Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká ekonomika: Fed zhoršil výhled, později vidí zlepšení

Americká ekonomika: Fed zhoršil výhled, později vidí zlepšení

21.05.2009 8:13
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Americká ekonomika letos klesne o 1,3 až 2,0 procenta, zatímco míra nezaměstnanosti se může vyšplhat až na deset procent. Ve svém nejnovějším výhledu to předpovídá americká centrální banka (Fed). Zhoršila tak dosavadní odhad, který počítal s poklesem HDP o 0,5 až 1,3 procenta a mírou nezaměstnanosti 8,8 procenta.

I když centrální banka počítá s výraznějším poklesem ekonomiky i vyšší nezaměstnaností, v následujících měsících se prý ekonomika bude zlepšovat. Šéf Fedu Ben Bernanke i další činitelé předpokládají, že firmám se ještě v letošním roce začnou zvyšovat tržby a poroste výroba.

Ke zlepšení stavu ekonomiky mají přispět podpůrná opatření, která zavedla administrativa prezidenta Baracka Obamy, a také snaha Fedu pomoci zkrátit recesi sérií měnových opatření. Fed v záznamu z posledního jednání měnového výboru uvádí, že recese v tomto čtvrtletí polevuje.

Fed na poslední schůzce výboru také zvažoval, že do budoucna zvýší nákupy dluhopisů hypotečních agentur a státních institucí, aby urychlil zotavení ekonomiky.

"Někteří členové poznamenali, že by v určitém okamžiku bylo možné uvažovat o dalším zvýšení celkového objemu nákupů, abychom urychlili proces hospodářského oživení," píše se v zápisu z jednání Fedu, které se konalo 28. a 29. dubna. Členové se ale rozhodli vyčkat, jak se v ekonomice projeví dosavadní kroky, jež Fed přijal.

Na dubnovém zasedání měnového výboru Fed ponechal základní úrokovou sazbu blízko nuly. Nepřijal přitom žádná jiná rozhodnutí, jimiž by zvýšil objem peněz v ekonomice.


Váš názor
  •  
    21.05.2009 10:00

    dneska vydaji opravne prohlaseni, ze tam nakej srandista zertem namaloval zaporna znamenka a ze vyhled je vlastne kladny.
    Azb
Aktuální komentáře
18.11.2025
22:03Negativní nálada na Wall Street: trh vyčkává na výsledky Nvidia, downngraded u akcií Amazonu či Microsoftu  
17:35PODCAST Týdenní výhled: Nvidia pod drobnohledem, trhy zůstávají nervózní  
17:16Valuace a desetiletá návratnost amerických akcií: tentokrát jinak?
16:57Anthropic uzavřel dohodu s Nvidií a Microsoftem. Koupí kapacitu Azure za 30 miliard dolarů
15:49Bank of America: Nízké pozice na hotovosti spouští varování pro akciové trhy  
14:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326, XS2821774390 a XS2406886973
14:28CEO Alphabetu: Žádná společnost není proti prasknutí AI bubliny imunní
12:16Amazon a Microsoft čelí vyšetřování Evropské komise. Hrozí jim přísnější regulace
12:02V Evropě pokračuje akciový výprodej, futures však naznačují odpolední zklidnění  
10:29Japonské trhy pod tlakem. Napětí s Čínou, výprodej na AI i obavy o domácí finance  
10:15Ceny průmyslových výrobců klesají devátý měsíc. Zemědělství a služby zdražují
9:23AkzoNobel a Axalta se spojují. Vzniká lídr s hodnotou 25 miliard USD
8:58Rozbřesk: Proč rostoucí nezaměstnanost zatím nebrzdí mzdovou dynamiku?
8:56Globální trhy v červených číslech, Bitcoin i AI tituly pod tlakem a Novo Nordisk zahajuje cenovou válku s Eli Lilly  
6:04Očekávaní jsou vysoká. Investoři vyhlížejí středeční výsledky Nvidie
17.11.2025
17:11Goldman Sachs nově čeká, že akcie v následujících 10 letech vynesou 7,7 procenta ročně
15:35J&J koupí vývojáře léků na rakovinu Halda Therapeutics za 3,05 miliardy dolarů
15:08Rozmach AI vyvolává nedostatek levných paměťových čipů
13:01Evropská komise zlepšila odhad růstu české i unijní ekonomiky
10:27EPH a TotalEnergies zakládají společný podnik za 10,6 miliardy eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC