Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko varovalo před zastavením dodávek ropy, dohoda se ale blíží

Rusko varovalo před zastavením dodávek ropy, dohoda se ale blíží

29.12.2009 8:26
Autor: ČTK

Bratislava/Praha (ČTK) - Rusko varovalo Evropskou unii před možným přerušením dodávek ropy přes Ukrajinu na Slovensko, do Česka a Maďarska. ČTK o tom informoval slovenský Úřad vlády s odvoláním na dopis od Evropské komise. Důvodem mají být spory mezi Ruskem a Ukrajinou o tranzit ropy. Mluvčí ruského ministerstva energetiky ale podle agentury Reuters uvedla, že Rusko a Ukrajina se již dohodly na podmínkách nové dohody o tranzitu ropy do Evropy a že dohoda bude podepsána v příštích dnech. Žádné přerušení dodávek se podle mluvčí neočekává.

Také ruský ministr energetiky Sergej Šmatko ujistil slovenského ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka, že dodávky ropy nebudou v příštím roce přerušeny. "Ačkoli jsme byli a budeme na případnou krizi připraveni, tato zpráva je nejlepším možným řešením pro všechny strany," řekl Jahnátek.

Energetický zmocněnec ukrajinského prezidenta Bohdan Sokolovskyj řekl, že Ukrajina nemá důvod přerušit tranzit ropy z Ruska do Evropy a varování, které Rusko zaslalo Evropské unii, má pouze poškodit pověst Kyjeva.

Podle agentury AFP se Sokolovskyj sešel s velvyslanci Slovenska, Česka a Maďarska a ujistil je, že dodávky ropy do Evropy by měly zůstat nezměněny. "I kdyby se stranám nepodařilo uzavřít jednání do konce roku, není třeba očekávat od Ukrajiny nějaké překážky pro tranzit ropy směrem do Česka, Slovenska a Maďarska. Ukrajina tranzit nezastaví," uvedl Sokolovskyj po setkání.

Mluvčí českého ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský ČTK řekl, že není důvod k panice, protože Česko má dostatečné zásoby ropy a ropných produktů, které vystačí na zhruba tři měsíce.

"Dodávky přerušené nejsou a nečekáme, že by k jejich přerušení mělo dojít do konce roku," sdělil ČTK technický ředitel společnosti MERO Vít Tůma. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) bude podle ředitele odboru správy hmotných rezerv Petra Holoubka přesto v úterý jednat s Unipetrolem o případném společném postupu, pokud by výpadek přece jen nastal.

"Česká republika má v současnosti zásoby ropy a ropných produktů na 101 dní," řekl ČTK Holoubek. Samotná ropa se na zásobách podílí z poloviny. Podle technického šéfa firmy MERO činí aktuálně v centrálním tankovišti v Nelahozevsi strategická zásoba ropy jeden milion tun.

Náměstek českého ministra průmyslu Tomáš Hüner v rozhovoru pro Rádio Česko uvedl, že Česko je na možnost, že by ropovod Družba "vyschl", připraveno. "Máme výhodu, že máme alternativní cesty, jak k nám ropu dopravit. Výpadky ropy, i kdyby Družba (ruský ropovod) zcela vyschla, by z hlediska objemu dodávek pro Českou republiku neměla mít dopad. Máme také státní rezervy na více než 90 dnů, takže celou zimu bychom zvládli bez problémů. Později by to už bylo na úkor ceny, protože podobně jako v roce 2008 by se většina ropy dodávala přes Ingolstadt (ropovod IKL z Německa), což je dražší než přes ropovod Družba," řekl Hüner.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.01.2026
23:11Zisk Tesly se loni propadl téměř o polovinu, firma investuje do xAI
22:55Akcie Microsoftu po vyšších než očekávaných výdajích klesají o pět procent
22:41Meta doručila silné výsledky i výhled, akcie letí prudce nahoru
22:30Fed sazby nemění a chce nechat promluvit data
22:02Trhy kolísaly, protože Powell naznačil pauzu Fedu  
20:38Fed ponechal sazby beze změny, americký trh práce se stabilizuje
17:14Rok pádu americké výjimečnosti
16:04Německá vláda zhoršila odhad letošního růstu hospodářství na jedno procento
15:30Úspěšný den čipařů posílá akcie v celém sektoru nahoru
14:53Policie zasáhla v Deutsche Bank kvůli podezření z praní peněz spojeném s ruským oligarchou
14:44Woodová: Obrovské příležitosti pro Teslu, bitcoin se stane uchovatelem hodnoty
13:18LVMH (-7 %) zklamala výsledky i výhledem. Luxusní sektor čeká delší útlum
12:31Analytický radar: Tabák bez růstového příběhu, Erste má Polsko v ceně, KB stagnuje a Moneta je už drahá
12:00Jakub Blaha: ASML trhá rekordy. Umělá inteligence žene poptávku, ale prodeje v Číně mají oslabit  
11:38Korejský akciový trh přeskakuje německý a stává se desátým největším na světě
11:31Trump vítá slabý dolar. Měna padá na čtyřleté minimum a trhy znejistěly
11:25Trump přitížil dolaru a nasměřoval poptávku zpět do drahých kovů. Technologie naladilo ASML  
9:24ASML hlásí rekordní objednávky, zvažuje zrušení 1 700 míst a oznamuje další buyback  
9:19SpaceX plánuje IPO na červen. Od investorů chce získat 50 miliard dolarů při valuaci 1,5 bilionu
8:50Rozbřesk: Viceguvernér Frait otevírá prostor pro další pokles úrokových sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m