 4,89 mld. PLN.

Polákům obecně dává ostruhy fakt, že tamní trh platí v regionu za burzu, která navzdory zhoršení ekonomické situace dokáže udržet relativně stabilní přísun nových titulů na trhu v rámci IPO. Nyní se na polské burze obchodují akcie 438 firem s celkovou tržní hodnotou asi 700 miliard polských zlotých, tedy asi 221 miliard dolarů. CEE Stock Exchange Group, která je mateřskou společností vídeňské burzy a sdružuje dále také český, maďarský a slovinský akciový trh, proti tomu disponuje celkovou tržní kapitalizací asi 129 miliard eur (asi 168 miliard dolarů) a počet listovaných akcií dosahuje 239.

Pro velké hráče na poli investičního bankovnictví je polský trh atraktivní také kvůli nejsilnějšímu zastoupení bankovních fondů v regionu. Čtrnáctka penzijních fondů v zemi, mezi nimiž hraje prim polská divize ING, za dekádu od svého vzniku na varšavské burze nakoupila akcie za 101,5 miliardy zlotých, tedy více než 31 miliard dolarů. Pro srovnání, na ruském trhu vlastní penzijní fondy akcie v celkové hodnotě jen asi 6,5 miliardy dolarů.

„Rozhodli jsme se vést naše regionální aktivity v oblasti akciových trhů z Varšavy, protože se domníváme, že nejde jen o dočasný fenomén,“ uvedl pro Bloomberg Jacek Radziwilski, který vede polské operace skupiny Unicredit.

… a zná svou cenu

Skupina CEE Stock Exchange Group (CEESEG), jejíž součástí jsou burzy v Praze, Vídni, Budapešti a Lublani proti varšavské burze zaostává jak z titulu objemů, tak z pohledu nových emisí. Již déle než měsíc ale Varšava a Vídeň vedou jednání o možnosti spojení a vytvoření nového největšího regionálního hráče v oblasti obchodování s akciemi a dluhopisy i primárních emisí ve střední a východní Evropě.

Varšavská burza cenných papírů (WSE) je v současnosti ovládaná polským státem, který drží sice jen asi 35% vlastnický podíl, ale disponuje většinou hlasovacích práv. Polské ministerstvo státního pokladu již v roce 2009 zvažovalo prodej kontrolního podílu v domácí burze do rukou Deutsche Börse, nakonec se ale rozhodlo pro navýšení kapitálu a změnu vlastnické struktury skrze primární emisi akcií (IPO) v druhé polovině roku 2010. Náměstek polského ministra státního pokladu Pawel Tamborski v přípravné fázi jednání WSE a CEESEG označil myšlenku spojení obou burz za zajímavou.

Před necelým měsícem se potom generální ředitel WSE nechal slyšet, že už po úvodním kole jednání s Vídní má Varšava v jednom jasno. Po případné fúzi chce mít v novém podniku rozhodující pozici. „Spolupráce s vídeňskou burzou se může vyvíjet podle všech možných scénářů mimo jednoho, a tím je převzetí varšavské burzy vídeňskou burzu,“ uvedl v polovině května pro agenturu Reuters Adam Maciejewski stojící v čele varšavské burzy cenných papírů.

Zemanova slovní intervence

Překvapivou podporu plánu na připojení Prahy k Varšavě dnes vyjádřil i český prezident Miloš Zeman. „Rád bych navrhnul spojení WSE s Burzou cenných papírů Praha s hlavním sídlem ve Varšavě,“ podpořil dnes prezident myšlenku připojení pražské burzy k polské při oficiální návštěvě Polska. Vytvořením jedné středoevropské burzy by podle Zemana vznikl silnější protihráč ostatních burz.

"Varšavská burza prosperuje, a jak mě informoval pan (polský) prezident (Bronislaw Komorowski), svým výkonem už překročila výkon vídeňské burzy. Pražská burza chátrá. Ani ne tak kvůli nedostatku kapitálu, jako spíše kvůli nedostatku jejích manažerských schopností," prohlásil dále Zeman. Sám prezident ale uznal, že spojení obou burz není jednoduchým krokem. V nadsázce potom podle polské agentury PAP dodal, že očekává, že ho zaměstnanci pražské burzy po návratu z Varšavy „přivítají kamením“.

Firmy na burzu nepřivádí burza, ale jejich samotní vlastníci, reagoval na Zemanovo vyjádření Petr Koblic. "Překvapují nás podobná slova od člověka, který coby (dřívější) premiér, a tudíž představitel jednoho z největších vlastníků firem v ČR, ani jednou nevyužil burzu k privatizaci. Na rozdíl od svých protějšků ve Varšavě, kteří v rámci privatizace uvádějí ročně dvě až tři státní firmy na tamní trh. To je rozdíl mezi oběma přístupy a stavy obou trhů," uvedl.

 

(Zdroj: Bloomberg, Goldman Sachs, CEE Stock Exchange Group, WSE, Reuters)


Čtěte více:

ING propouští tradery v regionu, včetně Prahy. „Lepší než na západě,“ kontruje UniCredit, ale také ruší vlastní trading
01.10.2012 18:33
„Zavíráme akciové divize na rychle rostoucích trzích Evropy a v Rusku,...
Polské burze delší obchodování nepomohlo, bude zavírat dříve. Praha zkracování nechystá
27.03.2013 17:55
Polská akciová burza ve Varšavě přiznává, že dva roky staré rozhodnutí...
Varšava prý jedná s Vídní o možnosti spojení burz. Vynutí si klesající objemy vznik nového lídra?
09.04.2013 13:54
„Burzy cenných papírů nemohou zůstat národními navždy,“ přiznala dnes ...
Sjednocení burz v CEE jako cesta z krize? Rakouské banky jsou pro
16.04.2013 11:38
Námluvy mezi Vídní a Varšavou již začaly a významní akcionáři obou str...
Obchodování s akciemi v Praze na 10letém dně. Kudy dál?
03.05.2013 19:18
Měsíční objemy obchodů s akciemi na pražské burze propadly na úrovně n...
Pražská burza přilákala nového člena: Raiffeisen Centrobank
22.05.2013 10:25
Raiffeisen Centrobank AG se stává novým členem Burzy cenných papírů Pr...

Váš názor
  • Zeman
    24.05.2013 15:39

    ..Polákům můžeme v tomto případě jen tiše závidět. Kam to bcpp pod křídly CEE Stock Exchange Group dopracovala je totiž zřejmé... Vypadá to, že globalizace finančních trhů nás zasáhla ze špatné strany. Kolik proběhlo chvalozpěvů o tom, jak výhodné pro náš trh bude spojení s rakušákama. Pravda je taková, že pro většinu zbyla jen studená sprcha v podobě vysokých poplatků za obchodování a mizerných objemů. Je taky paradoxní, že zrovna prezident řeší stav trhu CP, zatímco ministr financí, členové CB a manažeři burzy přemýšlejí nad nesmrtelností chrousta..
    bob
  •  
    24.05.2013 11:38

    Kdyby ti naši mafiáni trochu myslely, tak by mohla být situace úplně jiná. Ale za to múžeme poděkovat Klauzovi a jeho podařené privatizaci.
    Homo
    • To homo
      24.05.2013 15:42

      víš, ty Homo, tvoje názory byly vždy tak trochu out, ale teď jsi tomu dal korunu - mafiáni mysleli (y). Nyní chápu úroveň pisatele daleko lépe.... d;-))
      kompi
      • Re: To homo
        24.05.2013 16:05

        Kompi, tys jen nepochopil zvýraznění natvrdlosti našich mafiánů - a toho, že profesor není sova. To bude tou úrovní... ;-)
        Kalka.
    •  
      24.05.2013 15:35

      Spíš té době temna po privatizaci, kdy se 99% všech těch akciovek vytunelovalo a odešlo z trhu.
      qwer
Aktuální komentáře
14.05.2025
6:13Proč se vyplatí investovat v Japonsku a co si na něm oblíbil Warren Buffett
13.05.2025
22:00Wall Street pokračovala v rally; inflace na tříletých minimech  
18:19Traders Talk: ČEZ doručí slabší zisky, Wall Street nabírá dech a kde hledat příležitosti
17:34Kam došla rotace a „úpadek“ americké výjimečnosti
17:00Technologie táhnou Wall Street dál nahoru  
16:24Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:59Amazon: Uklidnění na celní frontě posílá akcie nahoru  
15:15Americká inflace v dubnu klesla. Pro trhy malé plus, pro Fed se situace nemění
13:08Mluvčí EK: Dopis českému ministrovi ohledně Dukovan není právně závazný
12:55Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
12:51Boeing může znovu prodávat do Číny. Během roku by měl dodat 50 letadel
12:24Tržby prodejce bot Footshop v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly na 422 mil. Kč
11:46Důvěra investorů v německou ekonomiku se v květnu překvapivě rychle zotavila z dubnového propadu
11:29Tržní euforie opadla před inflačními daty, která ale budou znovu zastaralá  
11:09Trump míří do Perského zálivu. Co od jeho první zahraniční cesty čekat
11:02Trhy se po celní bouři opět uklidňují, bezpečné přístavy naopak letošní zisky korigují
10:06Spotřebitelská inflace za duben byla potvrzena na 1,8 pct, je nejníže za sedm let
9:08Rozbřesk: Nižší čínsko-americká cla, je vyhráno?
8:52Dukovany na čekané, optimismus ohledně příměří USA-Čína a smíšené evropské futures  
8:38EBRD opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, letos čeká růst o 1,6 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data