Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Debakl v Daúhá - bez Íránu ani ránu

Debakl v Daúhá - bez Íránu ani ránu

18.04.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Start do nového týdne se ponese ve znamení debaklu v Daúhá - hlavní země produkující ropu se nebyly schopné dohodnout na omezení produkce. Hlavním problémem se ukázala být až překvapivá tvrdohlavost Saúdské Arábie, která odmítla jakoukoliv dohodu, pokud se jí nebude účastnit její hlavní regionální rival Írán. Trhy tak dostaly jasný signál. K narovnání mezi poptávkou a nabídkou na ropném trhu asi nedojde skrze dohodu o omezení produkce, ale skrze to, že nízké ceny časem vyřadí z provozu méně efektivní producenty. Cena ropy tak dnes po ránu neomylně míří dolů. Co to bude znamenat pro ostatní trhy?

Cena ropy v posledním týdnu pomáhala táhnout vzhůru akciové trhy i výnosy delších bezpečných dluhopisů. Současně pomáhala zastavit ztráty americkému dolaru tím, že do hry vracela vidinu vyšších amerických sazeb. To vše se pravděpodobně alespoň na začátku tohoto týdne otočí. Velice těsnou vazbu na ceny ropy měly v posledních měsících především evropské dlouhé výnosy (a inflační očekávání), které mohou jít s ropou znovu dolů a atakovat historická minima.

Ve světle nízkých inflačních očekávání bude zajímavé, jak v tomto týdnu vyzní zasedání ECB. Asi není na místě očekávat žádnou revoluci - ECB tentokrát nebude mít v ruce novou prognózu a relativně nedávno (na předešlém zasedání) oznámila sérii nových opatření. Trhy ale budou zvědavé, jaké zbraně je ECB eventuálně ještě v budoucnu ochotná použít, pokud by ji dál trápila nízká inflace. Mario Draghi má sice sám výhrady vůči dalšímu snižování sazeb do záporu a koketuje s myšlenkou “rozhazování peněz z vrtulníku”, řada jeho kolegů z ECB se ale na svět dívá z trochu jiné perspektivy.

Region

Forint v pátek posílil na asi měsíční maxima vůči euru, přičemž zlotý rovněž mírně posiloval. Příliš novinek nepřinesl ani rozhovor s kandidátem na guvernéra ČNB Rusnokem, který zopakoval termín pro opuštění intervenčního režimu (kolem poloviny roku 2017) i to, že zavedení negativních sazeb zůstává nepravděpodobné.

Tento týden nás v regionu čeká zejména tradiční dávka měsíčních čísel z Polska (trh práce, průmysl,…), která by měla potvrdit pozitivní vývoj polské ekonomiky. Větší citlivost lze případně čekat na negativní překvapení, a sice v souvislosti s tím, že se v centrální bance objevují hlasy volající po snižování sazeb (zatím jsou ale ve výrazné menšině).

Dluhopisy

Slabší americká čísla včetně průmyslu a spotřebitelské nálady hrála dluhopisům do karet. Líbil se jim také pokles cen ropy před víkendovým setkáním v Daúhá. Dnešní pokles cen ropy by měl vést delší konec německé i americké křivky k dalšímu poklesu. V centru pozornosti bude v dalším průběhu týdne vedle vývoje cen ropy, především zasedání ECB. Také v USA je na programu vystoupení řady centrálních bankéřů z amerického Fedu.

Komodity

Ropa dnes ráno “slaví” víkendové hovory producentů v Daúhá. Ty z pohledu Ruska a spol. dopadly patrně nejhůře, jak mohly, neboť se nepodařilo obnovit ani dohodu na zmrazení produkce. Saúdská Arábie totiž trvá na tom, aby součástí podobné dohody byl právě i Írán, který však dlouhodobě avizuje, že se jí nyní nebude účastnit.

Cena měsíčního kontraktu na Brent se dostává zpět ke 40 USD/barel, přičemž podporu ropě dodává stávka pracovníků v Kuvajtu, která výrazně snižuje produkci ropy v zemi (cca o 2 milióny barelů denně). To může být krátkodobě důležitý faktor. Po jeho odeznění nicméně víkendová jednání ukázala přetrvávající hluboké rozpory mezi producenty, což znamená, že tlak na pokles cen ropy v následujících týdnech by měl přetrvávat.

 
 

Čtěte více:

Rusku hrozí návrat do chudoby devadesátých let
17.04.2016 7:00
Pro některé Rusy je současná recese připomínkou devadesátých let. Zdá ...
Týden na měnách: Oživení zájmu o riziko
15.04.2016 17:20
Na finančních trzích tento týden převládla poptávka po riziku, čehož p...
Nedohoda v Dauhá ovlivnila většinu asijských akcií
18.04.2016 8:16
Ropné jednání producentů ropy v Dauhá nepřineslo žádné zásadní dohody...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2025
22:00Wall Street se nakonec sníženým ratingem USA nenechala rozhodit  
17:10Velký celní obrat a lepšící se cyklický výhled
16:36Úvodní ztráty Wall Street se rychle zmenšují. Rating vypadá jako přechodný problém  
15:48Wilson: Poklesy po snížení ratingu využijeme k nákupu akcií
15:23Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326, XS2821774390
15:02Setkání s Patrií již zítra v Hradci Králové - s analytikem i makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
14:52Británie a EU uzavřely nové dohody o posílení spolupráce i obraně
14:13Agentura Moody's snížila úvěrový rating USA. Dluhopisové výnosy prudce rostou
12:36Eurostat: Inflace v EU v dubnu klesla na 2,4 procenta, v Česku na 1,7 procenta
12:26Týdenní výhled: Snížení ratingu USA doléhá na dluhopisy i akcie  
12:11Komise srazila výhled pro českou ekonomiku i celou EU. Tuzemsko má držet domácí poptávka
11:36Americké akcie zahajují týden v červených číslech  
9:38Aerolinkám Ryanair v uplynulém finančním roce klesl zisk o 16 procent
9:03Rozbřesk: Americký rating se otřásl, jak ukončit tři roky německého nerůstu a zlotý reaguje na vypjaté volby v Polsku
8:45USA odmítají nižší rating od Moody's, Čína zavádí cla na plasty a Turecko objevilo plyn. Evropské futures jsou v červeném  
5:49Morgan Stanley: Tři silné akcie, které budou růst i po výsledcích
18.05.2025
14:38Wood: Globální snižování celního zdanění je dobrá věc, Tesla k 2600 dolarům
9:00Víkendář: Proč to šlo v USA a ne ve Velké Británii
17.05.2025
15:45Invesco: Centrální banky postupují opatrně
9:00Víkendář: Pár výjimečných firem zvedá celou ekonomiku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m