Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Ekonomika EU zpomalila ve 2. čtvrtletí růst na 2,8 %

ČTK: Ekonomika EU zpomalila ve 2. čtvrtletí růst na 2,8 %

04.09.2007 12:00
Autor: ČTK

Brusel 4. září (ČTK) - Ekonomika Evropské unie zpomalila ve 2. čtvrtletí meziroční tempo růstu na 2,8 procenta ze 3,3 procenta v prvním čtvrtletí. Hrubý domácí produkt 13 zemí eurozóny zvolnil růstové tempo na 2,5 procenta z předchozích 3,2 procenta. V dnešní zpřesněné zprávě to sdělil statistický úřad Eurostat. Proti předběžné srpnové zprávě zůstaly údaje beze změny.

Proti předešlému čtvrtletí se HDP EU zvýšil o 0,5 procenta po tempu 0,7 procenta v 1. čtvrtletí. Země eura rostly mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Z údajů Eurostatu vyplývá, že zpomalení bylo důsledkem útlumu investic, vládních výdajů a nižších zásob. Investice mezičtvrtletně klesly o 0,2 procenta po růstu o dvě procenta v předešlém čtvrtletí. Vládní výdaje rostly jen o 0,1 procenta po předešlé růstu o 0,8 procenta.

Naopak výdaje domácností, které v prvním čtvrtletí vůbec nerostly, nyní vyskočily o 0,5 procenta. K růstu přispěl rovněž lepší výsledek zahraničního obchodu, kdy vývoz rostl rychleji než dovoz.

Evropská unie i země eurozóny vykazovaly ve druhém čtvrtletí výrazně nižší růst než Spojené státy, jejichž ekonomika vzrostla mezičtvrtletně o 0,8 procenta. Naopak v Japonsku byl růst HDP pomalejší a činil jen 0,1 procenta.

Evropská komise dnes odhadla, že ve druhém pololetí tohoto roku a prvním čtvrtletí roku příštího se bude mezičtvrtletní tempo růstu pohybovat kolem střední hodnoty 0,50-0,55 procenta v rozmezí 0,2-0,9 procenta. Komise tak zachovala dosavadní srpnovou prognózu.

Jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik EU je Slovensko, kde dnes místní statistický úřad opravil údaj o růstu HDP za druhé čtvrtletí na 9,4 procenta z dosavadních 9,2 procenta. Česká ekonomika podle odhadu ekonomů zmírnila tempo růstu na 5,7 procenta z 6,1 procenta v prvním čtvrtletí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU
12:23Akcie Allbirds vzrostly díky AI za jediný den o 582 procent. Paralela s dot-com bublinou je zjevná, varuje Jakub Blaha
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb
8:57Rozbřesk: Uhlík na hranicích EU přestává být teorie. CBAM má první cenu
8:56Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 31.3.2026 (1Q 2026)
8:50CSG získává velkou zakázku, ECB bude se sazbami vyčkávat a Madison Air Solutions vstoupila na burzu  
6:01Analytický radar: Colt CZ roste díky vyšší marži, širší integraci i stabilnějšímu byznysu
15.04.2026
22:01S&P 500 dosáhl nového maxima díky naději na dohodu s Íránem  
17:44Čeká se znatelná zisková akcelerace, trh rotoval k defenzivě a energetice, cení se hodnotové akcie
15:30Zveme Vás na AUTOMOBILOVÉ KLENOTY 2026! Víkend, kdy se automobilová historie mění v umění
15:05Akcie Aixtronu jsou hitem. Po zlepšeném výhledu vystřelily na 25leté maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m