Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Ekonomický růst je na vrcholu, neměl by však citelně oslabit

Kalousek: Ekonomický růst je na vrcholu, neměl by však citelně oslabit

15.02.2008 13:01
Autor: 

Český HDP podle rychlého odhadu ČSÚ ve čtvrtém čtvrtletí zrychlil růst na 6,9 % ze 6,4 %, zatímco trh čekal citelné zpomalení. "Je to samozřejmě velmi dobrá zpráva, ale předpokládám, že je to také vrchol současného potenciálu," řekl ministr financí Miroslav Kalousek Reuters v kuloárech Pražského hradu, kde se účastní volby prezidenta. "V následujících letech předpokládám také docela slušný hospodářský růst, ale přece jenom to číslo takhle vysoké nečekám," dodal.

Ministr financí dále uvedl, že by vláda měla využít dobrou ekonomickou kondici k pokračování fiskálních reforem. "To je ten prostor pro reformy, který nesmíme propást.

Fiskální reformy se mnohem snáze dělají v dobách, kdy se daří - a ten růst činí jistý polštář pro reformy -, než v dobách stagnace nebo recese. Pak jsou ty reformy mnohem bolestivější," řekl.

(Zdroj: Reuters)


Váš názor
  • uvidíme
    15.02.2008 13:36

    jsem zvědav na 1Q 2008, kde se zřejmě projeví, jak moc změny v DPH způsobily růst ve 4Q 2007.
    Václav
    • Re: uvidíme
      16.02.2008 2:28

      taky si myslím, že toto bude po prvním Q, dnes je mnoho subjektů přwdzásobeno, viděl bych v realii tak 4 %,což by bylo dobrý.
      jan
    • Hra čísel
      15.02.2008 14:18

      Dosud měří HDP v Kč. Máme zavést euro, tak logicky bych uváděl v závorce i vyjádření při propočtu v eur. Výsledky by zněly"nárůst HDP 6.9% v Kč (16% vyjádřeno v EUR)". Německo to počítá také v EUR. Inflace taktéž, pak by byla inflace, např. 6% (EUR 15%). Kolik by teoreticky vyšla úrok.míra ČNB při těhle číslech? Teoreticky na to reakce kursu Kč/eur? Teoreticky při tom kursu schopnost v CZ vyrobit jakoukoli věc ne dráž než v Německu, a možnost cokoli tuzemského prodat v tuzemsku či v cizině? Systém vede prudce do nuly. Proto je ta hra čísel velmi milostivá. To, co je předkládáno, nás ve skutečnosti chrání před zhroucením systému. Je to virtuální realita.
      Jiří Jirsa
      • Re: Hra čísel
        15.02.2008 22:32

        Heh, tak to jste mě dost rozesmál :-D. Takovouhle hovdinu bych nevymyslel, i kdybych se zbláznil. Fakt kvalita, dost dobrý
        Koudelka
      • Re: Hra čísel
        15.02.2008 17:15

        Vazeny pane Jirso.....chtelo by si to prestat plest pojmy s dojmy. Rust HDP je realny - to znamena ocisteny o inflaci. Cely vas prispevek je holy nesmysl. Neexistuje jediny duvod a ani to nadava smysl proc uvadet data v EUR. Nemeckpo pocita v EUR, tam je to ale domaci mena. My mame v CR koruny. Kolik by mela vyjit urokova mira?? Paneboze to snad ani nemyslite vazne. CNB ovlivnujete rust penezni zasoby korun nebo EUR?? Proc by se mela CNB zabyvat daty prepoctenymi na EURo?? Zbytku vet ani nerozumim. Kdo vi kdo tady ma virtualni realitu.
        PetrC
        • Petre
          15.02.2008 22:50

          mluvíš mi z duše.
          Longy
          • Re: A já říkal, Koudelko, neber ty úplatky, zblázníš se
            16.02.2008 10:45

            Ono to není černobílé. Koruna posiluje spekulativně, protože se vrací cizí peníze do ČR. Stačí výplach ve státech a koruna hapá. Přitom inflace roste, a pokles odbytu nových automobilů může v české Detroitské kotlině ve svém důsledku způsobit takovou turbulenci koruny, až se z toho všichni optimisti opupínkujou.
            kompi
Aktuální komentáře
17.04.2026
17:33Roky 2026 – 2028: Návrat ke staré ekonomické rovnováze, ze které by akcie moc nadšené nebyly?
16:48Český státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o 42,3 mld. Kč na 3,72 bilionu Kč
16:04Írán otevřel Hormuzský průliv pro obchod, podle Trumpa blokáda Íránu trvá
16:00Uber mění strategii: miliardové investice do robotaxi znamenají odklon od gig ekonomiky
14:40Další Muskova sázka na nemožné: Chce ovládnout trh výroby čipů, a to „rychlostí světla“
13:17Akcie Alstomu se propadly o 36 %, firma stáhla výhled a oznámila zpoždění projektů
13:02Perly týdne: Tohle je větší věc, než byl Den osvobození
12:29Uber koupí za 270 milionů eur podíl v německé rozvážkové službě Delivery Hero
11:36Netflix překonal očekávání, ale trh zklamal slabším výhledem a odchodem spoluzakladatele  
11:24Akciové trhy vykazují skromné zisky. Pokračuje rotace do polovodičů, ropa zůstává drahá  
8:50Rozbřesk: Nuda na koruně trvá
8:45Příměří v Libanonu, nervozita kolem modelu Mythos a pád Netflixu  
6:07Eisman k tenzím na private equity a credit a defenzivních pohybech na akciovém trhu
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data