Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhy je třeba splácet prací, ne utrpením (euroloď II)

Dluhy je třeba splácet prací, ne utrpením (euroloď II)

18.01.2013 18:14

Jako vyloženě odpočinkové víkendové téma se jeví být vhodné pokračování úvah z minulého týdne. Ty tvrdily, že na „provozní“ úrovni jsou na tom evropské země/periferie většinou poměrně dobře. Tato „firma“ ale kvůli vysokému dluhu a následně i úrokům celkově stále dosahuje ztráty a tudíž se dál zadlužuje. Potenciál dalších úspor je přitom v nejlepším případě na hranici efektivity, chladná logika tak velí uvažovat o restrukturalizaci dluhu – nenechat loď potopit, i když už je slušně zaplátovaná. Ohledně kvality těchto záplat je ale nutné dodat jeden „detail“.

První z grafů ukazuje vývoj běžných účtů zemí eurozóny. Bez dlouhého studia si hned povšimneme zrcadlového odrazu přebytků Německa a deficitů periferie (GIIPS). Běžný účet platební bilance ukazuje hlavně to, jak je na tom daná země co se týče obchodu se zbožím, vedle toho odráží transakce v oblasti služeb a některé další toky peněz ze a do zahraničí (transfery ...). Pokud daná země dováží více než vyváží, musí jí na to zahraničí půjčovat (financovat její dovozy – například kupovat její dluhopisy, či akcie), nebo poroste tlak na oslabení její měny (je dost jejích prodejců, ale málo kupců).

Německo mnohem více vyváží, než dováží, což mimo jiné znamená, že Němci mnoha způsoby zahraničí na jeho nákupy půjčují. GIIPS zase více dováží, než vyváží, tudíž si musí půjčovat. Což je pro ně nyní problém, který je již pár let setrvačností řešen růstem pohledávek a závazků v tzv. systému Target (61,36 USD, -0,16%) (viz březnový „Cíl zaměřen“). Patrné je to z druhého grafu, kde je červeně vyznačen růst závazků v rámci tohoto systému, který můžeme v principu považovat za pohledávky centrálních bank eurozóny mezi sebou (prostředníkem je ECB). Z modrého pole je zase vidět vyschnutí soukromých zdrojů financujících deficity periferie: 
 
sous1.jpg

Celkově jde samozřejmě o téma na ekonomické studie, po jejichž provedení se stejně neshodneme. V jádru věci je to, že si mohu si užívat vyšších dovozů, poté ale musím zase více vyvážet já. Pokud neproběhne tento proces postupně, přehoupnutí do druhé fáze „zajišťuje“ oslabení měny, někdy ve formě měnové krize. To u euro provozujících GIIPS ale nejde. Jaký by nyní byl ideální postup? Jednoduchý: Periferie se masivně uskromňuje ve své spotřebě, co se týče práce a produkce ale jede na plné obrátky, aby splatila své dluhy. Na plné obrátky jede proto, že její věřitelé chtějí, aby jejich dluhy byly splaceny a tudíž poptávají zboží a služby z periferie.

Co ideál blokuje? Za prvé, věřitelé chtějí splácení dluhů, ale zároveň nechtějí zahraniční zboží a služby. Chtějí ty svoje a dokonce chtějí nadále vyvážet = nechtějí se vzdát poptávky a hlavně pracovních míst. Za druhé, periferie často ani nemá, co by nákladově a kvalitativně konkurenceschopně ve větším objemu vyvážela. Posun dopředu trvá roky. Zlepšování stavu patrné z prvního grafu je povětšinou odrazem ekonomické superstagnace a následně slabých dovozů periferie.

Současná strategie v podstatě implikuje víru v následující: Čím zbídačenější soused, tím větší jeho schopnost splatit dluhy. Dluhy je ale třeba splácet prací, ne utrpením (a podle mého může za špatné dluhy stejným dílem ten, kdo si půjčoval, i ten, kdo půjčoval). Zvažme například následující scénář: Co by se stalo, kdyby na periferii došlo k restrukturalizaci dluhů, následně určitému povolení fiskální politiky a oživení agregátní poptávky (viz zmiňovaný předchozí článek)? Běžné účty by se asi opět začaly zhoršovat – zde je ta nejrizikovější „díra v lodi“. Pokud by ale nebylo jak je financovat? Všechny země periferie by byly v pozici sílící poptávky a masové nezaměstnanosti. Jsou opravdu stále tak zkostnatělé, že by toho nevyužily? Německo jim poptávku nedá, protože Němci o Fiatech nesní.


Čtěte více:

Na trhu je to vlastně až jednoduché: dvě skupiny sektorů a stačí hledět na PEG
28.11.2012 18:23
Zatímco tzv. PEG má určitá úskalí popsaná v předchozím sloupku, může n...
Jaká chystá příští rok překvapení?
21.12.2012 18:53
Je celkem jasné, že pokud jsme se z něho nepoučili, své lekce si zopak...
Země, kde zítra (zatím) znamená včera
02.01.2013 17:28
Pokud se na dění v globální ekonomice podíváme s určitým nadhledem, zj...

Váš názor
  • Pěkné
    19.01.2013 9:31

    Dobrá analýza. Ono je vůbec otázkou co by "vyšlo levněji" - jestli odepsání dluhu nebo současný model "pomalého chcípání", tj. porovnat součet hodnoty odepsání dluhu a hodnota poklesu HDP za všechny ty roky dodnes zemí EU (a v případě ČR ještě několik let do budoucna díky neschopnosti chemika a kol. uznat, že to prostě nefunguje).
    sgt.Mike
Aktuální komentáře
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.