Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ukrajina splatila řádně a včas celý letos splatný domácí a zahraniční dluh v objemu 5 miliard USD

Ukrajina splatila řádně a včas celý letos splatný domácí a zahraniční dluh v objemu 5 miliard USD

31.12.2009 8:51
Autor: ČTK

Kyjev (ČTK) - Ukrajina zaplatila úplně a včas všechen svůj domácí i zahraniční dluh splatný v letošním roce v sumě 39,6 miliardy hřiven čili pěti miliard dolarů (92 miliard Kč). Oznámilo to dnes ukrajinské ministerstvo financí. Analytici a investoři se celý rok obávali, že země těžce postižená globální finanční krizí a ekonomickou recesí by mohla část dluhu nesplatit.

Ministerstvo financí sdělilo, že splatilo zahraniční dluh ve výši 2,13 miliardy dolarů. U domácího dluhu splatilo částku 22,58 miliardy hřiven.

Ukrajina nyní finančně přežívá zásluhou úvěrové dohody s Mezinárodním měnovým fondem na 16,4 miliardy dolarů. Kvůli politickým třenicím a neochotě omezovat výdaje před lednovými prezidentskými volbami však je nyní plnění programu ze strany MMF pozastaveno.

Ukrajinské finance jsou v důsledku krize napjaty k prasknutí. Rozpočtové příjmy utrpěly těžký propad, zatímco výdaje zůstaly na dosavadní úrovni. Vláda před volbami nechce omezovat sociální dávky a část výdajů směřuje na záchranu některých bank a podporu ekonomiky. Kyjev však našel způsob, jak krátkodobě financovat veřejné výdaje v podstatě tištěním peněz - vláda vydává krátkodobé dluhopisy s vysokými výnosy a ty kupuje přímo centrální banka, uvedla agentura Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2026
13:17Akcie Alstomu se propadly o 36 %, firma stáhla výhled a oznámila zpoždění projektů
13:02Perly týdne: Tohle je větší věc, než byl Den osvobození
12:29Uber koupí za 270 milionů eur podíl v německé rozvážkové službě Delivery Hero
11:36Netflix překonal očekávání, ale trh zklamal slabším výhledem a odchodem spoluzakladatele  
11:24Akciové trhy vykazují skromné zisky. Pokračuje rotace do polovodičů, ropa zůstává drahá  
8:50Rozbřesk: Nuda na koruně trvá
8:45Příměří v Libanonu, nervozita kolem modelu Mythos a pád Netflixu  
6:07Eisman k tenzím na private equity a credit a defenzivních pohybech na akciovém trhu
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU
12:23Akcie Allbirds vzrostly díky AI za jediný den o 582 procent. Paralela s dot-com bublinou je zjevná, varuje Jakub Blaha
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data