Aktualizováno Průzkum ISM mezi americkými nákupními manažery ukázal, že aktivita v průmyslu na začátku roku dál zvolnila tempo. Hlavní index spadl na 53,5 bodu z prosincových 55,1 (revidováno dolů). Naše sázka na dobrý výsledek nevyšla, číslo je i pod konsensem nastaveným na 54,5 bodu.

Ze složek hlavního indexu se zhoršily všechny krom zásob. Příliv nových objednávek značně zeslábl, soudě dle poklesu indexu na 52,9 bodu. Mírněji zpomalila produkce, jejíž index je zatím stále slušně nad padesátkou, konkrétně na 56,5 bodu. Zaměstnanost se v lednu zvyšovala pomalejším tempem - tento index klesá na 54,1 bodu.
V číslech tedy lednová zpráva určitě nepotěšila. Hlavní index po dosažení 59 bodů v říjnu setrvale klesá a ani jeho struktura nevypadá dobře. Dolar tedy na data reaguje oslabením. Index ISM přináší další indikaci, že s průmyslovou výrobou v lednu to v zámoří příliš slavné nebude - vypadá to na druhý pokles v řadě. Vývoj nových objednávek dává negativní indikaci pro většinu prvního kvartálu.
Hodnocení v řadě sektorů ale negativně ovlivnila omezení v přístavech na západním pobřeží. Tam se zaměstnanci stále domáhají lepších platových podmínek zpomalením své práce. Jde o faktor působící už řadu měsíců, vyjednávání se vleče, ale v případě dohody může problém rychle zmizet. Jiné sektory hodnotí začátek roku vysoce pozitivně, například výrobci surových kovů nebo počítačů. Pokračující silný růst spotřebitelské poptávky uvádějí výrobci potravin.