Hledat v komentářích

Investiční doporučení

Výsledky společností - ČR

Výsledky společností - Svět

IPO, M&A

Týdenní přehledy

 

Detail - rozhovor
Sníží ČNB sazby až na absolutní dno? Kdy přijde intervence? - Lubomír Lízal odpovídal v online rozhovoru Patria.cz

Sníží ČNB sazby až na absolutní dno? Kdy přijde intervence? - Lubomír Lízal odpovídal v online rozhovoru Patria.cz

16.10.2012 15:20
Autor: Redakce

Zářijové jednání České národní banky přineslo kromě očekávaného snížení úrokových sazeb na nové historické minimum 0,25 procenta také otevřenou deklaraci připravenosti k přímým intervencím na devizovém trhu. Ty by podle následných slov guvernéra ČNB byly namířeny proti české měně s cílem pomoci českým exportérům skrze slabší kurz koruny.

Sníží ČNB sazby až na absolutní dno? Co může být důvodem pro jejich opětovný růst? Kdy bude nevyhnutelná intervence proti posilování české měny? Na tyto a další otázky se budete moci zeptat přímo člena bankovní rady. Lubomír Lízal, který je jedním ze sedmičlenné bankovní rady ČNB, bude odpovídat na Vaše dotazy v online rozhovoru na Patria.cz dnes od 14:00 do 15:00. Prostor pro dotazy však je otevřen již nyní. Stačí se přihlásit na stránky Patria.cz a kliknout na zelené tlačítko níže.

Lízal Lubomír Lízal (* 1969) vystudoval obor systémové programování na elektrotechnické fakultě Českého vysokého učení technického. Doktorát v oboru ekonomie získal v roce 1998 na CERGE UK. V roce 2006 se habilitoval na Univerzitě Karlově a byl jmenován docentem ekonomie. V současnosti je členem řídicího a dozorčího výboru CERGE-EI. Působí ve vědecké radě Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze, v České statistické radě Českého statistického úřadu a v dalších vědeckých radách. Byl členem odborného pracovního týmu pro přípravu Národního alokačního plánu na roky 2008–2012 Ministerstva životního prostředí ČR. Od srpna 2010 do února 2011 byl členem NERV a od listopadu 2010 do února 2011 dozorčí rady energetické společnosti ČEZ.


Čtěte více:

Citi: České sazby půjdou až k nule, intervence čekejte při posílení pod 24 CZK/EUR. Příští roku euro za 25,70
26.09.2012 9:54
Ještě dnes jsou úrokové sazby ČNB sice 0,5 procenta, na konci roku už ...
České sazby klesají na historické dno. ČNB nevylučuje devizové intervence a oslabuje korunu nad 25 CZK/EUR
27.09.2012 13:07
Bankovní rada ČNB se na svém dnešním jednání rozhodla snížit dvoutýden...
ČNB snižuje úrokové sazby na rekordně nízkou úroveň - komentář a výhled Patrie
27.09.2012 15:33
Bankovní rada ČNB naplnila očekávání a snížila své úrokové sazby. Dvo...
Velké banky dle S&P zahajují ústup z východní Evropy. MMF hrozí prodeji za 4,5 bln. USD
10.10.2012 10:59
Banky ve východní Evropě čeká strukturální revoluce ve financování. Je...
Singer pro HN: Nechápu, proč je český spotřebitel v depresi
11.10.2012 8:46
Chováme se jako by se měl svět zhroutit zítra, řekl Hospodářským novin...

Rozhovor je uzavřený

Upozornění:
* Redakce Patria.cz si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem. Otázky mohou být redakčně kráceny.
* Při psaní otázek se prosím podívejte na již položené, vyvarujte se posílání stejných dotazů.
* Z technických důvodů mohou být vaše dotazy zobrazeny se zpožděním.
* Otázky a odpovědi jsou řazeny chronologicky v textu tohoto článku. Položené otázky se rovněž zobrazí pod článkem v diskusi.
* Host bude odpovídat na otázky v pořadí v jakém přišly, redakce Patria.cz si však vyhrazuje právo výjimečně provádět selekci otázek a cenzuru. Děkujeme za pochopení. 

Aktualizace rozhovoru
  • Otázka (Pavel K., 14:55) -
    Dobrý den, jaký je zpětně Váš pohled na zavedení jednotné měnové politiky v Evropě? Byl na ni region připravený? Důvody? Jaké by podle Vás mělo být hlavní ponaučení do budoucna?
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 15:18) -
    Evropa určitě nebyla optimální měnová zóna, takže zavedení jednotné měnové politiky bez dostatečných vyrovnávacích mechanismů mělo značná rizika. V určitém smyslu bych to přirovnal k mechanismu pevných kurzů, to také to chvíli funguje, ale nerovnováhy se akumulují.

    Pokud bych měl být konkrétní, tak třeba Na rozdíl od USA v EMU je nižší mobilita pracovní síly (když už budeme ignorovat federální rozpočet USA). Služby též nejsou ještě v EU zcela volné....takže těch omezení najdeme celou řadu. 
     

    Děkuji za otázky a přeji hezký den,
    Lubomír Lízal
  • ---
  • Otázka (lime, 14:43) -
    Pane Lízale, předchozí finanční krizi odstartovalo až extrémně rychlé zvyšování sazeb FEDem z hodnot okolo 0 až na 5% (snad během 0,5 roku). Ač nejsem ekonom, bylo mi zřejmé, že to neustojí převážná většina ekonomických subjektů a zejména držitelů hypotek. Nehodláte opakovat podobnou chybu?
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 15:10) -
    Nebo to mohu popsat jinak, finanční krizi způsobily dlouhodobě nízké sazby jako vedlejší produkt nových finančních instrumentů, které vedly k akumulaci nadměrných dluhů, vzniku nerovnováh a pak realitní bubliny. Stavebnictví u nás klesá… mě to zatím na opakování nepřipadá.
  • ---
  • Otázka (martík, 14:34) -
    Ano lze s Vámi souhlasit, pokud nižší úroky ČNB ovlivní půjčky bank firmám. Ale klíčové je rozhýbat spotřebu domácností. Nepovažoval jsem za nehorázné hypotéky :-) úrok 2-3 procenta mi nepřijde jako vysoký. Měl jsem na mysli kontokorenty, spotřebitelské půjčky, kreditní karty apod. Jestliže já svěřím peníze bance na úrok 0-2 procent, viz běžný účet, term. vklad či spořící účet a ona tyto peníze následně půjčuje za 10-15 ale i 20 procent tak pokles na 0 s těmito úroky nepohne. Kor jestliže v nových smlouvách těchto bank je větička, že v případě změny na trhu či v ekonomice má banka právo úroky do 2 měsíců zvednout a klientovi nezbyde bud platit větší splátku nebo splatit celý úvěr což může přivodit katastrofu. Navíc jsem se dotazoval co uděláte , když začnou vkladatele vybírat svoji hotovost neboť jestli mám peníze v bance nebo za mrzký úrok vyjde to nastejno pak banky nebudou mít likviditu a co na to matky ? Ty je sanovat nebudou.....
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 15:08) -
    Jenže Vaše příklady teď jsou přesně z oblasti neproduktivního dluhu. Není ani investicí a často nejde ani o vyhlazování spotřeby v čase. Navíc tyto půjčky mají vysokou rizikovost, takže úroky to nějak reflektují.

    A naše banky de facto překypují likviditou, takže Váš scénář je příliš "alternativní" a hypotetický.
  • ---
  • Otázka (Mike, 13:54) -
    Dobrý den pane Lízale, také si myslíte, že ekonomiku lze zachránit tím, že si spotřebitel vezme pokud možno všechny své peníze a koupí si za ni první kravinu kterou uvidí (pravděpodobně dovozovou) místo toho aby se své peníze snažil nějak rozmnožit ? Politikou nulových sazeb trestá ty zodpovědnější a defacto přerozdělujete majetek, je toto v souladu s mandátem ČNB?
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 15:05) -
    Myslím, že tahle otázka již byla zodpovězena z větší části dříve. Kravinou je dovolená na dluh (snad s výjimkou spisovatele exotických románů, kde může jít o investici), nikoliv však třeba chalupa v horách, kde místnost pronajmu sousedovi pro bufet. Tak jen zopakuji, rozmnožení peněz je aktivní investování do ekonomických aktivit, ne je nechávat někde ležet ladem. Nízké úroky více stimulují k přemýšlení zda do štrozoku nebo zkusit něco nového, co má třeba nízkou, ale zato dlouhodobou výnosnost. Nízké úroky zatraktivňují nejen spotřebu, ale zejména investování i rizikovější investování.

    Naše kroky jsou právě vedené mandátem, tedy dosažením stabilního cenového vývoje. Pokud trvale budeme dosahovat jádrové inflace 2%, všichni mají stejné podmínky a mohou podle toho a svých preferencí nastavit své investiční a spotřební rozhodnutí. Právě stálost cen zabraňuje nepředvídatelnému přerozdělování majetku (pokud vyloučíme revoluce a podobné jevy, které s měnovou politikou nemají a cenovou stabilitou moc co dělat).
  • ---
  • Otázka (Honza, 13:48) -
    Dobrý den, minulý týden jsem zde četl zprávu agentury S&P, že již sleduje odklon velkých západoevropských bank od svých dřívějších investic v regionu CEE. Zdůvodněním byl dostatek vlastních starostí a neochota evropských států dále být v pozici věřitele poslední instance „svých“ bank. Sledujete tento trend odklonu matek od dcer i na bankách zastoupených u nás (KB, ČS, ČSOB)? S&P navíc kvůli absenci státní podpory pohrozila možným snížením ratingů bank z Ačkové řady až na „BBB“. Jak by to zkomplikovalo financování českých bank vlastněných zahraničními skupinami?
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:57) -
    Nejen v Evropě probíhá konsolidace finančního sektoru a osekávání aktivit. V EU to však bylo umocněno podle mého názoru naprosto kontraproduktivním požadavkem skokového navýšení kapitálové přiměřenosti evropských bank na 9%. Zlomek má čitatele i jmenovatele….Když není volný kapitál, tak prostě začnete redukovat aktivity. Čímž se nelichotivá ekonomická situace v EU ještě zhoršila, a proto šlo o kontraproduktivní krok.

    České banky jsou plně financovány vklady (mají více vkladů než je objem poskytnutých úvěrů), takže by to jejich financování nijak neovlivnilo. Možná by si jen mohli účtovat vyšší marže za půjčky svým vlastníkům, co vy na to?
  • ---
  • Otázka (nabucco, 13:38) -
    Dobrý den pane Lízale, proč má ČNB zakázáno měnové financování českého státního dluhu, zatímco ECB nakupuje dluhopisy členů eurozóny? Není to náhodou diskriminace a rozpor se základními evropskými smlouvami o volném obchodu, případně nejedná se o nedovolenou veřejnou podporu subjektů platících eurem ?
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:55) -
    S měnovým financováním má svět historicky velmi špatné zkušenosti, tak považuji ten zákaz za rozumný. Hyperinflace není nic, co by si většina lidi přála zažít, de facto vede k absolutnímu rozkladu společnosti a jejích hodnot.

    Z dotazu mi vyplývá, že jste zaznamenal, že názory na postup ECB nejsou jednotné a to ani v samotné ECB. Nechci však hodnotit kroky ECB, neboť mě by se také nelíbilo, kdyby mi někdo z ECB dával rady, jak máme v ČNB provádět měnovou politiku.
  • ---
  • Otázka (THAJEC, 13:11) -
    Dobré odpoledne. Chtěl jsem se zeptat, zda v okamžiku, kdy Španělsko požádá o pomoc oslabí, či posílí Euro? Nerad bych nakoupil Eura za současnou cenu a po oslabení za ně v zahraničí dostal méně místní měny. V tom případě bych volil amer.dolar, kter se mi z tohoto hlediska jeví jako jistější a stabilnější. Děkuji a přeji hezký den.
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:54) -
    Viz předchozí odpověď. Nicméně žádost Španělska trhy vesměs očekávají, takže nejde o informaci, která by někoho měla překvapit. Pokud informace není pro trhy překvapením, je kurzotvorná složka malá.
  • ---
  • Otázka (THAJEC, 13:06) -
    Dobré odpoledne pane Lízale. Chtěl jsem se zeptat, zda si mám nakoupit valuty (eura a dolary) raději již teď s ohledem na současnou a budoucí politiku ČNB (intervence vůči koruně, snižování sazeb) Domnívám se, že koruna oslabí. Děkuji za vaší odpověd
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:50) -
    Investiční poradenství bohužel (spíš bohudík) neposkytuji. Pokud člověk dobře poradí, je to pak jasná zásluha investora, že se doporučením řídil, a pokud poradí špatně, je to nepochybně chyba rádce. Dost nevděčná pozice, že?
  • ---
  • Otázka (Homo, 12:41) -
    Dobrý den pane Lízale. Bydlím na Sev. mor. a možná o tom nevíte, ale celé Hlučínsko, Opavsko jezdí do Polska nakupovat. Auto s přívěsným vozíkem plně naloženým uhlím, případně stavebními materiály, nákup benzínu, nafty, mléčných potravin, uzenin , podotýkám kvalitních, textilu, bot, dokáže za jeden takový výlet ušetřit rodině 600 až 800 Kč. Ptám se vás proto, kdo je větším škůdcem tohoto státu, ČNB, která mizerným zúročením vyhání korunu z českých bank, ve prospěch jiných měn. Nebo Kalousek, který svými protilidovými zákony přivádí statisíce lidí do chudoby, aby pár jedinců mohlo mít pohádkové zisky, které vy zase donutíte je realizovat u zahraničních bank v cizích měnách.
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:44) -
    O tom, že v příhraničních oblastech (a nejen tam) se jezdí nakupovat za hranice, vím.

    Ovšem na dotaz vám neodpovím. Vzhledem k tomu, že pracuji v instituci, které se spor ohledně škůdcovství týká, musím se z rozhodování sporu vyloučit pro zjevnou podjatost.
  • ---
  • Otázka (tk, 12:01) -
    Minulý týden váš nadřízený - guvernér ČNB pan Singer prohlásil, že ČNB v případě nutnosti bude intervenovat za růst cen nemovitostí. Chci se jen zeptat, jestli se to bude týkat všech nemovitostí nebo jen nemovitostí politiků, lobbistů případně jejich příbuzných?
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:42) -
    Pokud mě paměť neklame nešlo o růst cen nemovitostí, ale o odkaz na plošnou podporu plátců hypoték na bydlení pomocí splátky části úroků všem občanům (což lze chápat jako proxy pro negativního úroku pro část úvěrů na podporu stavebnictví). Pokud je politik, lobista případně jeho příbuzní občany ČR a mají hypotéku, asi by měli na podporu nárok. ČNB je apolitická instituce, takže si dost dobře neumím představit jiný přístup pokud by skutečně takový program vznikl. Ostatně, naše pozitivní sazby také platí pro všechny a nemáme jiné pro lobisty či ornitology (když už včelaři jsou příliš zprofanovaní jako příměr pro takovéto situace)….
  • ---
  • Otázka (Tono, 11:53) -
    Dobrý den, pane Lízale, tlaky na bankovní unii znovu akcentují obavu o vytahování likvidity z dosud pevných českých bank. Můžete prosím jasně definovat, zda schválením bankovní unie (v současné podobě), případně při schválení jakých dalších návrhů nadnárodní regulace, hrozí ztráta kontroly nad odvody českých bank ve prospěch zahraničních matek? Je proti tomu nějaká českým regulátorem nastavitelná obrana? Děkuji.
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:40) -
    Ano, hrozí. Současný návrh je navíc nekompletní, takže jde o salámovou metodu a řada oblastí je nedořešena a obsahuje tato rizika. Podejte mi jen prstíček…. Regulátorem nastavitelná obrana moc není - pokud pravidla vstoupí v platnost, bude to jako jiný evropský zákon, prostě platí a lze ho vynutit. Proto je nutné trvat na prezentaci návrhu jako celku (vyloučení salámové metody) aby bylo možné všechny aspekty posoudit včetně provázanosti do jiných oblastí. Jen v této situaci je možnost uplatnění práva veta a dosáhnou pozitivní změny.
  • ---
  • Otázka (Investorka, 11:44) -
    Zdravím Vás. Lze od ČNB očekávat radikální sestupnou revizi prognózy růstu HDP?? Již jste někde říkal, že snížení odhadu je pravděpodobné pro letošní rok, i 0,8procentní růst v příštím roce se ale zdá dosti optimistický… ČNB apeluje na spotřebu domácností, nedomníváte se ale, že zvrátit všeobecnou skepsi ohledně ekonomiky bude běh na dlouhou trať? Díky za odpověď
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:33) -
    Radikální asi nikoliv, již tehdy jsem hovořil o možné o korekci, ale o žádném překvapení. A apelujeme na obyvatelstvo, tedy i ty, co řídí podnikový sektor, ne jen domácnosti. A souhlasím, je to běh na dlouhou trať. Obzvláště pro generaci, která byla zvyklá, že v novinách není pravda a musí číst mezi řádky. Což dnes není nutné, ale ona hyperkonzervativnost k obrazu v mediích asi zůstává a má za následek i hyperkonzervativnost v investičním rozhodování.

    Ono obecně v Evropě má neúspěch (tedy krach investiční i podnikatelské aktivity) negativní stigma. Jinde je to neutrální, pokud nešlo o zlodějnu tak spíš je to pozitivní známka podnikavosti a snahy se postarat o budoucnost a získat lepší pozice.
  • ---
  • Otázka (sazkar, 10:51) -
    Dobry den, muzete mi rict, proc bych jako drzitel akcii velkych eu bank (DB, SG, BNP, Santander atd) mel byt proti bankovni unii? Urcite nas tu par bude. A pak, proc bych jako obcan mel byt proti. Dekuji za odpoved.
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:29) -
    V kostce: Jakožto držitel španělských (francouzských atd.) akcií musíte být nadšen návrhem, že český, slovenský, slovinský atd. střadatel vaši banku případně zachrání. Jakožto český občan budete stejným návrhem patrně zděšen, obzvláště pokud ty akcie nevlastníte. Dovolím si s jistou tvrdit, že v Čechách více lidí vydělává a platí daně než drží akcie zahraničních bank.
  • ---
  • Otázka (Jana, 10:38) -
    Dobrý den, ráda bych znala váš názor na to, zda již má Evropa za sebou největší krizové otřesy. Peněz bylo rozdáno již dost a ESM s ECB nabízejí další. Je to podle vás již dostatečný obranný val proti dalšímu šíření krize? Nehrozí, že mezinárodním věřitelům dojde trpělivost se závazky neplnícími Řeky a přijde další vlna nejistoty a útlumu? Děkuji a přeji hodně zdaru
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:23) -
    Největší otřesy asi již ano, zejména nesplnění závazků ze strany Řecka nejen nikoho nepřekvapuje, ale už asi ani nevzrušuje. Nejistotu však stále budí nedořešená situace ostatních zemí eurozóny. Z tohoto pohledu je nutné chápat znepokojení světa, nejistota nikomu neprospívá.

    Děkuji za přání zdaru, asi ho budeme jak v souvislosti s Bankovní unii tak nadměrnými veřejnými dluhy skutečně potřebovat :-)
  • ---
  • Otázka (FiTes, 9:32) -
    Centrální banky ve světě v rámci QE zaplavují trhy dalšími a dalšími prostředky. Co si v tomto prostředí myslíte o investici do zlata? Navyšovala ČNB v posledních letech své zlaté rezervy?
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:22) -
    Zlato :-)
    Ohledně investičních nástrojů nehodlám vydávat žádné doporučení, takže ani o zlatě.

    ČNB aktivně zásoby zlata nemění, pouze jeho část spotřebováváme na vydávání zlatých mincí. Jinak nejsou změny.
  • ---
  • Otázka (Koutný, 9:27) -
    Dobrý den pane Lízale, jak se stavíte k myšlence bankovní unie v Evropě? Potřebujeme další centralizaci tohoto druhu, když zatím delegování pravomocí nikdy nevedlo k pozitivnímu výsledku? Z posledních zpráv se zdá, že po zavedení jednotného bankovního dohledu v eurozóně bude vyvíjen tlak i na ostatní země EU, aby většinu dohledu předali ECB. Mohou tyto tendence uspět? Děkuji za odpověď JK
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:20) -
    Právě jsem dopsal druhý článek na dané téma, který brzo vyjde ve Forbsu…tak jen krátce: K danému návrhu silně negativně, neboť de facto neobsahuje pojistky pro malé otevřené ekonomiky s velkým podílem zahraniční kontroly ve finančním sektoru. Jistá míra integrace eurozóny je nevyhnutelná, takže v tom ten návrh jistě uspěje, otázka je však té hranice. A o té má každá země asi trochu jiné představy, a to i v případě, pokud odhlédneme od motivace, kdo potřebuje čí záchranu. Obecně však platí, že země, které potřebují pomoc jsou pro...a co nejdříve.
  • ---
  • Otázka (martík, 9:25) -
    Vážený pane docente Co si myslíte Vy a zbytek vedení ČNB o tom, že když dáte úroky na 0 tak tím znepříjemníte lidem držení peněz v bance, případně když oslabíte Kč a tím zvýšíte cenu benzínu a nafty ? Stát, MF , ČNB potřebuje aby spotřebitel šel koupit novou TV, nové auto, novou pračku, 5x měsíčně plnou nádrž a 2 zájezdy po 100k. Víte co udělám nebo jsem už udělal? - Novou TV si nekoupím, nové auto (nákup v cizině),pohonné hmoty nakupuju mimo ČR (tzv. Nic nedaruj Kalouskovi) (Lidé peníze povětšinou dávají bance za mrzký tedy skoro 0-lový úrok, aby je banka za nehorázný úrok půjčovala.) Peníze které mám v hotovosti jsem uložil do schránky v bance, dal pod polštář, uložil do zlatých cihliček a do zvelebovaní nemovitosti v zahraničí a doufám že podobně se zařídí většina (možná mě žere inflace ale nedostane to k dispozici ani Kalousek ani banky)... Co potom budete dělat ? Lidem doporučujete utrácet vklady z bank (oni je vyberou a strčí do slamníku:-)), jak dlouho tento "Run" který chcete uspořádat nebo již provádíte banky vydrží ? . Děkuji za odpověď a přeji hodně zdaru v těch kouzlech a pokusech v čele s panem Singrem ---PS můj optimistický tip pro příští rok 2013 HDP -(mínus!)1-2%, inflace 3-4%
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:13) -
    Pokud hovoříme o „lidech“, tak máme na mysli nejen koncové spotřebitele, jak se domníváte, ale i ty, co rozhodují v podnicích o investicích a dalším rozvoji podniků. A z hlediska dalšího dlouhodobého vývoje ekonomiky ČR je významnější investiční aktivita firem než Váš úzký pohled jen na současnou koncovou spotřebu. Rozhodně Vám ovšem jako centrální banka nechceme mluvit do vašeho individuálního spotřebního koše. Jen si myslím, že většina lidí v této zemi se chová trochu jinak než vy. Ať již z důvodu preferencí či jen ekonomických možností.

    Ohledně situace našich bank bych jen podotkl, že naše zátěžové testy ukazují, že jsou v dobré kondici a celému našemu sektoru může tuto situaci zahraničí jen závidět, jak například napovídají čísla o kapitálové přiměřenosti. Osobně bych pak výši průměrných nových úroků za hypotéky neoznačil slovem nehorázný. Ale neberu Vám právo si to myslet, určuje to Vaše spotřebitelské preference, které plně respektuji.
  • ---
  • Otázka (matrix, 9:21) -
    Z ČNB zaznělo jasné varování před možností zásahu v neprospěch české měny. Jste vy osobně zastáncem intervence proti posilování koruny a proč? Co si myslíte o současném kurzu koruny vůči euru? Já bych ho klidně viděl o pár korun níž :-)
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:11) -
    Nejde o mojí spokojenost či nespokojenost s kurzem a jeho konkrétní úrovní, ale o mix, který tvoří měnověpolitické podmínky. S ohledem na množící se spekulace o dosažení „absolutní nuly“ (fyzici doufám prominou) jsme chtěli osvětlit, jaké nástroje můžeme používat, když bychom třeba někdy potřebovali úroky v negativních hodnotách, což technicky není příliš reálné. Zatím se zdá, že kurz je asi nejlepší volbou měnověpolitického instrumentu pro takovou situaci.
  • ---
  • Otázka (Pavel L, 9:20) -
    Budete také tisknout jako o závod? Cituji zákon o ČNB: paragraf 2:(1) Hlavním cílem České národní banky je péče o cenovou stabilitu. Pokud tím není dotčen její hlavní cíl, Česká národní banka podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády vedoucí k udržitelnému hospodářskému růstu. Česká národní banka jedná v souladu se zásadou otevřeného tržního hospodářství. Můj dotaz směřuje k tomu, zda ČNB plní povinnost danou zákonem a to Péči o cenovou stabilitu. (Průměrné ceny nemovitostí pro bydlení v ČR vzrostly o 60%, energie o 50%, potraviny atd.) Další dotaz je, zda je ČNB oprávněna manipulovat s kurzem koruny v situaci vysoké inflace, kdy tato manipulace povede k jejímu dalšímu zvýšení a k obrání držitelů úspor v CZK.
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:09) -
    Povinnost cenové stability je do reálu převedena jako cílování nízké inflace. ČNB má v současnosti inflační cíl 2% s tolerančním pásmem +-1%. A měnověpolitická inflace (tedy inflace s vyloučením administrativní a regulatorních zásahů) je nyní de facto na cíli. Takže já žádnou vysokou inflaci nevidím a ani nejsou zřejmé inflační tlaky. Ovšem pro centrální banku je současná inflace vlastně daleká minulost, horizont měnové politiky je rok, rok a půl, takže naše dnešní kroky určují inflaci v tomto horizontu. Kroky ČNB vloni ovlivnily současnou výši inflace. Pokud budu přesvědčen, že za rok a půl bude inflace výrazně pod naším cílem, tak nám právě náš primární cíl péče cenovou hladinu dává jasný mandát použít všechny relevantní nástroje, které povedou k dosažení primárního cíle. A operace na devizovém trhu jsou nástrojem měnové politiky.

    A ohledně příkladů. Vždy najdete jednu dílčí komoditu či produkt, jehož cena se rychle změnila. A zrovna oblasti, které zmiňujete mají v sobě i regulovaný prvek. Pokud zrušíte regulaci nájemného, asi se to musí projevit na cenách nemovitostí bez ohledu na další vývoj ekonomiky. Proč neuvádíte i opačný příklad, třeba automobily?

    K titulku: s nikým nezávodíme, náš postup je dán naším mandátem cenové stability.
  • ---
  • Otázka (Petr, 9:11) -
    Jak se stavíte k možnosti/nutnosti dalšího snižování sazeb ČNB? Na posledním jednání ČNB jste zvedl ruku pro pokles sazeb, byl byste při současném zpomalení průmyslové aktivity nakloněn dalšímu snížení do konce roku? Za jakých okolností je pro vás představitelný pokles sazeb až na nulu?
  • Odpověď (Lubomír Lízal, 14:04) -
    Z technického hlediska jsem za sebe sazby na nule nevyloučil již před časem v OVM (dokonce jsem tehdy nevyloučil žádné číslo). Nicméně nehodlám tady teď konstruovat nějaký hypotetický scénář. Otázku snížení budu řešit vždy ve světle nové prognózy, nicméně současná prognóza předpokládala ještě jeden pokles sazeb. Ovšem nová data a ekonomický vývoj činí každé rozhodování v jistém smyslu unikátní a neopakovatelné.
Aktualizace rozhovoru
Offline rozhovory
Jsme infrastruktura podnikání i zrcadlo ekonomiky, říká zakladatel Accolade a čerstvý podnikatel roku Milan Kratina
11.03.2025 20:03
Accolade je jeden z největších investorů do průmyslových nemovitostí ...
Jiří Šperl pro Patria.cz: Výsledky KB dovolují atraktivní dividendu. Transformaci retailového bankovnictví teď zúročíme podílem na trhu
Tisíce investorů bereme jako závazek, říká po rekordním kvartále i půlroce šéf Colt CZ Group Jan Drahota a pracuje na vizi 2030
15.10.2024 8:02
Skupina Colt CZ Group předstoupila v září před investory po rekordním ...

Online rozhovory

Váš názor
  • Gratuluji ke smyslu pro humor
    16.10.2012 15:29

    viz Vaše odpověď. Peníze v bance musí nést nízký úrok, aby se nevyplatilo je tam držet. Dodnes jsem si myslel, že v bankách pracují profíci, kteří právě umí propojit ty co mají kapitál s těmi co mají nápady event. chuť riskovat a vydělávat a že na tom relativně všichni něco trhnou. Z Vaší odpovědi /a teď nevím zda to bylo míněno vážně nebo to byla legrace / vyplývá, že banky nevědí kam ty peníze dát, takže očekáváte, že běžný střadatel to ví lépe a vrhne se na pronájem nemovitosti nebo investice do akcií nebo do genet.výzkumu. Po vystoupení pana Singera /znepříjemníme lidem držení úspor /začínám mít trochu obavy, protože kde jde o prachy tam končí sranda
    Mike -Green D. is killing Europe
  •  
    16.10.2012 15:15

    úplně si nerozumíme, banky úročí za 0-2 půjčují krom hypotek za 10,15,20 procent což není fér tudíž já jim přeci nenechám svůj kapital proto aby mohli nehorzaně obohacovat akcionáře, riziko s tím nemá co dělat. Pouze dojde k průšvihu kdy zadlužení obyvatelé po vzrůstu již tak přemrštěných úroků 10,15,20 procent nebudou mít na splatky pak budou v průseru banky , kterým budou ještě navíc odčerpávat likviditu klienti jako jsem já.Matky je sanovat nebudou a copak ? :-) Vy řeknete hypoteticky jenže to hypoteticky se stane realitou tak stejně jako inflace na příští rok či mínusový HDP :-) ....
    martík
  • intervence
    16.10.2012 15:14

    Dobrý den, v jedné z odpovědí jste naznačil, že intervence je "zatím tím nejlepším", co se nabízí. Jaké další kroky pro podporu ekonomiky přicházejí podle vás ještě v úvahu.
    Koutný
  • euro
    16.10.2012 15:11

    Dobré odpoledne, jaký je Váš názor na možnost přijetí eura Českou republikou? Je to vůbec ještě dobrý nápad, a pokud ano, v jakém časovém horizontu je to žádoucí/reálné? Díky za Váš pohled
    Malik
  • EMU
    16.10.2012 14:55

    Dobrý den, jaký je zpětně Váš pohled na zavedení jednotné měnové politiky v Evropě? Byl na ni region připravený? Důvody? Jaké by podle Vás mělo být hlavní ponaučení do budoucna?
    Pavel K.
  • sazby
    16.10.2012 14:43

    Pane Lízale, předchozí finanční krizi odstartovalo až extrémně rychlé zvyšování sazeb FEDem z hodnot okolo 0 až na 5% (snad během 0,5 roku). Ač nejsem ekonom, bylo mi zřejmé, že to neustojí převážná většina ekonomických subjektů a zejména držitelů hypotek. Nehodláte opakovat podobnou chybu?
    lime
  •  
    16.10.2012 14:35

    Proč se centrální bankéři bojí deflace resp. nulové inflace jak čert kříže ?
    Mike -Green D. is killing Europe
  • Dodatek
    16.10.2012 14:34

    Ano lze s Vámi souhlasit pokud nižší úroky ČNB ovlivní půčky bank firmám. Ale klíčové je rozhýbat spotřebu domácností. Nepovažoval jsem za nehorázné hypotéky :-) úrok 2-3 procenta mi nepřijde jako vysoký .Měl jsem na mysly kontokorenty , spotřebitelské půjčky , kreditní karty apod. Jestliže já svěřím peníze bance na úrok 0-2 procent aviz běžný účet, term. vklad či spořící účet a ona tyto peníze následně půjčuje za 10-15 ale i 20 procent tak pokles na 0 s těmito úroky nepohne. Kor jestliže v nových smlouvách těchto bank je větička , že v případě změny na trhu či v ekonomice má banka právo úroky do 2 měsíců zvednout a klintovi nezbyde bud platit větší splátku nebo splatit celý úvěr což může přivodit katastrofu. Navíc jsem se dotazoval co uděláte , když začnou vkladatele vybírat svoji hotovost nebot jestli mám peníze v bance nebo za mrzký úrok vyjde to nastejno pak banky nebudou mít likviditu a co na to matky ? Ty je sanovat nebudou.....
    martík
  •  
    16.10.2012 13:54

    Dobrý den pane Lízale, také si myslíte, že ekonomiku lze zachránit tím, že si spotřebitel vezme pokud možno všechny své peníze a koupí si za ni první kravinu kterou uvidí (pravděpodobně dovozovou) místo toho aby se své peníze snažil nějak romnožit ? Politikou nulových sazeb trestá ty zodpovědnější a defacto přerozdělujete majet, je toto v souladu s mandátem CNB?
    Mike -Green D. is killing Europe
  • KB, ČS, ČSOB vs. SocGen, Erste a KBC
    16.10.2012 13:48

    Dobrý den, minulý týden jsem zde četl zprávu agentury S&P, že již sleduje odklon velkých západoevropských bank od svých dřívějších investic v regionu CEE. Zdůvodněním byl dostatek vlastních starostí a neochota evropských států dále být v pozici věřitele poslední instance „svých“ bank. Sledujete tento trend odklonu matek od dcer i na bankách zastoupených u nás (KB, ČS, ČSOB)? S&P navíc kvůli absenci státní podpory pohrozila možným snížením ratingů bank z Ačkové řady až na „BBB“. Jak by to zkomplikovalo financování českých bank vlastněných zahraničními skupinami?
    Honza
  • Měnové financování státního dluhu
    16.10.2012 13:38

    Dobrý den pane Lízale, proč má ČNB zakázáno měnové financování českého státního dluhu, zatímco ECB nakupuje dluhopisy členů eurozóny? Není to náhodou diskriminace a rozpor se základními evropskými smlouvami o volném obchodu, případně nejedná se o nedovolenou veřejnou podporu subjektů platících eurem ?
    nabucco
  • Euro
    16.10.2012 13:11

    Dobré odpoledne. Chtěl jsem se zeptat, zda v okamžiku, kdy Španělsko požádá o pomoc oslabí, či posílí Euro? Nerad bych nakoupil Eura za současnou cenu a po oslabení za ně v zahraničí dostal méně místní měny. V tom případě bych volil amer.dolar, kter se mi z tohoto hlediska jeví jako jistější a stabilnější. Děkuji a přeji hezký den.
    THAJEC
  • Valuty/česká koruna
    16.10.2012 13:06

    Dobré odpoledne pane Lízale. Chtěl jsem se zeptat, zda si mám nakoupit valuty (eura a dolary) raději již teď s ohledem na současnou a budoucí politiku ČNB (intervence vůči koruně, snižování sazeb) Domnívám se, že koruna oslabí. Děkuji za vaší odpověd
    THAJEC
  •  
    16.10.2012 12:41

    Dobrý den pane Lízale. Bydlím na Sev. mor. a možná o tom nevíte, ale celé Hlučínsko, Opavsko jezdí do Polska nakupovat. Auto s přívěsným vozíkem plně naloženým uhlím, případně stavebními materiály, nákup benzínu, nafty, mléčných potravin, uzenin , podotýkám kvalitních, textilu, bot, dokáže za jeden takový výlet ušetřit rodině 600 až 800 Kč.Ptám se vás proto, kdo je větším škůdcem tohoto státu,ČNB, která mizerným zůročením vyhání korunu z českých bank, ve prospěch jiných měn. Nebo Kalousek, který svými protilidovými zákony přívádí statisíce lidí do chudoby, aby pár jedinců mohlo mít pohádkové zisky, které vy zase donutíte je realizovat u zahraničních bank v cizích měnách.
    Homo
  • dobrý den
    16.10.2012 12:01

    Minulý týden váš nadřízený - guvernér ČNB pan Singer prohlásil, že ČNB v případě nutnosti bude intervenovat za růst cen nemovitostí. Chci se jen zeptat, jestli se to bude týkat všech nemovitostí nebo jen nemovitostí politiků, lobistů případně jejich příbuzných?
    tk69
  • české dcery, zahraniční matky
    16.10.2012 11:53

    Dobrý den, pane Lízale, tlaky na bankovní unii znovu akcentují obavu o vytahování likvidity z dosud pevných českých bank. Můžete prosím jasně definovat, zda schválením bankovní unie (v současné podobě), případně při schválení jakých dalších návrhů nadnárodní regulace, hrozí ztráta kontroly nad odvody českých bank ve prospěch zahraničních matek? Je proti tomu nějaká českým regulátorem nastavitelná obrana? Děkuji.
    JoN
  • prognóza
    16.10.2012 11:44

    Zdravím Vás. Lze od ČNB očekávat radikální sestupnou revizi prognózy růstu HDP?? Již jste někde říkal, že snížení odhadu je pravděpodobné pro letošní rok, i 0,8procentní růst v příštím roce se ale zdá dosti optimistický… ČNB apeluje na spotřebu domácností, nedomníváte se ale, že zvrátit všeobecnou skepsi ohledně ekonomiky bude běh na dlouhou trať? Díky za odpověď
    Investorka
  • Bankovni unie
    16.10.2012 10:51

    Dobry den, muzete mi rict, proc bych jako drzitel akcii velkych eu bank (DB, SG, BNP, Santander atd) mel byt proti bankovni unii? Urcite nas tu par bude. A pak, proc bych jako obcan mel byt proti. Dekuji za odpoved.
    sazkar
  •  
    16.10.2012 10:38

    Dobrý den, ráda bych znala váš názor na to, zda již má Evropa za sebou největší krizové otřesy. Peněz bylo rozdáno již dost a ESM s ECB nabízejí další. Je to podle vás již dostatečný obranný val proti dalšímu šíření krize? Nehrozí, že mezinárodním věřitelům dojde trpělivost se závazky neplnícími Řeky a přijde další vlna nejistoty a útlumu? Děkuji a přeji hodně zdaru
    Jana
  • zlato
    16.10.2012 9:32

    Centrání banky ve světě v rámci QE zaplavují trhy dalšími a dalšími prostředky. Co si v tomto prostředí myslíte o investici do zlata? Navyšovala ČNB v posledních letech své zlaté rezervy?
    FiTes
  • Jednotný dohled
    16.10.2012 9:27

    Dobrý den pane Lízale, jak se stavíte k myšlence bankovní unie v Evropě? Potřebujeme další centralizaci tohoto druhu, když zatím delegování pravomocí nikdy nevedlo k pozitivnímu výsledku? Z posledních zpráv se zdá, že po zavedení jednotného bankovního dohledu v eurozóně bude vyvíjen tlak i na ostatní země EU, aby většinu dohledu předali ECB. Mohou tyto tendence uspět? Děkuji za odpověď JK
    Koutný
  • Vážený pane docente
    16.10.2012 9:25

    Co si myslíte Vy a zbytek vedení ČNB o tom, že když dáte úroky na 0 tak tím znepříjemníte lidem držení peněz v bance, připadně když oslabíte kč a tím zvýšíte cenu benzínu a nafty ? Stát, MF , ČNB potřebuje aby spotřebitel šel koupit novou TV, nové auto, novou pračku, 5x měsíčně plnou nádrž a 2 zájezdy po 100k. Víte co udělám nebo jsem už udělal? - Novou TV si nekoupím, nové auto (nákup v cizině),pohoné hmoty nakupuju mimo ČR (tzv. Nic nedaruj Kalouskovi) (Lidé peníze povětšinou dávají bance za mrzký tedy skoro 0-lový úrok, aby je banka za nehorázný úrok pujčovala.) Peníze které mám v hotovosti jsem uložil do schránky v bance, dal pod polštář, uložil do zlatých cihliček a do zvelebovaní nemovitosti v zahraniči a doufám že podobně se zařidí většina (možná mě žere inflace ale nedostane to k dispozici ani Kalousek ani banky)... Co potom budete dělat ? Lidem doporučujete utrácet vklady z bank (oni je vyberou a strčí do slamníku:-)), jak dlouho tento "Run" který chcete uspořádat nebo již provádíte banky vydrží ? . Děkuji za odpověď a přeji hodně zdaru v těch kouzlech a pokusech v čele s panem Singrem ---PS můj optimistický tip pro příští rok 2013 HDP -(mínus!)1-2%, inflace 3-4%
    martík
  •  
    16.10.2012 9:21

    Z ČNB zaznělo jasné varování před možností zásahu v neprospěch české měny. Jste vy osobně zastáncem intervence proti posilování koruny a proč? Co si myslíte o současném kurzu koruny vůči euru? Já bych ho klidně viděl o pár korun níž :-)
    matrix
  • Budete také tisknout jako o závod?
    16.10.2012 9:20

    Cituji zakon o ČNB: paragraf 2:(1) Hlavním cílem České národní banky je péče o cenovou stabilitu. Pokud tím není dotčen její hlavní cíl, Česká národní banka podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády vedoucí k udržitelnému hospodářskému růstu. Česká národní banka jedná v souladu se zásadou otevřeného tržního hospodářství. Můj dotaz směřuje k tomu, zda ČNB plní povinnost danou zákonem a to Péči o cenovou stabilitu. (Průměrné ceny nemovitostí pro bydlení v ČR vzrostly o 60%, energie o 50%, potraviny atd.) Další dotaz je, zda je ČNB oprávněna manipulovat s kurzem koruny v situaci vysoké inflace, kdy tato manipulace povede k jejímu dalšímu zvýšení a k obrání držitelů úspor v CZK.
    Pavel L
    • Re: Budete také tisknout jako o závod?
      16.10.2012 15:44

      Co se týče automobilů, tak ano, jsou levnější. Důvody ale jsou: 1. Pokles poptávky 2. Větší konkurence speciálně v ČR 3. Růst produktivity práce v montovnách 4. Použití dílů vyráběných v Asii 5. Pokles marží výrobců 6. Určitě to není pokles cen vstupních materiálů A co komodity pro provoz automobilů? 1. Paliva +20% 2. Pneumatiky + 25% (stejná značka a rozměr na moje auto) 3. Oleje + 15% 4. Že by slevnil servis a náhradní díly jsem si také nevšiml Kolik procent ale tvoří automobil ve spotřebním koši? Určitě méně, než bydlení, energie a potraviny, bez kterých se neobejdete - pokud tedy už nejste na ulici.
      Pavel L
  • Sazby
    16.10.2012 9:11

    jak se stavíte k možnosti/nutnosti dalšího snižování sazeb ČNB? Na posledním jednání ČNB jste zvedl ruku pro pokles sazeb, byl byste při současném zpomalení průmyslové aktivity nakloněn dalšímu snížení do konce roku? Za jakých okolností je pro vás představitelný pokles sazeb až na nulu?
    Petr

Nejčtenější zprávy týdne

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook X LinkedIn Instagram Youtube

Právě diskutujete

Nejčtenější zprávy dne

Nejdiskutovanější zprávy týdne

Analýza dne

Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
07.05.2025 16:38
Centrální banka na svém květnovém zasedání podle našeho oček...více