Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Putin nařídil stavbu nového plynovodu do Polska a Slovenska. Tlačí na Ukrajinu

Putin nařídil stavbu nového plynovodu do Polska a Slovenska. Tlačí na Ukrajinu

05.04.2013 11:21
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ruský prezident Vladimir Putin má v poslední době sklony k překvapování zahraničních partnerů. Ještě než se vrátil ze summitu zemí BRICS v jihoafrickém Durbanu, nařídil velké přepadové cvičení (ve 4 hodiny v noci) flotily v Černém moři, čímž vyvedl z míry zejména tureckého souseda na jihu. Neuplynul ani týden a je tu další neočekávaná novinka. Gazprom se má vrátit k dávno zrušenému plynovodu Jamal-Evropa 2, jenž má přivádět drahocennou surovinu přes Bělorusko do Polska a poté na Slovensko. Projekt má zajistit zlepšení zásobovací situace ve střední Evropě. Soudě podle prvních reakcí neměli Varšavě či Bratislavě o iniciativě ani potuchy.

Ruský plyn do Polska a dále do Německa přivádí potrubí Jamal-Evropa, spuštěné v roce 1999 s kapacitou 33 mld. m3 ročně. Plynovod vlastní společnost Europolgaz, jehož akcionáři jsou polské státní plynárny PGNiG (5,37 PLN, 0,19%) (48 %), Gazprom (48 %) a společnost Gas-Trading (4 %). Plány na přidání druhé větve, která by spojovala polskou a slovenskou plynovodní soustavu, byly ohlášeny už začátkem devadesátých let. V roce 2004 však Rusové Jamal 2 odložili a později dali přednost projektu podmořského plynovodu Nord Stream, který byl dokončen před několika lety a který přivádí plyn do Německa přes Baltské moře.

Putin ve středu šéfovi Gazpromu Alexeji Millerovi nařídil projekt Jamal 2 znovu oživit s tím, že má zvýšit stabilitu a spolehlivost dodávek do Polska, Slovenska a Maďarska. Nový plynovod s kapacitou 15 mld. m3 ročně, jehož část povede i přes Bělorusko, by podle Millera mohl začít fungovat v letech 2018 až 2019. Vyjednávání s polskou, slovenskou a maďarskou stranou prý již probíhají. 
 
plynovod
 
Překvapení Poláci

Jednostranné oznámení překvapilo polského ministra státního pokladu Mikolaje Budzanowského, pod jehož resort patří správa státního podílu v PGNiG. „Nikdo kromě polské společnosti a polské vlády není oprávněný činit rozhodnutí o tranzitu přes polské území. Proto bychom chtěli taktně připomenout, že nám nikdo, obzvlášť Gazprom, nebude nařizovat stavbu nových tranzitních potrubí do Polska či EU,“ prohlásil ministr. Polský souhlas prý bude závislý na ceně. Šéf Europolgazu Miroslaw Dobrut se svěřil, že se o oživení Jamalu 2 dozvěděl z novin.

Varšava se v posledních letech vydala cestou diverzifikace dodávek plynu. Ve Svinoústí na břehu Baltského moře staví terminál na dovoz zkapalněného plynu (LNG), jenž by měl být dokončen už v příštím roce. Zároveň hodlá investovat nemalé prostředky do průzkumu a komerčního využití ložisek břidlicového plynu na svém území.

Podle informací deníku Kommersant bude zanedlouho o stavbě druhé větve Jamalu podepsáno memorandum mezi Gazpromem a Europolgazem. Výpočet a rozdělení nákladů by měl být hotov do září. První odhady hovoří o investici v hodnotě 5 mld. USD.

Podle výkonného ředitele Gazpromu je kapacita 15 mld. m3 komerčně využitelná. Miller také podtrhl, že Jamal je „nejefektivnější zásobovací cestou“ pro střední Evropu, jelikož běloruská část rozvodné sítě patří ze 100 % Gazpromu, čímž odpadnou starosti se spolehlivostí tranzitních zemí. Miller už dříve v Minsku slíbil rozšířit roční kapacitu běloruských plynovodů o 15 mld. m3.

Zpráva pro Kyjev

Oprášení Jamalu 2 se časově kryje se zhoršením ruských vztahů s Ukrajinou. Gazprom se s ukrajinským státním podnikem Naftohaz od konce loňského roku pokouší dohodnout na vytvoření konsorcia, které by dostalo do správy rezavějící ukrajinskou plynovodní síť. V březnu o tématu bez pokroku jednali prezidenti obou zemí. Přes Ukrajinu vedou plynovody zásobující Slovensko, Maďarsko i Českou republiku. Jamal 2 by ukrajinskou síť obešel a zajistil pokračující zásobování střední Evropy.

Kyjev navíc začal prudce snižovat odběr plynu od Gazpromu. Podle platného kontraktu má ročně nakupovat alespoň 42 mld. m3 plynu, loni nicméně celkový odběr činil pouze 33 mld. m3. Ukrajina se snaží zvýšit domácí těžbu a také začíná navyšovat dodávky ze západního směru s pomocí swapových kontraktů s evropskými energetikami. Díky nim může plyn získávat levněji než od Gazpromu. Tomu totiž kvůli nevýhodně nastavenému kontraktu za dodávky platí víc než západní odběratelé typu německé RWE.

Poláci jsou si vědomi toho, že Jamal 2 by mohl být pouhou pákou na Ukrajinu, avšak spolupráci na projektu, který by státní kase mohl přinést dodatečné příjmy z tranzitu plynu, se nebrání. Polský vicepremiér bude dnes a zítra v Petrohradě jednat s Alexejem Millerem a právě na jejich setkání by mohlo být memorandum o spolupráci podepsáno.

Nový plynovod by mohl pomoci i slovenskému plynárenskému podniku SPP, v němž 49 % kontroluje Energetický a průmyslový holding (EPH). Slovenská vláda schválila prodej 49 procent akcií v SPP do rukou EPH již loni v prosinci. Kabinet se vstupem nového investora do SPP zabýval už několikrát. Kvůli sporu se zahraničními akcionáři o ceny zemního plynu pro domácnosti však loni v říjnu jednání o transakci přerušil. Obnovil je poté, co EPH slovenskému premiérovi Robertu Ficovi v dopisu slíbil, že příští rok nebude požadovat zdražení plynu pro domácnosti. Akcionáři EPH jsou skupina PPF s podílem 44,44 procenta, J&T s podílem 37,04 procenta a Daniel Křetínský, který vlastní 18,52 procenta akcií.

Gazprom nyní do Evropy staví plynovod South Stream, který surovinu přivede po dně Černého moře a dále půjde přes Bulharsko, Srbsko a Maďarsko, s možnými odbočkami do dalších zemí. Celkové náklady projektu půjdou do desítek miliard euro. Analytici ani akcionáři stavební mánii Gazpromu příliš pozitivně nevnímají. Podle Michaila Korčemkina z East European Gas Analysis vybudování druhé větve Jamalu ekonomický smysl nedává. Po dokončení všech plánovaných evropských projektů bude Gazprom v západním směru disponovat exportní kapacitou 400 mld. m3. Kontrakty má přitom uzavřeny jen na 160 mld. m3 plynu ročně. Zdroje z Gazpromu tvrdí, že společnost vychází z nutnosti plně obejít ukrajinskou síť. I po odečtení její kapacity však zbude 230 mld. m3, což převyšuje současnou i perspektivní poptávku evropských zemí. Akcie Gazpromu na burze ve Frankfurtu za poslední dva roky odepsaly 46 %.

 
(Zdroje: Kommersant, RIA Novosti, Warsaw Business Journal, Reuters)


Čtěte více:

Americký břidlicový boom má trvat desítky let
28.02.2013 15:22
Těžba zemního plynu ve Spojených státech by se měla v průběhu dalších ...
Ruští nezávislí plynaři obětují Evropu ve prospěch Asie
18.03.2013 15:06
V nepřehledné bitvě o liberalizaci vývozu zemního plynu z Ruska, která...
Rusko zdvojnásobí vývoz ropy do Číny, začne s dodávkami plynu. Do Evropy už žádné potrubí stavět nehodlá
25.03.2013 11:39
Ruský těžař Rosněfť výrazně navýší dodávky ropy do Číny. Státem kontr...
Chladné jaro zachraňuje Gazprom. Ceny spotového plynu letí nahoru
02.04.2013 15:48
Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem. Tuto pranostiku si ...

Váš názor
  • Neskutečný komediant.
    05.04.2013 13:37

    Ještě před měsícem jeho fámulové rezolutně tvrdili, že už s jakoukoliv výstavbou směr EU definitivne skončili a že odteďka budou stavět jenom do Číny. Že by Vladimír Vladimírovič zjistil, že ta čtvrtinová cena pro té EU ceně, za kterou jsou ochotní brát od něj plyn Číňani prostě na jeho imperiální ambice stačit nebude? Nebo jsou zloději ropy a plynu z USA a Kanady jakožto dodavatelé plynu moc silná konkurence? :)
    mte
    • Re: Neskutečný komediant.
      06.04.2013 18:10

      Velice usměvavé. USA bude za pár plyn a ropu vyvážet. Rusům ted' hoří koudel u zádele protože to jediné co jim ještě přináší nějaký ten peníz do jejich prázdné, vykradené pokladny si budou moct strčit někam. Doby kdy mohou nařizovat stavět ropovod nebo cokoliv jiného na cizím území jsou za námi. A pak se najdou polomozci jako ty, co to hned použijou aby mohli vykřikovat staré naučené fráze a agitovat tady proti Amíkům. Jsi jeden z těch kašpárků, kterým by prospělo se trochu zamyslet. Ještě jsi zapomněl na vyvražděni indiánů Amiky :o)).
      optimistik
      •  
        08.04.2013 11:32

        Amputovaný smysl pro humor? Jestli máš problémy s rozpoznáním sarkasmu, zkus nějaký kurz. Možná bude stačit i pomalejší čtení....
        mte
Aktuální komentáře
21.05.2024
22:00S&P 500 stagnoval počvrté v řadě při čekání na výsledky Nvidie  
17:37Dopadne AI jako ESG?
17:13Americké akcie se rychle přenesly přes slabý úvod  
16:47UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:26Regulátor v USA chce po burzách dopracovat žádosti o ETF na spotový ether
15:06Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v EU
14:56Nastal čas podívat se blíže na britský trh
14:50Bloomberg: ASML a TSMC mohou vypnout stroje na čipy, když Čína napadne Tchaj-wan
14:08Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu se už delší dobu zhoršuje
13:52ČSOB Index bydlení: Ceny domů, bytů i pozemků v Česku začínají opět růst. Už na nic nečekejte, radí experti
13:36TOMA, a.s.: Oznámení o konání valné hromady
13:21Stát rozhodne o postoji k dividendě ČEZ do 10 dnů před valnou hromadou, návrh managementu na 52 korun na akcii nebude komentovat
13:13Nejhůře střeženým tajemstvím na Wall Street je překonání odhadů na výsledcích Nvidia, s reakcí trhu je to horší  
12:45Na Wall Street zůstal poslední medvěd, ten ale očekává pokles trhu o 20 %
11:56Spotřeba plynu v ČR dál klesá, v prvním čtvrtletí meziročně o více než čtyři procenta
11:32Inflace Fed nepotěšila? Akcie dnes klesají  
9:56PwC: Odvětví s vysokým podílem umělé inteligence vykazují nárůst produktivity
9:07Rozbřesk: Česká koruna na pozitivní vlně, jaké impulsy ji mohou posunout dál?
8:55Dividenda ČEZ, budoucnost českých sazeb a nová cílovka na Komerční banku od JP Morgan  
6:37FX Strategie: Férové nastavení očekávání pro ECB a Fed by nemělo dát eurodolaru moc prostoru, koruna v silné ofenzivě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC