Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Jaký byl Váš rok 2007?

    Jaký byl Váš rok 2007?

    03.01.2008 15:33
    Autor: 

    Blížící se konec roku v sobě již tradičně nese kromě oslav Vánoc a Silvestra také výzvu k bilancování uplynulých dvanácti měsíců. Pomalejší rytmus svátků přímo vybízí k zastavení a ohlédnutí za událostmi i našimi výkony v minulém roce před tím, než se otevře nová nezoraná půda roku nového. Proto Vám na tomto místě nabízíme možnost poslat do světa zprávu o Vašich (ne)úspěších, vzestupech a pádech na poli finančních trhů.

    Letošní rok rozhodně nebyl bez důležitých událostí, které by trhy rozhýbaly. Největší bouři šířící se napříč finančními trhy na celém světě bezpochyby rozpoutala americká hypoteční krize, která před sebou nadále tlačí určité otazníky (nejen) pro americkou ekonomiku i do roku následujícího (viz např. ZDE). V této souvislosti za oceánem šokoval i dolar, který svým neustálým oslabováním ztratil důvěru i přízeň investorů, finančníků (viz ZDE) či některých států (dále čtěte ZDE). Pozornost přitahovala letos také domácí koruna, když se jí vytrvale dařilo posouvat hranici rekordu, až nakonec překonala i 26 za euro (více ZDE).

    Ani na pražské burze nebyl uplynulý rok bez překvapení. Po raketovém růstu v první polovině roku se v létě do Prahy přenesly turbulence způsobené hypotéční krizí. Zatím největší měsíční propad index postihl v listopadu, kdy ztratil 7 %. Index PX do listopadu zažil 3 měsíce, v nichž zůstal v červených číslech. V celkovém součtu do poloviny prosince index PX přitom letos získal téměř 12 %.

    Mezi jednotlivými tituly SPADu si nejlépe vedly akcie ČEZ, které od počátku roku posílily o 38 %. Na druhém místě stanul Unipetrol s růstem ceny akcie o více než 37 %. Dosavadním „poraženým roku“ se v rámci SPADu stal Philips Morris ČR s letošní bilancí -25,30 %. K získání nechtěného titulu přispěly především dvouciferné propady ceny akcie v březnu a listopadu. Druhý největší pokles blížící se také k 25 % letos postihl akcie Zentivy po dvojnásobném profit warnigu.

    Jak se letos dařilo krotit trhy Vám? Zabředli jste do vleku událostí nebo jste naopak zdatně surfovali na vlnách, které vyvolaly? Povedlo se Vám využít pohybů cen akcií ve vlastní prospěch? Podělte se s námi o Vaše letošní úspěchy i neúspěchy při obchodování a hlasujte v naší anketě (ZDE)!


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    31.07.2026
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  
    13:48Šindel: Česká ekonomika zrychlila, za očekáváním ČNB ale opět zaostala
    13:36Britská centrální banka drží sazby, přibývá ale hlasů pro jejich zvýšení
    13:01Microsoft smetl pochybnosti ze stolu a jasně ukázal, jaký přínos mají investice do AI  
    11:43Erste zvýšila výhled i dlouhodobé cíle, výnosy ale zaostaly za očekáváním trhu  
    11:26Česká ekonomika po slabším začátku roku znovu nabírá tempo
    11:15Fed nezvyšuje sazby, ale nejistotu, výsledky velkých techů jsou smíšené a akcie převážně zelené  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    JP - Základní O/N úroková sazba
    3:30Čína - PMI v průmyslu
    3:30Čína - PMI ve službách
    11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
    15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university