Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Pomalý růst pro americké úrokové sazby

Project Syndicate: Pomalý růst pro americké úrokové sazby

20.03.2015 11:03

Nové politické prohlášení amerického Federálního rezervního systému bude v nadcházejících dnech jako obvykle pitváno do nejmenších podrobností, neboť investoři budou hledat jakékoliv náznaky, které by jim prozradily, kdy a jak rychle se budou úrokové sazby zvyšovat. V dokumentu se nápadně neobjevuje slovo „trpělivý“ a Fed dal najevo, že svou základní sazbu možná zvýší už v červnu. Konkrétní formulace však nejsou ani zdaleka tak výmluvné jako kontext, v němž je prohlášení zveřejněno.

Právě nejistota v otázce měnové politiky Spojených států je hlavní příčinou letošní volatility na finančních trzích. Potenciální dopad zvýšení úrokových sazeb na americkou výnosovou křivku koneckonců významně ovlivní cenu všech globálních aktiv.

Tři faktory ovšem naznačují, že investoři kladou na riziko nového ocenění křivky přehnaný důraz. Za prvé ekonomický vývoj pravděpodobně povede k tomu, že až dojde na zvyšování úrokových sazeb, projeví Fed obezřetnost. Za druhé platí, že i kdyby Fed jednal rychle, touha investorů po návratnosti ukotví výnosy. A za třetí technické charakteristiky trhu zajistí silnou poptávku po cenných papírech amerického ministerstva financí.

Začněme u relevantního ekonomického vývoje. Dnes panuje konsensus, že americká ekonomika setrvale roste, hlavní ukazatele naznačují další expanzi a údaje z trhu práce překonávají očekávání. Tvorba nových pracovních míst je silná, celkový počet zaměstnanců v nezemědělských sektorech se v únoru zvýšil o 295 000 a míra nezaměstnanosti opět klesla na pouhých 5,5%.

Z čeho má Fed vrásky na čele?

Některé indikátory však Fed stále znepokojují. Deflátor osobní spotřeby zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem. Očekává se, že jádrový index spotřebitelských cen, který má být zveřejněn příští týden, dosáhne meziročního zvýšení o pouhých 1,7% – nebo ještě o méně, pokud se nižší ceny ropy přelijí z novinových titulků do jádrového indexu. A růst reálných mezd nedosahuje ani 2%, což je pod úrovní, kterou Fed pokládá za nezbytnou k trvalému zrychlení spotřebitelských výdajů.

Kromě už tak skromných inflačních očekávání – charakterizovaných pětiletou vyrovnanou sazbou ve výši 1,9% – došlo jen v letošním roce k posílení dolaru zhruba o 10%, přičemž od počátku loňského roku je to už téměř o 25%. Vzhledem k deflačnímu dopadu silnější měny – a obecné netoleranci Fedu k deflaci – existují dobré důvody k přesvědčení, že Fed projeví při zvyšování úrokových sazeb zdrženlivost.

A i kdyby Fed ignoroval deflační tlaky a zvýšil úrokové sazby rychleji, střednědobé a dlouhodobé sazby pravděpodobně zůstanou ukotvené vzhledem k tomu, jak nízké výnosy jsou dostupné jinde ve světě. Výnosy z německých dluhopisů jsou dnes záporné až do osmileté splatnosti. V periferních evropských ekonomikách se výnosy z desetiletých dluhopisů blíží k 1%, neboť Evropská centrální banka realizuje program kvantitativního uvolňování v objemu 1,1 bilionu dolarů. A v Japonsku se výnosy z desetiletých dluhopisů pohybují pod 0,4%.

Půjčování rozvíjejícím se ekonomikám také není příliš atraktivní, neboť i nejriskantnější ekonomiky nabízejí jen nízké výnosy v tvrdé měně. Dokonce i Rusko – jehož vojenská intervence na Ukrajině vedla Západ k uvalení přísných ekonomických sankcí – nabízí u desetiletých dluhopisů roční výnos nižší než 6%.

Vzhledem k tak nízkým výnosům ve většině světa investoři dychtivě využijí relativní příležitosti, kterou jim rostoucí úrokové sazby v USA nabídnou. Když se k tomu přidá americký status bezpečného útočiště a také skutečnost, že jakékoliv nové ocenění amerických sazeb by bezpochyby odráželo hospodářské zotavení, měla by být poptávka po dluhopisech amerického ministerstva financí mimořádně silná. V tomto kontextu zůstanou úrokové sazby zastropované, aby se zmírnilo riziko chaotického výprodeje na trzích cenných papírů.

Posledním spíše technickým důvodem, proč úrokové sazby pravděpodobně nadměrně neporostou, je skutečnost, že po letech nákupů centrální bankou a klesajícího schodku amerického rozpočtu jsou dluhopisy amerického ministerstva financí vzácné. Takzvaná „repo aktivita“ – tedy prodej obligací amerického ministerstva financí, které se prodávající zavazuje o něco později zpětně odkoupit za mírně vyšší cenu – se podstatně snížila a bilance těchto transakcí klesla z 5 bilionů dolarů před krizí na dnešních 2,5 bilionu. Dvouleté i pětileté americké reposazby byly periodicky stlačovány do záporného pásma kvůli kombinovanému efektu bezrizikového chování, oddlužování investorů a přísnější bankovní regulace.

Ačkoliv má americká měnová politika nesporně značný vliv na globální trhy, obavy provázející budoucí směřování amerických úrokových sazeb jsou možná přehnané. Fed už sice neslibuje trpělivost, avšak současné finanční prostředí naznačuje, že investoři by prozatím neměli očekávat výrazné zvýšení.

Alexander Friedman generálním ředitelem společnosti GAM.

Copyright: Project Syndicate, 2015.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Project Syndicate: Uskutečňování saúdského snu
10.03.2015 13:45
Saúdská Arábie chce všechno najednou: zachránit OPEC, dosáhnout diverz...
Trojská unce zlata za  2400 USD do roku 2030?
19.03.2015 12:02
Sotva se cena zlata vzpamatovala ze čtyřletého minima loni v listopadu...
Rusko kráčí vstříc recesi
19.03.2015 16:27
Ruský statistický úřad dnes odpoledne zveřejnil tradiční dávku makroda...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)