Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Skupina investorů, analytiků a bývalých regulátorů vystoupí proti připravovanému vládnímu plánu regulace

USA: Skupina investorů, analytiků a bývalých regulátorů vystoupí proti připravovanému vládnímu plánu regulace

15.07.2009 13:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Plán Baracka Obamy na rozšíření pravomocí Fedu na všechny velké finanční skupiny ve Spojených státech bude dnes atakován koalicí investorů, analytiků a bývalých regulátorů. Říkají, že kredibilita americké centrální banky byla poskvrněna tím, jak přispěla ke krizi. Koalici tvoří mimo jiné dva bývalí předsedové komise pro cenné papíry SEC, skupina investorů, kteří dohromady hospodaří s 3 bilióny dolarů aktiv a zástupci analytiků. Bude to poprvé, kdy se zástupci celého odvětví vyjádří k reformě regulace. Debata o ní je již nyní vzrušená a celá situace tak posílí opozici Kongresu vůči tlaku vlády na to, aby Fed monitoroval každou instituci, jejíž pád by ohrozil celý bankovní systém.

Zmíněná koalice navrhuje vytvoření nezávislého regulátora, který by dohlížel na riziko ve finančním sektoru. Tato instituce - Systemic Risk Oversight Regulator, by měla zaměstnance na plný úvazek, v jejichž čele by stál předseda a čtyři členové jmenovaní prezidentem a potvrzení Senátem. Zodpovídali by se Kongresu. Podle členů opozice by tato instituce měla mít při svém hledání slabých míst systému pravomoci zasáhnout kdekoliv, kde to bude považovat za nutné. Podle nich rovněž platí, že kdyby tuto činnost vykonával Fed, odvádělo by to jeho pozornost od monetární politiky a mohlo by to mít vážné následky vzhledem k pochybné roli, kterou hrál před vypuknutím krize. V tomto ohledu se zmiňuje zejména jeho politika zaměřená na levné úvěry, laxní přístup k regulaci a údajný velký vliv, který mají banky na jeho vedení.

Vládní návrh naopak vidí Fed jako regulátora celého systému, který má pravomoci a dohled nad velkými bankami a pojišťovnami, společnostmi jako je General Electric (11,64 USD, 1,57%) a možná i hedge fondy a private equity společnostmi.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2026
10:10Víkendář: Forenzní ekonomie – co se děje v zemích, jako Severní Korea?
25.04.2026
10:11Víkendář: Jak na pokles cen bydlení
24.04.2026
22:06Americké akciové indexy uzavírají týden na nových maximech  
17:25Nejoptimističtější korekce v historii trhů a posun tam, kde jsme byli
16:54J&T Global Finance XV., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
16:35Průlomové ETF: Pro českého investora je rozhodující zisk v korunách, říká šéf Patrie Podpiera
16:27ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřely dohodu na přípravu vývoje modulárních reaktorů
15:50Morgan Stanley: AI by mohla pomoci snížit náklady na vývoj videoher téměř o polovinu
15:31Souboj pilulek: Foundayo od Eli Lilly v prodejích zatím za Wegovy od Novo Nordisku zaostává
14:25Kanadský AI start-up Cohere se dohodl na koupi německého protějšku Aleph Alpha
14:02Perly týdne: Jaký bude Fed za Warshe a Apple za Ternuse
12:22Rozdělení ČEZ: Dcera pro prodej, distribuci či GasNet vznikne v úvodu 2027 a soustředí polovinu zisku EBITDA
11:36Po poklesu budou polovodiče táhnout trhy vzhůru  
11:25Zmrtvýchvstání Intelu: Akcie letos narostly o 80 procent a příběh nekončí  
9:49Moneta doručila silný úrokový výnos, optimismus ale již je v ceně započítán  
8:51ČEZ jedná o změnách struktury, Moneta bez dividendy i překvapení a Meta a Microsoft propouštějí  
8:45MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2026 vzrostl na 1,6 mld. Kč
8:40Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních z jednání Valné hromady
8:29J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2025
7:57Moneta zahájila rok silnými výsledky a splnila očekávání trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data