Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Koruna na vedlejší koleji

Rozbřesk: Koruna na vedlejší koleji

08.02.2019 9:17
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Půl hodiny navíc na únorovém zasedání potřebovali centrální bankéři k potvrzení stávajících úrokových sazeb. Podle očekávání se sice hlasy pro vyšší sazby našly i tentokrát, nicméně zůstaly ve výrazné menšině. ČNB s ohledem na rizika a nejistoty dala přednost stabilitě, avšak možnost zvýšení sazeb v letošním roce samozřejmě vůbec nevyloučila. Rozhodnutí bankovní rady podpořila i nová prognóza, která předpokládá nejenom téměř neměnné sazby na horizontu 1,5 roku, ale opět i výrazné posílení koruny.

ČNB alespoň není už tak optimistická, pokud jde o růst ekonomiky, který pro letošní rok srazila o 0,4 procentního bodu na 2,9 %. Vzhledem k tomu, jak se přepisují výhledy ekonomiky eurozóny (např. Evropská komise včera: z 1,9 % na 1,3 %), je ovšem stále možné považovat očekávání tuzemské centrální banky stále za velmi optimistické. Zvlášť když k tomu připočteme i předpoklad postupného zrychlování ekonomiky, aby její tempo v závěru roku dokonce překonalo tři procenta. Prognóza ČNB se tak nejspíše dočká další korekce. Akcelerace přijde na řadu zřejmě později a rovněž i zvýšení sazeb nebude na pořadu dne dříve než ve druhé půlce roku. Bez ohledu na korunu, které se stále nechce posilovat tak rychle, jak počítá výhled ČNB. Navíc se už na únorovém zasedání ukázalo, že dříve spolehlivé schéma rozhodování založené na myšlence „čím slabší koruna, tím vyšší sazby“ neplatí automaticky. Nejistoty a rizika, převážně externí povahy, totiž slabší korunu odsunuly na vedlejší kolej. Svědčí o tom i slova guvernéra o tom, že ČNB nebyla pod žádným tlakem sazby zvyšovat. Navíc prý nebylo ani jisté, zda by dalších 25 bodů na sazbách mohlo koruně v dané chvíli vůbec pomoci.

Předpokládáme, že v nejbližších měsících budou z evropské a posléze i z české ekonomiky přicházet slabší čísla, která rychlejší utahování měnové politiky u nás (a zřejmě ani v eurozóně) podporovat nebudou. Dokud se nevyjasní, jak (či zda vůbec) proběhne brexit, zda je německá ekonomika v recesi, jestli se už vzchopil automobilový trh v Evropě a Číně, nebo co hodlá činit ECB, není opravdu kam pospíchat. Předpokládáme, že ČNB se ke zvyšování úrokových sazeb opět vrátí, nicméně nebude to dříve než ve druhé polovině roku, kdy se zvedne mlha nad aktuálními riziky a nejistotami. Ambice zvyšovat sazby však bude nepochybně výrazně menší než třeba loni, a tak návrat k tzv. normálním sazbám se odkládá dále do budoucnosti.

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruně ČNB včera rozhodně moc nepomohla, a tak česká měna zůstala v blízkosti hranice 25,80 EUR/CZK. Ukázalo se, že nízký kurz není v době zvýšených rizik a nejistot už takovou „jistotou“, která by přiměla centrální banku k akci. Zvlášť když už ani ČNB není zřejmě přesvědčena o tom, že by dalších 25 bodů na sazbách s korunou zahýbalo. To co však zůstalo i nadále, je víra centrální banky v silnější korunu. Prognóza totiž i nadále předpokládá, že koruna začne s drobným zpožděním posilovat a už ve druhé polovině roku prolomí hranici 25 za euro.

Zahraniční forex
Obnovená hrozba obchodních válek a německý fiskální konzervatismus udržuje eurodolar v na dostřel hranice 1,13. Připomeňme, že jednak americký prezident Trump uvedl, že v nejbližší době nesetká se svým čínským protějškem, a zároveň německý ministr financí bagatelizoval problémy německé ekonomiky, čímž nepřímo vyloučil pro euro blahodárnou fiskální expanzi.

Akciový výprodej navíc zaregistrovaly i měny z emerging markets, které viditelně oslabily. V regionu výprodej postihl nejvíce polskou měnu, když měnový pár EUR/PLN atakuje hranici 4,31.

Vypadá to, že před 1. březnem, kdy vyprší americké ultimátum na uzavření obchodních dohod s Čínou, se opět rozehraje hra, jež nebude přát měnám, jež jsou velmi závislé na zahraničním obchodě s Čínou (což se může týkat jak komoditních měn, tak eura).

Ropa
Ropa Brent má na konci týdne co dělat, aby se udržela nad 61 USD/barel. Navzdory těžebním škrtům kartelu OPEC+ či americkým sankcím vůči Venezuele totiž ropný trh věnuje zvýšenou pozornost také zhoršujícímu se výhledu globálního růstu. Nakonec, právě v tomto duchu se nesla včerejší revize hospodářské růstu eurozóny, ale také Německa nebo Itálie z dílny Evropské komise.

Dnes bude ropný trh s napětím čekat na poslední důležité číslo tohoto týdne, kterým bude aktivita amerických těžařů. Po propadu z posledního týdne očekáváme pokračování tohoto trendu, a to v reakci na kolaps cen z konce minulého roku.


Čtěte více:

Evropská unie srazila odhadovaný růst velkých ekonomik
07.02.2019 11:52
Evropská ekonomika měla již sedmým rokem růst. Podle prognózy, kterou ...
ČNB úrokové sazby nemění (+komentář ekonoma)
07.02.2019 13:32
Česká národní banka dnes podle očekávání úrokové sazby nezměnila. Zák...
ČNB zhoršila výhled ekonomiky. Koruna letos u 25 k euru a dnes na maximu
07.02.2019 15:04
Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomi...
Zhoršování fundamentu hlavním tématem na trzích. Peníze míří z akcií do dluhopisů
07.02.2019 16:59
Lehce negativní vývoj hlavních trhů během dne nabral na obrátkách a od...

Váš názor
  •  
    08.02.2019 9:41

    i výrazné posílení koruny????? to si ti pánové z ČNB dělají snad srandu....jak dlouho již predikují výrazné posilování koruny a ono nic....jsem si jist, že jejich letošní odhad bude opět mimo mísu.....ceny bytů letí neustále nahoru, nezaměstnanost téměř neexistuje a oni nechávají sazby dole, kdy je tedy chcete zvyšovat???? banda amatérů....
    abc1
    •  
      09.02.2019 1:44

      čnb neustále zdůrazňuje, v každém rozhovoru to zazní, že jejich predikce vývoje kursu je jen model, žádné přání, které by zohledňovali do rozhodování o sazbách. kurs je pořád jen o tom, že předpokládají, jak se asi zahraniční ceny promítnou do inflace. Nic víc, ani nic méně. Soudě podle Vašeho komentáře, to ale ještě nevysvětlili dostatečně. Asi by to měli vytesat někde na průčelí banky. Taky je samozřejmě možné, že ne každý tuto složitou větnou konstrukcí pochopí, pak by nemělo smysl ani to tesání.
      serepecki
Aktuální komentáře
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  
17:26Keynesova soutěž krásy a současné dění na trhu
16:49ECB přislíbila pokles sazeb, pak si dá přestávku. Wall Street se dnes zvedá  
16:41Norský Equinor investuje do rozšíření těžby z největšího plynového pole v Evropě
14:58Globální akciové trhy se po rally blíží prodejnímu signálu, varuje stratég Bank of America
13:50Než otevře Wall Street: Apple, Workday  
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data