Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Lednové zvýšení spotřebních daní a DPH přinese státu 23 miliard

MF: Lednové zvýšení spotřebních daní a DPH přinese státu 23 miliard

29.12.2009 12:26
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Lednové zvýšení spotřebních daní a sazeb daně z přidané hodnoty přinese do státního rozpočtu v příštím roce zhruba 23 miliard korun. Na dotaz ČTK to dnes sdělilo ministerstvo financí. Výdaje domácností by se podle dosavadních odhadů měly kvůli zdražení zboží a služeb zvýšit o stokoruny měsíčně.

Změny jsou výsledkem vládního úsporného balíčku, který novelizoval celkem patnáct zákonů z oblasti daní, sociálního zabezpečení a zdravotnictví. Cílem změn bylo snížit plánovaný schodek státního rozpočtu v příštím roce z 230 miliard na 163 miliard. Všechny změny jsou formulovány jako změny platné pouze pro rok 2010.

Větší útraty čekají především motoristy, kuřáky a konzumenty alkoholu. Od ledna se zvyšuje totiž spotřební daň u pohonných hmot o korunu na litr. V případě alkoholu stoupne spotřební daň o 50 haléřů na půllitru piva a o pětikorunu na litru lihu. Od února by pak měla stoupnout cena krabičky cigaret zhruba o dvě koruny.

Další zdražení většiny zboží a služeb se očekává v souvislosti se zvyšováním daně z přidané hodnoty. Její základní i snížená sazba se zvyšuje od ledna o jeden procentní bod na 20, respektive 10 procent. Někteří obchodníci ale upozorňují, že zvýšení DPH v plné výši kvůli konkurenci do ceny nebudou moci promítnout. Například u potravin dosud zveřejněné odhady nepředpokládají výrazný růst cen. I tak by se ale zdražení projevilo zvýšením výdajů domácností o desetikoruny měsíčně.

V případě cigaret lze s růstem cen počítat až po doprodání starých zásob, tedy od jara. Krabička nejlevnějších cigaret by měla pak stát zhruba 63 korun.

Zvýšení spotřební daně u benzinu a nafty o korunu v kombinaci se zvýšením DPH může podle výpočtů zvýšit cenu pohonných hmot až o 1,50 na litr. Opatření zřejmě ale neomezí automobilovou dopravu, nestalo se tak totiž ani v době, kdy litr benzínu stál i 35 korun.

Změny se od ledna dočká také daň z nemovitosti. Tu poslanci na návrh vlády zdvojnásobili a většina krajských měst hodlá zvýšení využít. Daň je 100procentním příjmem obce, kde se nemovitost nachází. Zvýšení se má týkat hlavně daně placené z bytů, rekreačních staveb, nemovitostí pro podnikání nebo garáží. Poplatky za zahrady, ornou půdu a louky zůstanou většinou nezměněné.

Bez ohledu na zvýšení daní zřejmě ale nejvíce úsporný balíček dopadne v příštím roce na matky pobírající mateřskou. Tuto dávku dostávají 28 týdnů, její vyplácení zpravidla začíná šest až osm týdnů před porodem. Žena, která před nástupem na mateřskou brala 20.000 korun hrubého, bude v příštím roce dostávat o zhruba 3000 korun méně, než kdyby přivedla potomka na svět už letos. Návrh na opětovné zvýšení mateřské by ale měli na počátku roku projednávat poslanci. Rodičovský příspěvek se nemění.


Váš názor
  •  
    29.12.2009 17:13

    Vážení.Toto zdražení nám nepřinese nic,možná jen pokles výnosů.Naši nižší daň ještě v příhraničí využívalo dost turistů,zejména němečtí důchodci.Tržby na pumpách v pohraničí dělali za minulý rok asi 100 miliard czk.Očekávám že toto zdražení znechutí dobrou polovinu lidí,neboť cena se dramaticky přiblíží.to ve výsledku bude znamenat propad na daních asi 6miliard,ale tito lidé co už nepřijedou zde dále nakupovali i jiné a to především cigarety,kadeřník restaurace atd.Pokud započítám i toto klesne nám další výnos daní hlavně díky cigaretán o dalších pár miliard.Poté nezapomeňme na to ,že češi jsou skrblíci a jsou dost na korunu a tak celé polské příhraničí si natankuje v polsku.kolik je to peněz ať si každý dopočítá sám.Rodíl mezi cenami po zdražení bude asi 3 czk.Pak musíme připočítat ještě slováky kteří využívali rozdílných sazeb zejména potravin.Tito lidé si tady taky natankovaliJešte připomenu asi milion čechů kteří vyjíždí každoročně na svou dovolenou do chorvatska a jen se zeptám kdo si myslí že si nezpočítají cenu tak se plete.mohl bych ještě pokračovat ale to už jsou jen drobné.Takže za rok se uvidí.
    ondy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data