Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Ceny ropy po slovech Bernankeho spadly k hladině 125 USD

    Ceny ropy po slovech Bernankeho spadly k hladině 125 USD

    03.06.2008 17:31
    Autor: 

    Světové ceny ropy dnes odpoledne klesly o více než dva dolary a vrátily se k úrovni 125 dolarů za barel. Reagovaly tak na oživení dolaru pod vlivem vyjádření šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho, který varoval, že slabý dolar by v USA mohl zvýšit inflaci, a naznačil, že úrokové sazby by v USA již dál klesat neměly.

    Americká lehká ropa kolem 15:45 SELČ proti pondělku klesla o 1,60 USD na 126,15 dolaru za barel a předtím se propadla až na 125,65 USD. Severomořská ropa Brent oslabila o 1,70 USD na 126,30 dolaru.

    Ropa tak pokračuje v prudkém kolísání posledních dní, kdy reaguje zejména na výkyvy dolarového kurzu. Předminulý týden se dostala cena na rekordních 135,09 dolaru, poté ale ztratila asi deset dolarů. Dolar od loňského podzimu setrvale klesá, což povzbuzuje investory k výhodným nákupům komodit obchodovaných v americké měně.

    Vedle oživení dolaru působí na ceny ropy podle analytiků rovněž stále častější signály oslabování globální poptávky po ropě. Množí se především indicie, že asijské ekonomiky, které táhly spotřebu v minulosti vzhůru, začínají omezovat stále nákladnější subvence, díky nimž zde byly maloobchodní ceny paliv nízké i při rekordních cenách ropy. K Indonésii, Srí Lance a Tchaj-wanu se dnes s plánem zrušit cenové regulace přidala Malajsie. a podobný krok se čeká od Indie. "Je obtížné odhadnout rozsah destrukce poptávky, k níž to povede," řekl agentuře Reuters analytik Tom Nelson z Guinness Global Energy Fund.

    Šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Nobuo Tanaka v pondělí řekl, že světová poptávka po ropě klesá nyní rychleji, než se zpočátku čekalo. Zatím se hlavní část poklesu odehrává ve vyspělých zemích, zejména v Evropě.

    Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn dnes na potravinovém summitu v Římě odhadl, že ceny ropy se již dostaly na své maximum a nyní na ně bude působit globální ekonomický útlum a snížená poptávka. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád tamtéž prohlásil, že světový trh je "plný ropy" a ceny uměle ženou vzhůru síly, které se snaží využít drahé ropy ke svým geopolitickým cílům.

    (Zdroj: ČTK, Reuters)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    16.07.2026
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů
    9:52Uber chce převzít vlastníka Foodory. Za Delivery Hero nabízí přes 14 miliard dolarů
    9:32Rozbřesk: Fed přepisuje svou komunikační strategii: méně slov, více dat
    8:54Komerční banka, a.s.: Dozorčí rada zvolila člena představenstva KB
    8:53Nové americké útoky v Perském zálivu, zdražení ASML a SpaceX dál padá pod tlakem investorů  
    6:12U umělé inteligence se to posouvá k „příliš velké na to, aby padly“
    15.07.2026
    22:00Akcie rostly díky příznivým inflačním datům, výrobci čipů zůstali pod tlakem  
    17:10Dot.com bublinovatost a současný tržní optimismus
    16:43Nájmy v druhém čtvrtletí rostly, pohybovaly se mezi 9600 Kč až 32.900 Kč
    16:38Reuters: Vývoz ropných produktů z Ruska po moři klesl proti červnu na polovinu
    16:33V německém průmyslu vloni zaniklo 177.000 pracovních míst, uvedl úřad práce
    15:11Morgan Stanley se připojila ke konkurentům a svezla se na boomu obchodování s akciemi
    15:01BlackRock hlásí silný kvartál. Výsledky táhly ETF a rekordní marže
    14:57Z výsledků ASML nejvíce vyčnívá výrazně vylepšený výhled tržeb  
    14:45Německá vláda do roku 2030 seškrtá z klimatického fondu přes 30 miliard eur
    12:47Souboj platebních gigantů. Stripe chce ovládnout PayPal
    10:27OpenAI zamíří do domácností s přenosným AI společníkem. Applu se to nelíbí

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Index filadelfského Fedu
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.