Hledání v detailu akcií
Moje portfolio
Nastavit Oblíbené, nastavit Portfolio
Oblíbené tituly
select
NázevNejlepší
nákup
Nejlepší
prodej
Změna
(%)
ČEZ0,00
KB0,00
PKN67,2867,3-7,85
Msft-0,82
Nokia3,5693,6575-1,39
IBM-1,74
Mercedes-Benz Group AG65,665,62-0,08
PFE-3,07
23.05.2024 23:40:42
Indexy online
AD Index online
select
AD Index online
 

 • 23.05.2024
E4U (Praha)
Závěr k 23.5.2024 Změna (%) Změna (CZK) Objem obchodů (CZK)
216,00 1,89 4,00 71 498
R - Real-Time data z pražské burzy ZDARMA pro registrované uživatele Přihlásit.
Z - Zavřená fáze, O - Otevřená fáze, A - Aukce, V - Volatility break, P - Pozastaveno

 
Názory
 • Nu
  15.05.2024 10:40

  Tak výsledky slušné, očekávání se potvrdilo a potenciál může být zajímavý.
  štíreček
  • Ještě jedno zamyšlení..
   16.05.2024 12:32

   Letos končí poslední leasing, tak je otázka jak se to v dalších letech tj. 2025 -2029 než skončí st. podpora projeví do zisku. Někdo tady psal, tuším, že to byl kolega Skalní, že se to neprojeví nijak, páč jde o účetní položku, ale já nejsem ekonom a neznám podvojné účetnictví takže to nevím. Vycházel jsem ze selského rozumu, že když přestanou splácet ty leasingy, tak se to pozitivně projeví do zisku, páč klesnou výdaje. Ostatně postupně snížené náklady na úroky se do zisku doposud promítaly. Pokud měl ale pravdu kolega Skalní, tak E4U za těch zbývajících 5let vydělá odhadem něco okolo cca 80-100Kč na jednu akcii. Čili je potřeba vzít kalkulačku tužku a papír a spočítat si to. Už jsem mimo pozici, tak se mi to nechce nějak víc studovat, ale zhruba to vidím takto: Nyní po výplatě divi bude v nerozděleném zisku cca okolo 70Kč na jednu akcii + za těch 5 let vydělá E4U cca 80- 100Kč. Čili to je za 5let dohromady 150-170Kč + k tomu je potřeba přičíst hodnota elektráren po 20-ti letech provozu mínus případné výdaje na údržbu a opravy. Tohle všechno je za 5let + mezitím dojde k výplatě dalších divi, čili těch 170Kč tam za 5 let prostě nebude, takže jsem to vyhodnotil tak, že bude pro mě lepší na těchto cenách prodat a přesunout se jinam. Každopádně jde jen o můj názor a je možné, že to počítám špatně a že ten kdo dneska kupuje za 210+ na tom vydělá, já si ale myslím, že nevydělá a když tak jen pár desítek korun na akcii a to ještě v horizontu 5let. Je potřeba si uvědomit, že jakmile skončí st.podpora, tak hrubý zisk spadne pod 10Kč/akcii a spolu s tím klesne i hodnota akcií. Na E4U je problém, že je tu nízká likvidita, takže pokud dojde k tomu, že to tu někdo ještě víc roztleská, tak pak to může skončit jako hra na Černého Petra nebo taky kdo uteče ten vyhraje. Otázka není jestli k tomu dojde, ale kdy k tomu dojde resp. kdo to spustí.
   Lišák
   • Re: Ještě jedno zamyšlení..
    17.05.2024 0:58

    Já myslím, že jsi to spočítal a vyhodnotil dobře. Já už jsem tomu nad 170 Kč nevěřil, že by to někdo kupoval, takže jsem to opustil mnohem dřív.
    Skalní
   • Re: Ještě jedno zamyšlení..
    16.05.2024 13:37

    Tam jsou spis důležité ty odpisy, ty ted meli necelych 20 milionů. To ale neni realny penezni naklad, takže se jim to promitne pozitivně do free cash flow. Takze čistý zisk na akcii byl 18,78 Kč ...ale realně jim přibylo cca 27 Kč/akcii na účtech. To je spis to důležitý než v tyhle fazi, ze zaplati pár milionů na urocich :-)
    BlackRock
    •  
     16.05.2024 14:07

     Já jsem to kdysi počítal, že by při divi politice 7,60 na akcii měli vytvořit do roku 2029 celkový nerozdělený zisk někde okolo 230/akcii, ale od toho je potřeba odečíst divi které do té doby vyplatí a teď když tu divi zvedli, tak už to prostě vychází jinak. Navíc jak skončí ta podpora tak se zisk propadne pod 10Kč/akcii a taky jsem si kladl i otázku jakou hodnotu budou mít ty solární elektrárny po cca 20-ti letech provozu a myslím si, že to nebude nic moc. JInak životnost panelů je tuším okolo 30let, ale musí se počítat s náklady na údržbu atd., ono některé komponenty (např. řadiče) takovou životnost prostě nemají a časem taky bude klesat výkon panelů a když to bude generovat zisk řekněme 5Kčna akcii za rok, tak je to za 10let ubohých 50Kč. Prostě ať počítám jak počítám, tak mi vychází, že ten kdo kupuje na cenách 215+ nejspíš moc nevydělá. Samozřejmě otázka jak dlouho s udrží kurz nahoře např. nad 200Kč. Když příští rok ohlásí např. opět divi 30Kč, tak je docela možné, že to bude někdo dál kupovat a půjde cena dál nahoru, ale tohle jednou prostě skončí, není to perpetummobile.
     Lišák
     •  
      16.05.2024 19:52

      Ono čistě teoreticky můžou těch 30kc platit celých pět let, ale tady u majoritního akcionáře nikdo neví. Zisky zadržovali příliš dlouho, měli to rozpouštět pravidelně, postupně, takto to sežrala inflace za poslední dva roky o třetinu. Teď do toho hledí ODS a kdoví, kolik si vytáhne. To politické riziko už je u všech českých akcií, takže člověk může počítat jak chce, ale dopředu nevidí. Jinak ty panely můžou klidně po skončení podpory fungovat třeba dalších deset let, budou mít nižší výkon, ale také záleží, jaké budou ceny elektřiny za pět let , takže se to může vyplatit provozovat i potom. Anebo po skončení podpory firma vymění panely za nové z nějakých nevyplacených zisků. Takže možností je řada, v závislosti na budoucích cenách elektřiny a chování vlády. Tuhle reakci spíš vidím v riziku, že vláda zavede další sektorovou daň, podobně jako u ČEZu, případně i bank.
      štíreček
      •  
       16.05.2024 23:34

       Čistě teoreticky ano, ale pak by se nerozdělený zisk smrskl téměř na nulu a co by následovalo pak lze snadno domyslet. Nicméně já si myslím, že takhle to neproběhne. V nerozděleném zisku nechají cca 100Kč a vyplatí z něj jednou vložený kapitál a to buď ještě před či při likvidaci firmy. Bude to příjem který nebudou muset danit. Jinak nechápu co myslíš tím že ODS něco vytáhne, politické riziko tady bylo vždycky, ale ty solární elektrárny už s největší pravděpodobností hraničící s jistotou dojedou na tu zasmluvněnou podporu tj. těch cca 5let. Sektorová daň na soláry je nesmysl, navíc tyhle elektrárny prošly přísnými kontrolami ohledně přiměřenosti zisků a další kontroly už podle mě nehrozí. Prostě ještě cca 5let s dotací a pak se uvidí co bude. Pokud se nepletu tak ty solární elekrárny tenkrát stály něco okolo 80Kč na akcii, takže je otázka jakou budou mít hodnotu po 20-ti letech. Podle mě to může být někde okolo pár desetikorun na akcii jestli vůbec. Největší cenu budou mít asi ty pozemky, ale ani to nebude zas tak velká položka. Pokud se to nevyplatí provozovat tak to zavřou a firmu zlikvidují a akcionáři dostanou svůj podíl z prodeje + případnou část nerozděleného zisku. Ostatně takhle to deklarují i na svých www. stránkách. Přiznám se, že mě zajímá jak se to bude vyvíjet a jak to nakonec dopadne, ale já už budu jen v roli pozorovatele.
       Lišák
       •  
        16.05.2024 23:55

        Akcionáři si odnesou opotřebené panely, na ohřev vody či nabíjení auta budou ještě ok:-) Pozemky nevím, na stavební parcely nevhodné a na co jiného by to kdo kupoval.... Mně nejvíc vadilo, že vubec nekomunikují a ve výsledcích nikdy nezminili výhled divi na další roky dopředu. Na stránkách stále mají 6-8% ročně, nic víc, ani zmínka o výhledu aspoň na rok dopředu. Přitom v tomto oboru se dá lehce předpovídat výroba, za ty roky jakýsi průměr mají, když pominu nějaké nepředvídatelné události, třeba to tornádo, které vychladlo pár metrů od té jedné elektrárny.. Takže divi může být příští rok klidně 30kc nebo více nebo také 13kc a tomu zase bude odpovídat kurz akcie, protože většina nebude chtít čekat dalších pět let, kdyby se náhodou zase rozhodli zadržovat zisky.
        štíreček
  • Re: Nu
   16.05.2024 12:03

   Lonský rok byl z pohledu výroby el.en. nejhorší za celou dobu co jsou solární el. v provozu. Samozřejmě mohlo to být počasím a nebo klesá výkon nebo obojí.
   Lišák
 • Lišáku
  13.05.2024 22:33

  Také gratulace k prodeji. Tušil jsem že to vypustíš, po divi tam toho už moc nezůstane, tudíž není důvod držet dále, jak už jsem psal níže. Ledaže by firma peníze využila na další investici, ale tomu moc nevěřím, při této politické konstelaci to nedává smysl. Vláda ještě pořádně solárníkům zatopí pod kotlem, pro ně je důležité jádro. Já mám tedy ještě 16kusů této akcie a to by se mi snad zítra mohlo podařit prodat i za těch 40kc poplatek:-) Dneska jsem ČR nesledoval, v US jsem vzal Nu holdings.
  štíreček
  • Re:
   16.05.2024 10:36

   zajímavé úhly pohledu....Já jsem se narozdíl od vyplašeného Lišáka právě po letech neklidu u tohodle papíru konečně uklidnil....pokud začne Bína+Bínová vytahovat opravdu ten nerozdělený zisk pouze čistou cestou přes divi, je to příjemné zjištění. Já měl posledních pět let silný pocit, že si majitelé připravujou půdu spíš pro klasický český tunýlek. A zmínka o danění divi 15%....všechny divi byly vždy zatíženy srážkovou daní českým státem, takže u dividendového guru Lišáka nechápu to překvapení, pokud tedy nezměnil strategii od dividendovek k růstovkám, že? nebo si změnit rezidenturu a aspoň papírově pobývat min. 168 dní/rok v nějaké jiné daňové rezidentuře:-))
   Zavodou
   • Vyplašený Lišák???
    16.05.2024 11:24

    Byl jsem v pozici víc jak 9let! Celou dobu jsem tady psal, jak je cena akcie nesmyslně nízko a že je Bína seriózní a že jen nechce riskovat a čeká až budou končit úvěry resp. leasingy a že se pak s náma o zisky podělí, což se od loňska i děje. Psal jsem tady, že při výplatě divi 7,60 bude postupně narůstat nerozdělený zisk nad 200 Kč a že hodnotu akcie vidím někde okolo 230 -240Kč. Okolo této ceny jsem plánoval i svůj exit, jenže od loňska se vyplácí větší divi a letos opět víc, takže ty moje výpočty už neodpovídají realitě. Já jsem původně svůj výstup plánoval někdy v roce 2026 -2027 právě na cenách někde okolo 200 -240, ale nakonec jsem to přehodnotil a prodal jsem celou pozici už teď. Ono je potřeba si uvědomit že E4U za 4-5 let skončí vyplácení st. podpory a pak už bude mít zisk na jednu akcii někde okolo cca 5Kč/rok a taky je potřeba počítat s nějakými náklady, páč např. životnost řadičů je obvykle okolo 15-ti let čili ty investice můžou přijít co nevidět. Je tedy potřeba počítat s tím, že cena akcie se dříve nebo později dost razantně propadne a já to vyhodnotil tak, že je pro mě lepší shrábnout zisk okolo 200% který navíc nemusím danit a investovat ty peníze někam kde budu mít zajištěn pasivní příjem na delší dobu než jen do roku 2028. Tož tak synku.
    Lišák
   • trocha spekulace
    16.05.2024 10:44

    bude zajímavý to sledovat, jestli si náhodou Lišák nechystá pozici pro české šortky s opětovným nákupem po divi....a nebylo by to poprvý, že?
    Zavodou
    • Re: trocha spekulace
     16.05.2024 11:05

     Nemám v plánu vracet se do pozice. Ledažeby cena spadla zpět někam ke 100, ale to se nejspíš nestane.
     Lišák
  • Re: Lišáku
   14.05.2024 19:00

   Jak jsi myslel svoje slova, že "po divi už tam toho moc nezůstane"? Pokud vím, tak zatím vzali z nerozděleného zisku jen cca 10 Kč, čili tam pořád bude zbývat ještě nějakých cca 75 Kč na vyplacení. Já mám průměrku 102,50 Kč a prodávat se zatim nechystám. Strašné nerad totiž prodávám, obzvlášť pak slepice snášející zlatá vejce:-)
   Vidlicka
   •  
    14.05.2024 22:14

    Mně se nelíbí ta jejich nekomunikace s investory. Vždy psali, že diví bude stabilních 5-8% ročně, přičemž žádné investice nechystali a evidentně nechystají. Jsem zvědavý na VH jaký výhled divi bude na příští roky, tedy pokud vubec to sdělí, což pochybuju. Takže divi může být příští rok stejná, klidně i vyšší, nebo mimořádná, ale to nikdo neví, protože záleží, jak se vyspí majoritní akcionář a to je to riziko. Třeba bude divi příští rok 13kc nebo ještě měně Další riziko je ODS, zda neuvede sektorovou daň i zde. Takže peníze na dividendy byly a výplatní poměr mohl být klidně vyšší. Dluhy s tím nemají co dělat, i předlužená Kofola stále diví platí. Nemám problém do akcie opět vstoupit, ale když investorum jasně neřeknou vubec nic, tak z toho může být dividendova past na dalších několik let.
    štíreček
    •  
     15.05.2024 9:16

     Jako ta vize toho E4U je fakt slabá, jen provozovat 2 elektrarny dokud se nerozpadnou. Kdyby začli provozovat další, tak jim pomůžou odpisy k tomu, aby nemuseli odvádět tolik na WFT, navic do budoucna vetsi zisky.
     BlackRock
     •  
      15.05.2024 10:45

      Nejspíš to dopadne tak, že až skončí podpora, rozdělí se zisky a poté za tržní ceny. Nebo se stáhnou z burzy...
      štíreček
      •  
       15.05.2024 10:48

       ... jsem zvědavý, kam se pak až propadne cena této akcie z dnešních 210 Kč?
       Kočičák
       •  
        15.05.2024 22:57

        Osobni tip, že letos ne pod 174,- :) I při 200,- je ten divi výhled dobrej, leda někomu chvilkově hrábne.
        Bloody fox
  • Re: Lišáku
   14.05.2024 0:15

   Oni už všichni přišli na to , že soláry nejsou všechno,příjde mrak a co? Kdepak je stabilita sítě? A co takhle elektrická pec uprostřed tavby? Co pak s tím? to nejde zastavit! Leda vylít na zem rozřezat autogenem po 0,5m a začít znova. A kdo tu škodu zaplatí?
   kočák
   •  
    14.05.2024 12:17

    Já proti solárům nic nemám, právě naopak, dají se řídit v reálném čase, okamžitě a vždy nad Evropou někde svítí nebo fouká. Jaderná Francie byla několikrát blízko kolapsu, protože jádro se řídit nedá a uhlí také ne. Takže mně se tato firma líbila, co se mně nelíbilo bylo zadržování zisků nebo žádné další investice do rozšíření výroby, soláry dnes vydělávají i bez dotací či dotovaných garantovaných cen. Sice méně, ale pořád lépe než směnky za pět procent, které nepokryly ani inflaci. A kdyby firma vyplácela průběžnou divi dle zisku, nemusela mít teď problémy s hromadou peněz.
    štíreček
    • Myslím
     14.05.2024 13:14

     že museli držet peníze jako podmínku leasingu. No a když doplatitli můžou vyplácet. Proto bude příští rok divi ještě vyšší
     _Buter
 • Ahoj kolegové,
  13.05.2024 15:19

  poslušně hlásím, že už nedržím ani jeden kus. Vše jsem prodal. Zrealizoval jsem krásný zisk okolo 200% + k tomu spoustu divi. Držel jsem přes 8let a je nutné se posunout dál. GL všem.
  Lišák
  • Re: Ahoj kolegové,
   13.05.2024 15:29

   Tak to gratuluju, to chápu, že se jeden neudrží :)
   Bloody fox
   •  
    13.05.2024 15:37

    Díky. :o) Měl jsem splněný časový test a vše nasvědčuje tomu, že se Bína rozhodl vytahovat peníze přes divi a to je pro mě zbytečné 15% daňové zatížení a navíc už zde nevidím tak velký potenciál. Jedu na pasivní příjem a to divi šílenství tady co nevidět skončí a já si potřebuji zabezpečit pasivní příjem na mnohem delší dobu.
    Lišák
    • Tak proto cena
     13.05.2024 15:48

     nešla tolik nahoru když Lišák prodával. Blahopřeji
     _Buter
    •  
     13.05.2024 15:41

     Taky gratuluju k uspesnemu vystupu. Popravde sem si myslel, ze budes mit jednou problemy se toho snadno a rychle zbavit :p
     Ai-kun
     •  
      13.05.2024 15:53

      Díky. Já jsem o tom nikdy nepochyboval. Těch příležitostí tady solidně prodat bylo za ty roky nespočet, viz. třeba dnešek. I kdyby tam teď někdo dal větší balík tak to za 210 v pohodě prodá. Na druhou stranu se to tady může časem změnit na hru Černý Petr, ale to je zatím ještě docela daleko. Každopádně i to byl důvod proč jsem prodal.
      Lišák
      • Lišák
       14.05.2024 13:51

       Zdravím, gratulace a díky za tip na tuhle akcii. Btw do jakého titulu to přeliješ? Jestli to teda není tajné ;-)
       ABe
Diskuse
Vaše přezdívka do diskuse
UPOZORNĚNÍ: Přezdívka používaná v internetových diskuzích, někdy označovaná jako nick, je na Patria.cz označena žlutým symbolem (zámečkem). Uživatelé s takto označenou přezdívkou mohou diskutovat bez obav ze zneužití zvoleného "nicku" (je jedinečný). Používání přezdívky dává Vašim příspěvkům větší váhu a důvěryhodnost, přispívá k vytváření kvalitnější diskuse, tedy i celkovému obsahu Patria.cz.

Obecná diskuze

Chcete se na něco zeptat? Svou otázku položte ZDE
Právě diskutujete
Vaše anketa
Vývoj odhadované cílové ceny a skutečné ceny titulu
Vývoj odhadované cílové ceny a skutečné ceny titulu
 Průměrný odhadVáš tip
31.03.2024190,00
30.04.2024183,33
31.05.2024191,67
30.06.2024186,67
31.07.2024181,67
31.08.2024175,00
30.09.2024172,50
31.10.2024170,00
Vaše doporučení
Vaše doporučení
Vaše doporučení pro titul do 30.6.2024