Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Od roku 1970 jsme už zlikvidovali polovinu divokého života na Zemi

Od roku 1970 jsme už zlikvidovali polovinu divokého života na Zemi

09.08.2015 8:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Na počátku července se zubař z Minnesoty jménem Walter James Palmer vydal do Zimbabwe. Tam z národního parku Hwange vylákal lva a následně ho zastřelil. Nešlo přitom o žádného obyčejného lva. Byl to Cecil, který představoval populární turistickou atrakci a kvůli jehož smrti nyní bouří polovina internetu. Jde o smutný příběh, který ovšem není ani zdaleka ojedinělý. Během posledních čtyřiceti let se totiž lidstvu podařilo zabít obrovské množství divokých zvířat od lvů přes nosorožce až po malé žáby. Většina z těchto zabití se ani nepřiblíží zájmu, který vzbudil Cecil. Ale i tak na nich záleží.

World Wildlife Fund odhaduje, že mezi roky 1970 a 2010 klesl počet savců, ptáků, plazů, ryb a obojživelníků o neuvěřitelných 52 %. Hlavní příčinou jsou lidé, jejich lov, odlesňování, znečištění životního prostředí a další formy jeho destrukce. Ze statistického hlediska bylo pravděpodobné, že Cecil zemře rukou člověka. Vědci zjistili, že některé druhy ptáků, savců a plazů počet svých jedinců zvyšují, jiné stagnují a u jiných probíhá pokles. Tento pokles je ale tak prudký, že více než vyvažuje vývoj u předchozích dvou skupin. Země tak ztratila polovinu svých divoce žijících druhů.

Překvapením může být i to, že zmíněný pokles probíhá mnohem rychleji, než bychom se mohli domnívat. V roce 2012 WWF odhadoval, že pokles od roku 1970 dosáhl 28 % a nyní je toto číslo na zmíněných 52 %. V minulé studii totiž vědci nadhodnotili vývoj v Severní Americe a Evropě, kde jsou populace divokých druhů poměrně stabilní. Poté, co byl v odhadech zvýšen význam regionů bohatých na divoké druhy, obrázek zůstává mnohem smutnější. Nejrychlejší je přitom pokles u živočichů žijících ve sladkých vodách.

Počet mořských živočichů klesl od roku 1970 o 39 %. Některý druhy se pomalu zotavují, ale jiné to štěstí nemají. Stále dochází k velkému počtu neplánovaného chycení a úmrtí žraloků, mořských ptáků či želv. Stává se to rybářům, kteří ale loví úplně jiné druhy. Na sladkovodních druzích se nejvíce podepisuje ztráta jejich přirozeného prostředí. Například v jižní Austrálii dochází k vysychání mokřin, protože lidé tamní vodu používají pro své účely. Následně tam dochází k poklesu počtu ryb a vodních ptáků.

WWF tvrdí, že divoké druhy uvnitř chráněných území si vedou lépe, protože u nich dosahuje pokles pouze 18 %. WWF ovšem varuje, že to není důkaz efektivity současných chráněných území. Detailní studie totiž ukazují, že jejich výsledky jsou smíšené. Optimistický příběh představuje vývoj v Nepálu, kde v minulých pěti letech došlo díky boji s pytláky k významnému nárůstu počtu tygrů. Opačný vývoj můžeme pozorovat například u populace afrických nosorožců. Ti byli téměř vyhubeni i přesto, že řada z nich žila v chráněných oblastech. Nepodařilo se je totiž ochránit před pytláky, kteří reagují na velkou poptávku po jejich rozích z jihovýchodní Asie.

Autorem je Brad Plumer.

Zdroj: VOX

 


Váš názor
  • Přemnožila se černá etnika
    10.08.2015 14:07

    To je přece důvod likvidace divokého života.Kvůli růstu a sanace těchto jevů pak likvidují hospodářským růstem svoje země i bohaté státy.
    bx
Aktuální komentáře
28.05.2024
17:58Snížit inflaci poklesem sazeb?
17:23Sektorově dnes vítězí polovodiče a energie. Americký spotřebitel s překvapivě dobrou náladou  
17:00Německo by mělo zvážit, zda neuvolnit dluhovou brzdu, uvedl MMF
15:51FT: Řada západních firem zůstává v Rusku navzdory dřívějším plánům na odchod
14:17Jaromír Strnad: Akciový split Nvidie a dividendy ČEZ a Kofoly
13:53ECB: Inflační očekávání spotřebitelů v eurozóně klesla nejníže od září 2021
12:41Tesla a evropský indikátor dalšího vývoje v USA
11:49CNBC: Podvodů označovaných deepfakes přibývá, firmy už přišly o miliony dolarů
11:23Banka ABN Amro koupí za 672 milionů eur německou Hauck Aufhäuser Lampe
11:01Amerika se po přestávce vloží do hry. Evropa zatím hledá inspiraci i směr  
9:10Rozbřesk: O podivné dichotomii amerických měkkých a tvrdých makro-indikátorů
8:49Kofola navrhla dividendu 13,50 Kč, americký trh je konečně stejně rychlý jako před sto lety a futures jsou lehce nad nulou  
6:34NVIDIA a dva druhy investičních her
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  
12:20Reuters: Čína založila další fond na podporu sektoru výroby polovodičů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board