Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Lepší je se Číně postavit, než jí uhýbat

Víkendář: Lepší je se Číně postavit, než jí uhýbat

19.09.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Často se říká, že Čína vysílá smíšené signály. Potvrdilo se to i před několika dny, kdy čínský prezident Si Ťin-pching ohlásil, že počet vojáků v lidové armádě klesne o 300 000. Toto rozhodnutí by mělo zčásti naznačovat, že Čína nemá žádné agresivní plány vůči zbytku světa. Současně ale tato země vyslala pět lodí k Aljašce, což jsou ovšem doposud nevídané vojenské manévry. Podobný krok se všeobecně považuje za učebnicovou definici toho, jak demonstrovat svou sílu. Má tedy čínská vláda za cíl ukazovat svou mírumilovnost, nebo naopak nepřátelství?

Odpověď na položenou otázku je komplikovaná, ale známky studené války mezi Čínou a USA patrné jsou. Čínská vláda chce směrem ke svému lidu ukázat, že má armádu plně pod kontrolou a že probíhají potřebné reformy. Zároveň dává najevo, že nehodlá vyhazovat peníze za pozemní síly, které pro ni ze strategického hlediska nejsou tak významné. Nejde o vyloženě pacifistické kroky, ale aspoň to není volání po válce. Zároveň se však čínská vláda snaží ukázat jak domácímu, tak zahraničnímu publiku, že se snaží o získání strategické výhody nad Spojenými státy tím, že se soustředí na oblasti, kde se Američanům nepodařilo se prosadit.

Příkladem těchto snah je Arktida, kde americké námořnictvo nemá své lodě a pobřežní stráž nepředstavuje významnou sílu. Čína tam navíc vyslala své lodě těsně před návštěvou čínského prezidenta v USA, čímž se snažila Obamovi ukázat, jak je odhodlaná dosáhnout svých geopolitických cílů. Pokud by se proti tomu Američané ohradili, mohla reagovat s tím, že se její lodě pohybovaly v mezinárodních vodách. Podobné hry pak mají pro čínského prezidenta ještě jednu výhodu – ukazují vrcholným představitelům armády, že snížení počtu vojáků není na škodu snahám o dosažení vojenské dominance. Obecně se přitom ví, že Si Ťin-pching má k vedení armády blíže než kterýkoliv z jeho předchůdců.

Co to vše znamená pro vývoj vztahů mezi USA a Čínou? Růst čínské ekonomické moci sebou nese i postupný růst její moci vojenské. Její armádní rozpočet roste podle oficiálních čísel o 10 % ročně, ve skutečnosti možná ještě rychleji. Čína už provedla řadu provokací ve vodách, které jsou blízko jejího pobřeží, a to vyvolává vážné obavy v zemích, které s ní sousedí. Téměř všechny z nich se přitom spoléhají na dvojstranné vojenské dohody uzavřené s USA. Pokud by Američané reagovali agresivně, znamenalo by to přijetí strategie, která by měla Čínu zatlačit zpět. V praxi by to znamenalo posílení již uzavřených dvojstranných dohod a vojenské spolupráce.

Zastánci popsané strategie budou tvrdit, že poslední vývoj v Arktidě je důkazem nutnosti reagovat razantně. Umírněnější reakce by znamenala, že Spojené státy neskočí na podstrčenou návnadu a budou se držet jejich dosavadní strategie bez toho, aby do Pacifiku směřovalo více amerických vojenských sil. Zastánci tohoto hrdliččího postoje mají pravdu v tom, že prudká reakce ze strany USA by přinesla nepřátelskou reakci ze strany čínské veřejnosti a posílila by pozici čínských vojenských jestřábů. Výsledkem by mohla být spirála neustále se zostřujících konfliktů a stále rostoucích nákladů na zbrojení.

Spojené státy mají důvod, proč se zatím příliš nezaměřovaly na Arktidu. V jejich zájmu je hlavně udržení volného obchodu a pohybu lodí. Doposud tyto zájmy nikdo neohrožoval, dokonce ani Rusové. Pokud by tak Rusové či dokonce Číňané učinili, Spojené státy by využily své dominance v oblasti válečného loďstva a poslaly by své lodě na sever. Obama doposud vůči Číně zastával poměrně umírněné postoje. Američané také podporují své spojence v tom, aby sami zvyšovali své obranné schopnosti, což je patrné například v případě Japonska. Částečně jde o postup namířený proti Číně, ale také o známku toho, že Spojené státy nemusí být vždy připraveny spojence bránit.

Obama se vůči Číně chová v souladu s jeho celkovou strategií zahraniční politiky. Ta si je vědoma toho, že možnosti USA nejsou neomezené. Je ale pravděpodobné, že s novou vládou se tento přístup částečně změní. K tomu dojde, ať už bude novým prezidentem demokrat, či republikán. Pravděpodobně půjde o změnu pozitivní, protože Čína na Obamovu strategii reaguje neustále větší rozpínavostí. Větší rezistence ze strany USA by jí vytyčila hranice, v delším období by se tak dokonce snížilo riziko konfrontace místo toho, aby se zvyšovalo.

Autorem je Noah Feldman.


Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Jak si zatím stojí Microsoft Windows 10?
17.09.2015 13:54
Windows 10 jsou na světě teprve krátce, ale už stihly udělat rozruch. ...
Fed zvolil holubičí minci, normalizace se odkládá a zpomalí
17.09.2015 21:38
Americká centrální banka dnes po dvoudenním zasedání seznámila investo...
Uprchlíci a postkomunistické země rozdělují Evropu
18.09.2015 11:16
Po bývalých komunistických zemích z východní Evropy je požadováno, aby...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university